Předsezónní vyhlídky

Prázdniny začaly, světový šampionát graduje (pozn. článek psán před po odehrání všech osmifinálových zápasů) a my, fanoušci milovaného Arsenalu, netrpělivě vyhlížíme novou sezonu.

A těšíme se na ni o to víc, protože již na začátku července jsou oznámeny tři nové posily, které stály kasu pouhých a na dnešní dobu těžce uvěřitelných £35.3m. Bernd Leno (£19.3m dle bbc.com) může klidně na dalších 8 let kvalitně obsadit brankářský post (a třeba i navázat na tu skvělou dobu, kdy jsme měli Němce mezi třemi tyčemi) a Sokratis Papastathopoulos (£16m dle espn.com) se Stephanem Lichtsteinerem (free), kteří by mohli do naší slabší defenzivní řady přivést klid, pořádek a s ohledem na jejich věk i velmi důležitou zkušenost.

Z čeho by však Arsenal mohl těžit při prvních zápasech nejvíce, je kompletnost kádru hned na začátku sezony. Ano, vždy po velkých letních turnajích, které se konají co dva roky, nejsou pro první zápasy k dispozici důležití hráči, kteří se dostali na světových či evropských šampionátech se svým národním týmem daleko (vzpomeňme například na Němce či Francouze, kteří hráli v létě 2016 poslední zápasy ještě 7. července). Po tak dlouhé sezoně museli hráči čerpat několikatýdenní dovolenou od poloviny července a pro zápasové tempo byli připraveni až na některé zářijové zápasy.

Zato letos již 2. července začaly být na instagramových profilech našich fotbalistů zveřejňované fotky „back in business“ z Colney. Jedná se samozřejmě o hráče, kteří nehráli na světovém šampionátu, a kterých bylo na poměry top klubu, kterým je Arsenal, až docela hodně (až si třeba říkám, proč hraje u nás Mustafi základ, když ani nepatří mezi 4-5 nejlepších stoperů v Německu). Na druhou stranu je pravda, že začínáme mít v týmu hráče ze zemí s nedostatečně kvalitními kádry pro kvalifikaci na šampionát (Gabon, Arménie, Bosna, Řecko, …). Moc jmen, na které bude nový kouč čekat, tedy nebude:

  • Z brankářů se turnaje účastnil pouze David Ospina, který se však dle spekulací s klubem v létě rozloučí. Brankářské duo budou s největší pravděpodobností tvořit odpočatí Leno a Čech.
  • Obránce jsme na mistrovství měli pouze dva – nehrající Monreal již se Španělskem vypadl v osmifinále, stejně jako Lichtsteiner a jeho Švýcarsko. Tady by problémy být neměly, práci obou zmíněných může stejně kvalitně zastat Sead s Hectorem. Otazník visí tedy už jen u Koscielnyho, který laboruje s dlouhodobým zraněním od konce minulé sezony a zatím není jasné, kdy bude moc naplno trénovat.
  • Ze záložní řady jsme měli na mistrovství hráčů nejvíce – Iwobi, Elneny a Özil by po vypadnutí svých týmů ve skupinové fázi měli již dovolenkovat (hlavně u našeho nového čísla 10 doufám, že třítýdenní dovolená s třítýdenním tréninkem bude stačit k nastoupení k prvnímu zápasu s ManCity). V osmifinále vypadl i Xhaka, poslední zástupce arsenalských záložníků, který během turnaje podepsal nový dlouholetý kontrakt (Unai Emery mu tak věří a počítá s ním do základu).
  • Útok by měl být fresh, dvojici Auba – Laca tak nic nebrání vlítnout na soupeře hned od prvního zápasu. Už z prvních fotek a videí z Colney je vidět, jak si tito dva sedli a rozumí si i mimo hřiště, což je vždycky pozitivní, když se navíc jedná o největší konkurenty v rámci pozice hrotového útočníka (doufejme však, že je UE zvládne zasadit do základu oba). Reprezentační vytížení tak má pouze Danny Welbeck, o jehož kvalitách bylo napsáno již mnoho. Stejně jako o jeho potřebě a důležitosti v základní sestavě.
  • Bylo by též dobré zmínit i hráče, kteří strávili loňskou sezonu na hostování. Z nich se do Ruska podíval jen Joel Campbell, který by vlastně ani nemusel být spolu s Lucasem špatným backupem za naše hlavní dva útočníky. No, uvidíme, jaký na to bude mít pohled UE.

A co dál? Pokud se na MS nebo v předsezónní přípravě nikdo nezraní a dotáhneme ještě například Torreiru, nejsou ty vyhlídky zas tak špatné, co myslíte?