Předzápasová tisková konference Mikela Artety před Man City

Před pátečním zápasem 4. kola FA Cupu proti Manchesteru City uspořádal Mikel Arteta svou předzápasovou tiskovou konferenci a řešil otázky před příchozími novináři.

Hovořil o četných tématech, včetně nedávných příchodů Leandra Trossarda a Jakuba Kiwiora, o formě Eddieho Nketiaha a o vzpomínkách na svého přítele a bývalého šéfa Pepa Guardiolu.

O tom, jak silný tým chce postavit…

V týmu nejsou žádné novinky, hlavně žádná další zranění. Je jasné, že máme dva nové muže, které jsme v tomhle přestupovém okně získali. Je to velký zápas a pro nás velká zkouška proti, dle mého názoru, nejlepšímu fotbalovému týmu na světě. Těším se na něj, protože nám hodně napoví o tom, kde jsme.

O tom, jak rychle měl Leandro Trossard dopad na hru oproti ManUtd…

To je to, co mám rád. Vidím hráče, který je ochotný věci uskutečnit a je hlavně vyrovnaný v poslední třetině hřiště, a to je něco, co jsme potřebovali přidat do týmu. Hned měl krásný vliv na tým, aby nám pomohl vyhrát.

O tom, zda univerzálnost Jakuba Kiwiora znamená, že toto přestupové okno nepotřebujeme další podpis…

Dává nám více zajištění. První část sezóny, jsme hráli se třemi středními obránci, což je velmi úzký počet, a měli jsme štěstí na zranění. Potřebovali jsme na tuto pozici přivést hráče, a to se nám povedlo – Jakub hraje různé role a je všestranný hráč a chystá se tým posílit. Pokud je k dispozici někdo další, kdo by nás mohl zlepšit, tak se na něj podíváme.

O tom, zda se jeho vztah s Pepem Guardiolou změnil bojem o titul…

Vždycky jsem doufal, že souboj o titul bude případem jednoho dne, a to se děje v této sezóně, ale nemění to žádné přátelství nebo okamžiky, které máme, ani to, jak je v mém životě a profesi důležitý. Oba jsme ochotni vyhrát a bránit naše kluby tím nejlepším možným způsobem, a tak tomu vždy bylo od prvního dne.

O tom, zda Martin Odegaard poskytoval rady, jak hrát na Erlinga Haalanda…

Ne, myslím, že jsou to momentálně dva hráči ve špičkové formě. Myslím, že City mají, a my též, spoustu hráčů, kteří jsou na skvělém místě a jsou ve svých družstvech velmi důležití.

O tom, zda si Eddie Nketiah udrží svou současnou formu…

To je výzva, kterou máme všichni, nejen Eddie, abychom nebyli každý den na takové úrovni, ale na úrovni lepší. Eddie byl velmi důsledný a myslím, že překvapil několik lidí tím, jak reagoval na obrovskou výzvu a požadavky, které na něj byli poté, co se Gabriel Jesus zranil. Jsme si jistí, že se může mnohem zlepšit, vyvíjet a rozvíjet se.

O tom, jestli bylo příliš mnoho pozornosti vedeno směrem k jeho vášni na pomezní čáře…

Co já vím. Soustředím se na věci, které umím lépe. Určitě jsou věci, které mohu udělat lépe a nechat rozhodčí, ať se toho chopí a budou to mít na starosti. Musím se na sebe občas podívat do zrcadla a pokusit se najít tu správnou rovnováhu. Mám tu hru rád, jsem do ní velmi zapálený a rád vyhrávám víc než cokoliv jiného, a tak zápas prožívám. Ale znovu opakuji, že pokud je něco, co můžete udělat lépe, můžete to alespoň zkusit.

O tom, zda vítěz tohoto zápasu půjde do zbytku sezóny v psychologické výhodě…

Myslím, že budou hrát dva velmi odlišné zápasy, a dávat do nich podobnosti je velmi nereálné. Možná kvůli hráčům na hřisti, ale i kontext je extrémně odlišný. Podívejme se – samozřejmě je důležité vyhrát a hrát dobře. To vám dává větší dynamiku, více sebevědomí a lépe vás to připraví na další zápas, a na to se musíme v pátek zaměřit.

O tom, co bylo učiněno pro rozvoj vítězné mentality…

Myslím, že klíčovým slovem by byla víra – nejen naše víra, ale i personál věří, hráči věří a atmosféra, kterou jsme vytvořili s našimi lidmi na stadionu. Cítili jsme, že i když prohráváme 1-0 s ManUtd, pořád můžeme pokračovat a vyhrát to. Zvládáme emoce ve hře mnohem lépe, než jsme byli zvyklí. Hrajeme lépe než předtím a získáváme právo vyhrát zápasy, dále je to ale fotbal, jak všichni víme, a ten je velmi nevyzpytatelný.

