Památný zápas : Birmingham City vs Arsenal 2003+video

12.ledna 2003 se střetli kanonýři v away zápasu s benjamínkem Premiership, týmem Birmingham City. Bylo to první ligové setkání obou týmů na St Andrews po 17 letech. Arséne Wenger nemohl v zápase počítat s Patrickem Vieirou, proto dostal příležitost Brazilec Edu. Naproti tomu v týmu domácích debutoval Christophe Dugarry, což vyvolalo nemalé vzrušení médií.

Hráči Arsenalu měli za sebou sérii těžkých zápasů, prohráli s United, remizovali s Liverpoolem a Tottenhamem a zvítězili nad Chelsea. Patřilo jim první místo v tabulce. Zápas se svěřenci Steve Bruce byl velice dobrou šancí na vzdálení se Manchesteru na pět bodů.

Zápas odstartoval s půlhodinovým zpožděním z důvodu poruchy osvětlení a trávník byl v naprosto nevyhovujícím stavu. Přesto hráči The Gunners vyšli na hřiště maximálně soustředění s cílem zlomit defenzivní blok Birminghamu.

První velká šance přišla v šesté minutě. Dennis Bergkamp získal ve středu hřiště míč a obránci domácích udělali velkou chybu, když mu dali prostor a čas. Holaňďan využil šance a nahrál nabíhajícímu Henrymu, který obešel brankáře a vstřelil gól do prázdné branky. Jen pár minut poté měl TH14 vynikající šanci na zvýšení, když dostal fantastickou přihrávku od Pirese a zůstal volný ve velkém vápně. Titi se rozhodl pro technickou střelu, ale míč těsně minul levou tyčku.

Domácí se zmohli jen na jednu nebezpečnou šanci. Jamie Clapham vystřelil zpoza dvaceti metrů, ale David Seaman zachránil. Odpověď Arsenalu byla okamžitá, Pires i Bergkamp si vyměnili míč a akci zakončil střelou Edu, ale zachránil Nico Vaesen. Brankář Birminghamu však byl bez šance ve 29.minutě, kdy Henrym tísněný Michael Johnson hlavičkoval přímo pod nohy nabíhající Roberta Pirese. „Le Bob“ byl zvyklý takové situace využívat a míč se zatřepetal v síti.

Po přestávce kanonýři plně kontrolovali hru a domácí se mohli pouze modlit, aby znovu selhala světla, protože nebyla jiná možnost jak zastavit rozjetý Arsenal. V 67.minutě po jednom z mnoha útoků se trefil Lauren a stav byl 3-0. Na gólu se podepsal skvělou součiností Bergkamp.

Po dalších třech minutách dokonal demolici Birminghamu Thierry Henry, který chladnokrevně zakončil nádhernou akci Pirese a Wiltorda. Byla to 100. branka Henryho v jeho 181. zápase v dresu s kanónem na prsou. Zajímavé je i to, že o týden dříve Bergkamp rovněž slavil stejné jubileum, když v pohárovém zápase s Oxfordem vstřelil “stovku“.

Na tiskové konferenci TH14, k dotazu novinářů, velice skromně odpověděl :

“The other guys all work for me and I just have to finish the job. I’m delighted with my 100th goal and hopefully it won’t be my last“.

„Ostatní kluci na hřišti pro mě pracují a já musím jen zakončit akci. Jsem nadšený svým stým gólem a doufám, že nebude můj poslední.“

Záznam toho nejlepšího ze zápasu můžete zhlédnout ZDE.