Před šestnácti lety: Arsenal jako první anglický tým dobyl San Siro

Pětadvacátého listopadu 2003 Arsenal dorazil na San Siro, kde zametl s Interem Milán vysoko 5:1. Výsledek byl o to překvapivější, že o dva měsíce dříve italský tým vyhrál na Highbury 3:0.

Velký zápas zažil především Thierry Henry. Francouzský útočník se kromě dvou branek prezentoval dalšími dvěma asistencemi, které v základní skupině Ligy mistrů vypomohly k vyloupení bájného San Sira.

Jaké byly tehdy zahajovací jedenáctky?

Inter Milán, vedený lberto Zaccheronim, do zápasu nastoupil následovně: Toldo – Cordoba, Materazzi, Cannavaro – J. Zanetti, Lamouchi, Brechet – C. Zanetti, Van der Meyde – Vieri, Martins

Tým Arséne Wengera, který nevyužil čtveřici Patrick Vieira, Sylvain Wiltord, Martin Keown, Lauren, disponoval kvalitním základem: Lehmann – Touré, Campbell, Cygan, Cole – Ljungberg, Parlour, Edu, Pirés – Kanu, Henry

Před návštěvou 45 000 diváků to Arsenal neměl vůbec snadné. Ve čtyřech zápasech v základní skupině vydoloval pouhé čtyři body. Ve čtvrtém utkání proti Dynamu Kyjev se o to především zasloužil Ashley Cole, který gólem v 88. minutě zajistil Gunners výhru 1:0. Na Interu Milán, který šel do zápasu povzbuzený výhrou nad Perugií 6:0, tak nejlépe potřeboval výhru. Pobýval totiž na poslední příčce se ztrátou dvou bodů na Kyjev.

Začátek zápasu patřil domácímu týmu. Standardní situace však Lehmanna neohrozily, stejně jako centr do vápna na Vieriho. Arsenal se osmělil v jednadvacáté minutě, Kanu ovšem střelu mezi tři tyče nedostal. O čtyři minuty později se ale londýnský tým již radoval.

Po ose Pirés, Henry, Cole se Henry dostal ke střele na hranici vápna a pokusem k tyči překonal brankáře Interu. Ve třiatřicáté minutě bylo vyrovnáno. Za šestnáctkou vystřelil Vieri a zásluhou teče Campbella míč přeletěl Lehmanna.

Ve zbytku půle se k nepřesným střelám mimo branku dostali Pirés a z přímého kopu Henry, na domácí straně se krásnou střelou prezentoval Materazzi, u tyče se však objevil Lehmann.

Druhý poločas parádně začal Henry, který se prodral do šestnáctky soupeře. Ještě stihl přihrát na osamoceného Ljungberga. Švédský hráč nepanikařil a přehodil Tolda.

Domácí se pokoušeli vyrovnat. Hlavička Cannavara ze standardní situace ale nevyšla. Na opačné straně Henry nepřekonal brankáře Interu, kterému pomohla obrana. Cristiano Zanetti poté netrefil střelu z voleje. Van der Meyde kopal zajímavou standardní situaci za šestnáctkou, razantní pokus ale mířil nad branku.

Ačkoliv v dalším průběhu nevyšel rychlý průnik Thierry Henryho po levé straně a rovněž jeho dalekonosná pumelice či nadějné ocitnutí Freddie Ljungberga ve vápně po rohu, tak v pětaosmdesáté minutě Henry zvýšil na 3:1. Na levé straně umíchal dva hráče Interu a razantní střelou k tyči překonal Tolda.

Francouz byl také u čtvrté branky. Míč do vápna Ljungberg nestihl. Balón ale proletěl až na kopačku Edua, který do poloprázdné branky vsítil na 4:1. Závěr střetnutí skončil pro hrdinu Henryho. Vystřídal ho Jérémie Aliadière, který připravil tutovku pro Pirése, jenž dokonal výsledek.

Arsenal v závěrečném klání základní skupiny Ligy mistrů přehrál Lokomotiv Moskva 2:0 a postoupil z prvního místa. Ve čtvrtfinále vypadl s Chelsea.

/foto: twiiter.com/afcstuff/