O tom, jestli je teď klub od té doby, co je tady, jednotnější než kdykoliv jindy…

Nerad bych srovnával, jak to bylo v minulosti, ale řekl bych, že jsem nesmírně hrdý a privilegovaný být v této chvíli v tomto fotbalovém klubu. Myslím, že všichni cítíme energii a posílení postavení mezi všemi, což přispívá k tomu, aby se klub dostal tam, kam patří.

O dopadu Oleksandra Zinchenka…

Je to hráč, který nám dává vše, co chceme v této pozici, a dává nám všestrannost. Dostává se mu také hodně pozornosti a zaplňuje spousty prostorů, a to je pro nás opravdu důležité. Chtěl bych vyzdvihnout především jeho mentalitu. To, co přinesl je neskutečná touha vyhrávat a udělat něco speciálního s tímto týmem, a zkušenosti, které v minulosti měl, jsou k tomu pro nás velmi užitečné.

O tom, zda tři zápasy proti ManCity budou definovat naši sezónu…

Bylo by to proto, že v pátek, pokud se nám podaří vyhrát, projdeme do dalšího kola a oni ne, a pokud nás porazí, tak to bude přesně naopak. Je zřejmé, že je to soutěž, která je pro nás opravdu důležitá a je spjatá s historií klubu, a takto bych to pro tento okamžik definoval.

O tom, zda bude s City soutěžit dřív, než plánoval…

Nevím, ale tato soutěž vám přináší neuvěřitelné výzvy. Máte nejlepší trenéry na světě a nejlepšího trenéra na světě, a abyste byli na této úrovni, musíte najít jiné věci, abyste se s nimi mohl měřit a konkurovat jim, a to je to místo, kde přicházejí i příležitosti. Jsme na této cestě, ale chápeme, že jsme zatím neudělali nic, a stále je zde mnoho věcí, které je třeba zlepšit.

O tom, zda bude Mo Elneny fit…

Nemyslím si, že bude. Měl nějaké problémy s kolenem, které v tento moment vyhodnocujeme a já se budu muset podívat, jak se to bude v několika příštích dnech vyvíjet.

O tom, zda by mohlo jít o dlouhodobější zranění…

Existují určité obavy, zvláště když si Mo nikdy na nic nestěžuje, ale musíme se na to podívat.

O tom, zda máme dost lidí ve středu hřiště poté, co přišel Kiwior…

V ideálním případě potřebujeme větší krytí ve středním pásmu, pokud to půjde, ale na tomto trhu je to dost složité. Jak vždy říkám, nejdůležitější je, abychom dostali výkony a čas na hřišti, který potřebujeme s hráči, které máme dnes k dispozici a kteří jsou opravdu dobří.

O tom, jestli se cítí zvláštněji, když se postaví proti svému blízkému příteli…

Raději bych to udělal proti někomu jinému, abych byl spravedlivý, protože pro něj chci to nejlepší. Když se máte měřit s někým jako je on, něco mezi tím je, takže je to zvláštní pocit. Je to tak, jak to je, a to je naše výzva.

O tom, jak Guardiola reagoval na to, že jsme podepsali Jesuse a Zinchenka…

To bylo provedeno opravdu pěkným způsobem mezi kluby, a hlavně mezi námi, protože to musíte udělat s respektem. Všichni se na tom shodli, jak jste mnohokrát četli a slyšeli, takže to bylo rozhodnutí mezi třemi stranami, jinak by tu nebyli.

O tom, jestli ho situace v jeho býválem klubu Evertonu rozesmutnila…

Ano, protože je to klub, který mám tak rád, za který jsem velmi vděčný a ke kterému jsem připoutaný. Jen doufám, že se dostanou tam, kde si zaslouží být, a že se jim podaří věci rychle rozjet a dostat všechny znovu na palubu a dostanou se z téhle situace.

O Gabrielu Jesusovi, a předpovědi, že by se mohl vrátit za čtyři nebo pět týdnů…

S ním opravdu nevím, chtěl by tu být příští týden! To je samozřejmě naprosto nereálné, ale on na všechny tlačí a žene všechny v lékařském týmu na hranici možností. Nemohu vám dát odpověď, doufejme, že to budou týdny a ne měsíce, ale bylo to vážné zranění a musíme respektovat tento proces.

O vlivu Jesuse v zákulisí…

S klukama, personálem a všemi okolo klubu byl neuvěřitelný. Jeho energie a to, jak je na kluky pozitivní – vždycky jim dává rady a je vždy vedle nich. Choval se úžasně.

O 50ti bodech z 19ti zápasů…

To, co děláme, nám dává nadšení a naději snít, ale víme, že realita je taková, že se nás čeká polovina soutěže a v Premier League je to pekelný příběh, a ještě je potřeba napsat spoustu kapitol. Musíme se dívat den za dnem na to, co děláme.

O tom, že jsme favoritem na zisk titulu…

To nemůžeme ovlivnit, ale řekl bych, že když se podíváme na to, co se stalo v několika posledních sezónách, tak by to nedávalo moc smysl, ale OK, akceptujeme to.

/arsenal.com/