Patrickův blog : Nezbývá nic jiného než věřit.

 

Asi není třeba nikoho příliš přesvědčovat, jak důležitá je pro tým pozice brankáře.

 

Jistý hráč mezi třemi tyčemi někdy zvládne zachránit to, co se nepodařilo vyřešit obraně a to je jedna z podmínek pro zisk titulů. Arsenal takového brankáře již více než rok podle mého nemá. Manuel Almunia ztratil v minulé sezóně důvěru fanoušků a na jistý čas i důvěru managera, Lukas Fabianski zase nevyužil slabších dní španělského brankáře a sám se nevyvaroval hloupých chyb.

 

Směr, kterým se chtělo vedení klubu po skončení loňské sezóny vydat, dal jasně najevo jeho prezident Hill-Wood, když řekl : „Předložili jsme nabídku za Schwarzera. Zatím to vypadá, že Fulham nemá na jeho prodeji zájem. Musíme však doufat, že v budoucnu vedení Fulhamu svůj názor změní“.

 

Se svou troškou do mlýna přišel i výkonný ředitel Gazidis, který se v květnu vyjádřil : „Máme nejmladší tým v Premierleague a musíme náš potenciál přeměnit na výsledky. Pokud si náš manažer bude myslet, že potřebuje posílit tým, může inteligentně využít naše zdroje. Musíme udělat zásadní krok vpřed.“


Tím posílením myslel bezpochyby defenzivu oslabenou odchody a post brankáře, tedy pokud nebyl jiného názoru než prezident klubu. Zásadním krokem vpřed pak myslel takovou úroveň posílení, která nás nasměruje výš, na vyšší příčku tabulky, než byla ta v předchozí sezóně. Své si přidal k tématu brankářů následně i Boss, když poněkud překvapivě sdělil veřejnosti, že tým nemá brankářskou jedničku a že se ji vydává přes prázdniny hledat. Většina z nás ta vyjádření vedení klubu pochopila tak, že příchod brankářské posily je na spadnutí.

 

Změnu na postu jedničky v brance ostatně preferovali i fanoušci. Když se jich blog Red London v červnu ptal, koho by viděli nejraději na místě jedničky, pokud by Boss nikoho nepřivedl ( jak jasnozřivý byl autor ankety), s přehledem zvítězil s 50% Wojciech Szczesny, druhý Vito získal 30% a kdesi vzadu se krčili Manuel s 12% a Lukasz s 8%. Hlas lidu, hlas boží, chtělo by se říci, ne? I když chápu, že fanoušek dokáže být neobjektivní, o něčem tato anketa vypovídá.

 

Olej do posezónních přestupových brankářských ohňů nalila i média, konkrétně John Cross z Daily Mirror, když upřímně napsal, že to všechno jsou jenom „tanečky“ a že Arséne Wenger žádného brankáře nepřivede. Myslím, že tehdy mu naslouchali jen největší skeptici, ostatní hleděli přestupům vstříc. Dnes, po skončení transferového období, se John na Twitteru k tématu vrátil a své posezónní vyjádření doplnil slovy, že „pokud jde o mistrovské ambice Arsenalu bez špičkového brankáře, bojím se nejhoršího“.

 

Upřímně, já se bojím také. Obávám se, že to letos dopadne, tak jako loni, tedy Alminua číslo 1, Fabianski, trávící další rok kariéry na lavičce, jako č.2 a někdo z dvojice Szczesny nebo Mannone hostování či rezerva. Hledání nové jedničky totiž bylo s příchodem nového měsíce „úspěšně“ ukončeno a z bláta jsme se dostali do louže. „Faceliftovaná jednička Almunia“ a o další rok na lavičce zkušenější „Flappyhandski“ mají být, zdá se, naše trumfy v boji o čtyři poháry. Bůh ochraňuj Arsenal. Jediným pozitivem konzervace stavu brankářského na Ashburton Grove může být pouze to, že je-li pro letošek Almunia jedničkou, Lukasz to u nás za rok dobrovolně zabalí, tedy pokud má v sobě kus hrdosti a drží slovo.

 

Náš tým vyzrál, zdá se, že byl dobře posílen a vypadá to, že je odhodlán pobít se konečně o titul a to nejen ten anglický. Ale s Almuniou jako jedničkou? Pochybuji, že má šanci. Manuel byl přeci jen v uplynulé sezóně statisticky čtvrtým nejhorším brankářem EPL, i když chápu, že čísla nejsou vše. Je pravda, že tlak případného příchodu Schwarzera přinutil Almuniu zvýšit úsilí a přiblížit se „modelu Almunia 07/08“. V Blackburnu nehrál Manuel špatně, Blackpool ho ale neprověřil no a Liverpool, dvě střely, jeden gól, co říci. Tlak, to je asi to, co Manuela dělá lepším brankářem, ve stylu, „jen ho nechte, ať se bojí“. Když seděl na lavičce a léta mu běžela, byl pod tlakem, chtěl chytat. Když šanci dostal, šel pak ve výkonech dokonce tak vysoko, že se mluvilo o tom, že by mohl změnit občanství a hájit svatyni Synů Albionu. Když však Jens odešel a Manuel se stal stálou jedničkou, tlak pominul a kvalita šla dolů, a rychle. Chvilkovou „reinkarnaci modelu 07/08“ pak způsobila letní hrozba možného příchodu Schwarzera a vyjádření Bosse o hledání ztracené jedničky. Ale dnes, kdy už je jasné, že Mark ani nikdo jiný do zimy nepřijde, mám obavy, že se vše opět vrátí do starých kolejí. Co ale dělat? Najít hypnotizéry a vytvořit zdání, že je stále nějaký brankář na cestě do Arsenalu, aby byl Manu pod tlakem? To by možná do ledna mohlo stačit.

 

Do Tří králů minimálně jsou všechny problémy vyřešeny, neboť přestupy jsou vyloučeny. Že nepřišel nový brankář, zaskočilo nejen fanoušky, ale určitě i Manuela. Vzpomeňte na až lítostné rozhovory před startem ligy, že se mu nechce odcházet, ale pokud někdo přijde, nebude mu stát v cestě. Asi nebylo lehké se připravovat na sezónu a vědět, že vedení hledá náhradu, chápu. Nyní má ale možnost předvést, že se v něm všichni mýlili. Pro fanoušky pak nastalá situace znamená, že jim nezbude nic jiného, než společně držet Manuelovi palce v cestě našeho klubu za úspěchem a věřit, že bude snažení týmu při „zásadním kroku vpřed“ spíše nápomocen. Další „kopání“ do Almunii nám ostatně nepomůže, já sám půjdu příkladem a změním svůj postoj k Manuelovi, jsem přeci kanonýr, jako on. Doufám, že stejně se zachovají i další a podpoří Manuela hned při nástupu na trávník Emirates proti Boltonu a v dalších zápasech. Jsme totiž fanoušci klubu, který vždy věřil svým hráčům, i těm, kterým se nedařilo, vzpomeňte namátkou na Flaminiho, Songa, Eduarda, Eboueho či Bendtnera. Dokažme, že to umíme i s Almuniou. Nic jiného nám ostatně nezbývá.

 

Come on you reds!

 

/Patrickův blog/

(článek vyjadřuje osobní názory autora)