Přestupy, přestupy, přestupy… – Hans‘ Diary No. 19

Čeští a Slovenští Gooners museli uspořádat masovou demonstraci v hlavním městě Arsenalu pro střední a východní Evropu (alespoň pro rok 2007), aby se začalo něco dít. Ještě jsme nestačili ani pořádně vystřízlivět a naše otupělé mozky už musely vstřebávat informaci o nové posile – zase tak rychle to Arsene byt nemuselo! Když k tomu přidám hned několik uskutečněných odchodů a dotažených přestupů je tu téma na slohovou práci.

Zrovna jsem si s Mikecem sdělovali jak nás teprve po dvou dnech dostihla kocovina, když se na BBC a hned i na oficiálních stránkách objevila informace o nákupu Eduarda Da Silvy, zvaného Dudu. A aby toho nebylo málo, tak hned druhý den Arsenal oficiálně zveřejnil nákup Nordtveita. Mezitím odešel Lupoli do Florencie – zadara, jak jinak. Navíc neustále probíhá dražba Reyese a spekuluje se o příchodu Sagny, takže fans si nemůžou stěžovat, že se nic neděje.

Da Silva je jen další typický Wengerův nákup. Čekáte, že vám maminka z obchodu přinese Cornetto od Algidy a ona přitom ušetří a koupí vám nějakou českou zmrzlinu. A vy nakonec zjistíte, že je lepší než ta nadnárodní. Ne, netvrdím, že Da Silva je lepší nákup než Torres,Tevez nebo Eto'o. Co tvrdím je, že jím klidně může být. Příkladů, kdy nějaký klub utratil 20-30 mega a nakonec hráče šoupl za dva roky do výprodeje je fůra. Stejně tak je spousta příkladů, kde se z hráče za pár babek stala desetimilionová záležitost. A že jich v Arsenalu pár máme, co? Anelka, Fabregas, van Persie, Touré, Gilberto… a další budou následovat. Já osobně jsem přesvědčen, že Da Silva může být za ty prachy stejně dobrý nákup jako Torres za 26 mega . Dokonce lepší. Pokud nastřílí v první sezóně 10 gólů, budu spokojený. A jestli se v dalších bude po pěti zlepšovat budu maximálně spokojený. Koneckonců, kdo z vás tušil, že nákupem Henryho jsem pořídili legendu legend?

Docela mně i baví číst ty nářky v diskusích, nejen na těchto stránkách. Odborníci vyškolení na Football manageru se předhánějí kdo napíše větší hovadinu. Přesně jak nervozní staré babky ve frontě na banány na prvního máje ve starých dobrých 80's. Taky se bály, že na ně nevyjde. Jeden nadává, kde se podělo těch 30 mega o kterých psali, že má Arsene na přestupy, druhý by manažera pro jistotu hned vyhodil. Holt těch £30M, pardon £40M, někde napsali, tak se tomu bude věřit. Jestli chcete opravdu vědět, jak na tom jsme, tak čtěte dále: "Arsenal je úplně v prdeli, na přestupy už nemá ani libru a nejspíše ještě bude muset prodat Rosického (za £2,5M), aby měl na zaplaceníNordtveita." A věřte mi, že mám informace od zdrojů o jakých se vám nesnilo! Prostě tomu věřte. Hans' Diary nikdy nelže.

Ale abych nehaněl všechny žurnalisty, najde se jich pár, kteří nevyblijou první hovadinu, která je napadne. Třeba Amy Lawrence a její sloupky v Observeru mají hlavu a patu. Starší (asi 4 roky), ale velmi zajímavé postřehy o Wengerovi si můžete přečíst na stránce BBC .

Představa, že si Wenger dá zaslouženou dovolenou a pak nakupuje hráče naprosto nahodile, podle toho, kdo je zrovna volný nebo koho mu doporučí "odborníci" z Fleet Street (pardon dneska už Canary Wharf ) je pro mně naprosto úsměvná. Jsem 100% přesvědčený, že od začátku května velmi dobře ví, jaké hráče potřebuje, kdo by se mu na tyto pozice hodil a kolik je ochotný za ně zaplatit. Spekulovat, kolik má peněz na posily nebo koho bychom měli koupit je sice v jistém smyslu zábavné, ale to je asi tak všechno. Mnohem zábavnější je pak zjistit, koho jsme opravdu koupili. Poslední hráč, kterého si pamatuju, že se o něm psalo delší dobu (měsíc) a on pak opravdu přišel byl van Persie. Reyes, Rosický, Denilson, Eboué, Da Silva… o těch všech jsme se dozvěděli až když byli den, dva před podpisem. To je prostě způsob Arsene Wengera. Způsob, který Arsenalu šetří velké peníze.

Aby nevznikla mýlka, já sám jsem přesvědčený, že posílit potřebujeme a to ne zrovna mladíky okolo 15ti. Pokud chce mít Arsenal ambice vyhrávat trofeje již v nadcházející sezóně, tak vyztužení zejména zálohy je nutností. Ale brečením, že za chvilku bude vyprodáno toho fakt nedosáhnu – zvlášť ne na československých stránkách, které AW čte velmi sporadicky (pro ty tupější – ne příliš často). Nezbývá mi než si v klidu počkat koho manažer ještě přivede, sezóna začíná za měsíc a přestupové období končí skoro za dva. Nemyslím, že ke čtveřici útočníků ještě někdo přijde, spíše bych čekal a uvítal posílení křídel. Najít kvalitu typuPirese by bylo super, navíc Rosický by se mohl přesunout více do středu, kde by jistě odvedl více než loni. Nakonec to taky může skončit, že koupíme ještě jednoho útočníka a Da Silva skončí jako čtvrtý gólman. U Wengera nikdy nevíte. Takže na druhé straně nebudu zase tak moc překvapený, když už nepřijde nikdo, i když si myslím, že by to velmi vážně nahlodalo ambice klubu do dalších let.

Souvislost s přestupy má i článek na onlinegoonerovi , co by Wenger mohl vyzkoušet v pre-season zápasech. Minimálně to jsou zajímavé nápady.

Celkem by mně zajímalo, jestli má Gallas pocit, že tím, že přišel za největšího zmr*a v dějinách Arse, že se musí prokousat alespoň na druhé místo. Našlápnuto má víc než dobře. Víc se k němu vyjadřovat nechci. Stejně jako k blábolům typu "Fabregas za Robinha" nebo "Wenger vedl jednání s Realem o angažmá". Jistě, že ano, potřebujeme přece vydražit Reyse.

Asi bych měl taky nějak zamávat Lupolimu, ale vzhledem k tomu, že jsem měl maximálně možnost ho vidět v sestřizích sezóny, tak nevím co a jak. Prostě se taloš neprosadil. Good luck anyway!

CU Hans