Patrickův blog : Stopera již nepotřebujeme, vrátíme se do historie

 

Aktuální hráčská soupiska naší defenzivy přivádí většinu fanoušků k zoufalství a to především z důvodu adeptů hry ve středu obrany.

 

Vzduchem a novinami létala a létají různá jména, čím dál tím víc však vzdálená realitě a těm, jejichž nositelé by byli schopni poskytnout řešení otázky : s kým do sobotního zápasu proti Blackpoolu. A vlastně s kým do sezóny 2010/2011, protože do konce transferového okna zbývá až (nebo jenom?) 12 dní a Arsenal má jen dva použitelné stopery.

 

Různí manageři z historie Arsenalu by nastalou situaci řešili různě. George Graham, známý šokujícím nasazením 3 stoperů do bitvy o Anfield  v roce 1989 (David O’Leary, Steve Bould, Tony Adams ), by zřejmě raději rezignoval na svůj post, protože stopera, při absenci Koscielného, máme vlastně jenom jednoho.  Djourou si snad už ani nemůže pamatovat, kdy naposledy odehrál dvě utkání za sebou a Nordveita Boss na stoperu zkoušel jen v nezápasové přípravě.  Nikoho jiného zatím nevidím, i když koukám přes živý plot v Colney skoro každý den.

 

Lidé bez fantazie by zřejmě využili na stoperu Songa, což nejde dlouhodobě, či koupili Squillaciho, nebo někoho jiného z desítek promílaných jmen. Já se však domnívám, že Boss sáhne, tak jako klub pro vzory dresů, do historie a v rámci „arsenalizace“ si inspiraci vezme u jednoho z trenérských velikánů Arsenalu – Herberta Chapmana. Ten po změně pravidel o ofsajdu v roce 1925 přešel pružně z do té doby upřednostňovaného 2-3-5 na rozložení 3-2-2-3 a stal se tak zakladatelem na dlouhou dobu nejpopulárnějšího rozestavení hráčů na ostrovech.

 

Na první pohled by taková sestava dnes vypadala zvláštně, ale ne nehratelně, především by však odpovídala stavu našeho kádru a okamžitě by vyřešila potřebu dalších nákupů. V obraně by v sobotu mohla hrát trojice Clichy – Vermaelen – Sagna, jištěná dvojicí defenzivních záložníků Diaby – Song. Před nimi by hráli Rosický a Fabregas no a o střílení gólů by se starali kupříkladu Arshavin – van Persie – Walcott.

 

Taková odpověď na řešení problémů naší defenzivy by potěšila především správce pokladny Arsenalu, na jeden stoperský post v rozestavení 3-2-2-3 nyní máme tři adepty, tedy dostačující počet na náročnou anglickou sezónu. O uklidnění fanoušků bych ale pochyboval. I když… o jejich dobrou náladu by se mohl klub postarat další inspirací v historii. Postava Almunii v zeleném vlněném roláku případně s bekovkou na znovublonďaté hlavě by pak rozesmála nejen domácí fans, ale třeba i útočníky soupeře tak, že by nebyli schopni střelby. Jednoduchý dvojitý efekt.

 

Oooh to be a Gooner….

 

/Patrickův blog/

(článek vyjadřuje osobní názory autora)