Před šesti lety: Arsenal poprvé dobyl Wembley a postoupil do finále FA Cup

Dvanáctého dubna 2014 se odehrál velký zápas. Arsenal v semifinále FA Cupu po pokutových kopech zdolal Wigan Athletic a po premiérové výhře v zrekonstruovaném Wembley vybojoval finále.

Daný ročník byl pro Arsenal výjimečný. Již ve třetím kole na Emirates Stadium vyzval Tottenham, který zásluhou branek Santiho Cazorly a Tomáše Rosického porazil 2:0.

Následně přehrál také Coventry City (4:0, 2x Podolski, Giroud, Cazorla), Liverpool (2:1 Oxlade-Chamberlain, Podolski), Everton (4:1, Özil, Arteta, 2x Giroud). Cesta Gunners tak směřovala do semifinále, ve kterém se utkali s obhájcem z Wiganu Athletic.

Arséne Wenger do důležitého zápasu vyslal následující základní sestavu: Lukasz Fabiański – Bacary Sagna, Per Mertesacker, Thomas Vermaelen, Nacho Monreal – Mikel Arteta, Aaron Ramsey, Alex Oxlade-Chamberlain, Santi Cazorla, Lukas Podolski – Yaya Sanogo

Již po pěti minutách se z gólu mohl radovat Yaya Sanogo, jehož hlavička však skončila na výborném Scottu Carsonovi. V závěru poločasu to byl znovu Sanogo, který se řítil do velmi slibné šance, Carson podruhé zneškodnil jeho solidní šanci.

Druholigový tým si první příležitost dokázal vypracovat po hodině hry. Po faulu Pera Mertesackera z toho byl pokutový kop, který zužitkoval Jordi Gomez.

Wenger do sedmdesáté minuty na hřiště poslal Kierana Gibbse a Oliviera Girouda, ze hry šli Nacho Monreal a Lukas Podolski. Gibbs měl velkou šanci po hlavičce, na brankové čáře ale čaroval Carson. Roh z třiaosmdesáté minuty byl ale gólový,  Per Mertesacker po několika odrazech využil střílený centr Oxlaide-Chamberlaina.

Byl to anglický záložník, který v prodloužení nastřelil tyč, do branky se míč ale nedostal. Ve druhé polovině druhého prodloužení šel na hřiště Kim Källstrom, švédský hráč nahradil Aarona Ramseyho. Jednalo se o úspěšný tah Wengera.

Zápas došel až do pokutových kopů, ve kterých vládl Arsenal. Lukasz Fabianski vychytal úvodní dvě penalty. Za Gunners se naopak prosadil Arteta, Källstrom, Giroud a Cazorla, který dostal svůj tým do finále FA Cupu 2013/2014.

Arsenal tak ve zrekonstruovaném Wembley uspěl na třetí pokus, dříve nezvládl semifinále FA Cupu s Chelsea (1:2) a finále Ligového poháru proti Birminghamu 2011 (1:2).

Utkání s Hull City po dokonalém obratu skončilo 3:2, Gunners prolomili devítileté čekání na trofej.