Po-sezónní trauma – Hans‘ Diary No. 43

Třetí sezóna bez trofeje, Flamini v Miláně, Hleb na odchodu tamtéž a média právě začala odepisovat Arsenal jako neperspektivní klub, odkud všichni dobří hráči odejdou. Kdo sleduje dění v klubu více než jednu sezónu, ví že to není nic nového a že se není potřeba znepokojovat. V říjnu, listopadu začnou psát o vážných ambicích na titul, aby po dvou neúspěšných zápasech v řadě všecko vrátili a smlsli si na nevyzrálých kanonýrech. Slíbil jsemMatygolovi Season review, ale to bude až příště. Dneska přidám pár postřehů k odchodů, příchodům a možná i něco dalšího.

Flamini – kdo čtete HD od začátku nebo mne znáte osobně, tak víte, že jsem pro Flamstra měl vždycky slabost. Dávno před právě uplynulou sezónou. I když jeho technika nebyla vždy vytříbená, měl něco, co mi u většiny ostatních hráčů chybělo – zarputilost, bojovnost, ochota v každém zápase odevzdat na hřišti 120%. Proto jsem nebyl nadšený, když měl loni v létě odejít a nemůžu být logicky rád ani teď, po roce, kdy se z něj stal jeden ze základních stavebních kamenů Wengerova týmu. Ovšem nazývat ho Cashmini bych si nedovolil ani v největším deliriu. „Fans“, kteří se k tomu snižují (i na stránkách Gunners.cz) vůbec nepochopili celou situaci. Poslední klubisté totiž odešli do důchodu někdy na konci osmdesátých let. O dnešních fotbalistech si nedělejte vůbec žádné iluze, jsou to naprosto stejní zaměstnanci, jak ti starší z nás. Každý z nás zvažuje, pokud má na výběr, kolik mu kde dají peněz, jakou práci bude dělat a jakou má šanci posunout se dál v kariéře. Nikdo se nerozhoduje, jestli firma vznikla v jeho městě nebo má ústředí někde jinde. Stejně tak Flamini zvažoval dvě nebo více nabídek, kde na jedné straně bylo míň peněz a zavedená pozice v Arsenalu a na druhé více peněz a nejistota. Ovšem s tou nejistotou opatrně – hráč, který si nevěří, že se prosadí už při podpisu smlouvy je v podstatě k ničemu od začátku (a takových předpokládám moc není). Pokud má „Cashmini“ připomínat analogii k Cashlemu Holeovi, tak to je mimo mísu už úplně. Flamini nikdy o sobě netvrdil, že je goonerem od početí. Nikdy se tajně nesešel se zástupci jedno z největších rivalů dva dny před zápasem s dalším z velkých soupeřů v boji o titul. O přestupu začal jednat až když mu to pravidla umožňovala. A koneckonců nikdy nesliboval, že nikam neodejde. Takže jediné co bych mu vyčetl je jeho post-přestupové prohlášení, že definitivně ho přimělo podepsat kontrakt s AC, nedostatek trofejí na Ashburton Grove. K tomu jen připojím hezký komentář z Online Goonera. Jo, jo to bývaly časy.
I tak se můžeme se ptát, jak je možné, že Flamini odešel z klubu jako Arsenal, jestli manažer něco neprošvihl (což Wenger přiznal) a jaký to bude mít vliv na ostatní hráče. Myslím, že obavy jsou stejně zbytečné, jako když odešli Vieira nebo Henry. Žádná katastrofa se nekonala. Takže Good luck Mathieu! Pravděpodobně stejně brzo zjistíš, že tráva nemusí být jinde zelenější, než na severu Londýna. Skoro každý, kdo nás za posledních 10 let opustil ti to potvrdí.

Hleb – Alex je jiný případ. Jak už jsem někde prohlásil, mám a měl jsem rád všecky hráče, kteří kdy na sebe navlékli dnes s kanónem ve znaku. (Dokonce i kEbouemu cítím určité velmi, velmi, velmi kritické sympatie – ale hraje za Arsenal tak nemám na výběr.) Ale pokaždé tady boudou hráči, které mám raději a ti ostatní. Hleb vždycky patřil k těm ostatním. A je mi teda docela jedno jestli odejde. Kdo čtete i některé anglické blogy , tak jste určitě narazili na připomínku jeho statistik 11 gólů ve třech sezónách. Na hráče, který má v popisu zejména útočit nic moc. Gólové přihrávky? Hehe – tři za sezónu? No a o jeho obranářských schopnostech nemá velké mínění asi ani on sám. Asi to vypadá, že považuju Hleba za špatného hráče, což není tak úplně pravda, letošní sezónu měl výbornou a rozhodně byl velmi důležitým členem týmu. Ale celkově jsem přesvědčen, že očekávání nenaplnil.

