Blog : Premier League Preview 2013-14

Zamyšlení nad blížící se sezónou.

V dnešním blogu bych se rád podíval, čistě mým subjektivním pohledem, na nadcházející sezónu a trochu si z křišťálové koule zavěštil nad jejím průběhem.

Nejlépe bude začít stručnou rekapitulací a zobecněním sezón posledních. Poslední tři roky v anglické Premier League patří týmům z Manchesteru. V sezóně 2010-11 a v ročníku 2012-13 vládli lize United, v sezóně 2011-12 se k nim připojili i Citizens. Přes propadák Chelsea v ročníku 2011-12 lze stále snadno identifikovat Big 4 jako ustálený kvartet Red Devils, Citizens, Blues a Gunners. Za nimi následuje skupina “čekatelů na úspěch” – Tottenham, Everton, Liverpool. Potom je tu silný střed  – smečka ostatních týmů, zpravidla desetičlenná. Loni mezi 8. a 18. místem byl rozdíl 13 bodů, předloni 16, rok předtím dokonce jen 10. Pro srovnání ve stejných letech byl rozdíl mezi 1. a 3. místem postupně 14,19 a 9 bodů. No a na konci jsou to většinou jeden či dva jasní outsideři – loni třeba QPR a Reading. Dá se stejné rozložení sil očekávat i letos? Pravděpodobně ano. Podívejme se na jednotlivá pásma tabulky, jak jsem je zkusil pojmenovat výše a řekněme si, co se v nich změnilo.

Big 4

Složení první čtyřky se nejspíš nezmění. Měnit se může poměr sil. Citizens změnili manažera, Manciniho nahradil Pellegrini, který zanechal velmi dobrý dojem zejména v předchozích štacích ve Villarrealu a Malaze. Mnohem důležitější změnou, která tak či tak zasáhla každého, kdo sleduje anglickou kopanou, je odchod Alexe Fergusona z pozice manažera MUFC. Na jeho místo přišel David Moyes, který dokázal s omezeným rozpočtem držet Everton na dostřel pohárům, a nyní by měl předvést, že dokáže i víc. A poslední změna v této čtveřici je příchod Jose Mourinha – jeden z nejvýraznějších trenérů posledních let se vrací skoro po šesti letech do Chelsea. Jediným týmem, který si zachoval stabilitu na pozici manažera, je Arsenal a to je jedna z jeho letošních předností.

Všechny zmíněné týmy budou bojovat o titul, každý z nich si nese své plusy a mínusy:

Arsenal

+ stabilita na pozici manažera

+ zachoval kádr z konce sezóny

– svazující dlouhé čekání na trofej

– nedostatek rozdílových hráčů

Chelsea

+ výrazná trenérská osobnost

+ ekonomické zázemí klubu

– mediální tlak na tým

– přetlak mladých ofenzivních hráčů

Citizens

+ nadstandardní ekonomické postavení klubu

+ kvalitní defenziva

– silný tlak na úspěch ve všech soutěžích

– tým někdy trpí přehnanými hvězdnými manýry hráčů

United

+ kádr z mistrovské sezóny nedoznal větších změn

+ umí vítězit

– konec manažera, který byl klubovou legendou

– brankář, z celé Big4 mají tento post zřejmě nejhůře obsazený

Čekatelé na úspěch

Tottenham, Everton, Liverpool – všem těmto týmům je společné, že jim zpravidla chybí jen ten pověstný jeden krok k překonání hranice, která dělí úspěch a neúspěch. Liverpool i Tottenham budou letos zase štěkat na paty Big 4, Everton bez Moyese, při vší úctě k Martinezovi, letos nejspíš čeká propad do širšího středu tabulky. Mezi “čekatele” by naopak mohla vystřelit třeba Swansea či Newcastle.

Silný střed

I letos bude nejspíš šest až osm týmů natěsnáno v rozmezí 7 bodů a čekat na úspěch v domácích pohárových soutěžích. I tak ale budou mít o co hrát. Premier League odměňuje štědře každé umístění, takže každý bod či rozdílový gól znamená v konečném účtování libry na účtu klubu. A to se počítá.

Outsideři

Všichni nemůžou být první. Tři kluby čeká pád do nižší ligy, The Championship, kde budou muset v ostré konkurenci opět bojovat o návrat mezi elitu. Do Premier League postoupily týmy Hull, Cardiff City a Crystal Palace, mezi nimi bych hledal první kandidáty na sestup. Nevěřím také moc Sunderlandu a projektu “Paolo”, potíže bude mít také Norwich. A tradičně se sestupové starosti mohou týkat i Aston Villy, řezníků ze Stoke, Fulhamu nebo třeba Southamptonu.

Pokud jste dočetli až sem, díky za trpělivost. Berte prosím tyto úvahy jako můj osobní pohled na letošní ročník ligy – rád si přečtu také vaše komentáře a polemiky na toto téma.

Na závěr přichází věštba největší – na záchranu bude letos potřeba 38 bodů, na titul 87. Shodou okolností je 87 bodů přesně tolik, kolik letos získá Arsenal.

 

(krtek.olc, blog vyjadřuje osobní názory autora)