Takže dva hráči už jsou skoro pryč. Nahradit Alexe bude myslím mnohem snazší než Flaminiho. Jenom si stačí vzpomenou jak vypadala pravá strana zálohy, když na ní nastoupil Theo. Kluk nám za poslední půlrok o hodně povyrostl a začíná ukazovat proč ho Wenger kupoval. Jako dočasné řešení si pravou stranu ve složení Walcott (náhrada Eboue) dovedu představit. Za Flamstra to bude mnohem těžší. Gilberto vypadá, že je za zenitem a Diaby po návratu moc neoslnil. Jenže já bych se stejně nedivil, kdyby Wenger vsadil právě na Diabyho. Už dřív ukázal, že defenzivního záložníka hrát umí výborně a jeho neslané výkony hodnotíme podle sporadických vystoupení na levé straně zálohy. Žádný hráč, který nehraje pravidelně nepodává výkony jakopanbůh. Nicméně nakoupit hráče na kraje zálohy, i do defenzivy považuju skoro za nutnost. Koho, to nechám na Wengerovi, je naprosto zbytečné o nějakých jménech spekulovat. V každém případě bych bratrům Touréovým přál aby si společně zahráli v jednom dresu (a ne tom pruhovaném), Karim Benzema si myslím, že by taky mnoho škody nenadělal a špičkový gólman by se jistě taky hodil. Opravdu si nemyslím, že dvojice AlmuniaFabianski by byla dlouhodobým a kvalitním řešením.

Kdo se rádi hrabete ve statistikách a umíte alespoň trochu anglicky, mám tady pro vás pár odkazů do fotbalové rubriky Guardianu:
Sezóna Premier League v číslech , Žebříčky týmů Premier League , Žebříčky hráčů Premier League a to vše okomentováno Paulem Doylem. Najdete tam opravdu zajímavé věci i o Arsenalu a jeho hráčích – dostali jsme nejméně gólů hlavou, slepice nejvíc; mezi hráči s největším počtem přihrávek obsadili kanonýři první tři místa; dali jsme zdaleka nejvíce gólů v posledních 15ti minutách apod. Koneckonců podívejte se sami.

Skončila nám sezóna, skončila nám i tipovačka. Gratulace Danovi, který nakonec vítězství udržel těsněji než asi sám čekal, gartulace Bestii, který ten boj o první místo zdramatizoval a gratulace Princeznovi, který svým mohutným nástupem v únoru a březnu všem ukázal, že balit tipovačku v prosinci je předčasné. Gratulace všem, kteří dokázali tipovat celou dlouhou sezónu – a že to bylo nějakých zápasů. Ceny budou vyřešeny co nejdříve, ale o tom já zase tak moc nevím. V srpnu začínáme znova a můžete se těšit na několik novinek a vylepšení. Momentálně na nich pracujeme, takže pokud máte nějaký nápad, připomínku, cokoliv – neváhejte a ozvěte se.

Nakonec pozvánka na stránku OleOle.com. Kdo jste někdy slyšel o komunitních webech Facebook nebo My Space, tak víte o co v podstatě jde. Akorát se vše týká jen a pouze fotbalu. Založíte si vlastní účet, najdete si kamarády, nahrajete svoje fotky, videa, sledujete informace o svém týmu a spoustu dalšího. To vše si sami regulujete, takže nehrozípřescumování. Jedinou podmínkou je znát základy Angličtiny, Španělštiny, Portugalštiny, Italštiny, Francoužštiny, Němčiny, Ruštiny, Čínštiny, Korejštiny nebo Japonštiny. Těším se, že se tam potkáme.

Příště: Season Review 2007/2008 (věřím, že někteří čtenáři by mohli znervóznět, aby to příště nebylo v prosinci, ale není se třeba bát – vidím to tak na úterý)

Hans