Preview: Besiktas J.K. – Arsenal FC

Arsenal se poprvé potká v pohárové Evropě s Besiktasem, nebude to ale naše první setkání s tureckým klubem – právě před rokem jsme v play-off Ligy mistrů bojovali s Fenerbahce a po výhře 3:0 v Istanbulu jsme doma potvrdili postup další výhrou v poměru 2:0. S Fenerbahce jsme odehráli další čtyři zápasy. V ročníku 2008/09 Ligy mistrů v rámci skupinové fáze jsme doma uhráli remízu 0:0 a v Istanbulu získali 3 body za výhru 5:2. V 1979 jsme s Fenerbahce odehráli dvojzápas v prvním kole Poháru vítězů poháru a postoupili po výsledcích 2:0 (H) a 0:0 (A). Jediným dalším pohárovým zápasem s Turky bylo finále Poháru UEFA v roce 2000. V Kodani jsme po bezbrankovém remíze podlehli Galatasaray na penalty 1:4. Tohle finále mělo poněkud hořkou příchuť pro fotbalové příznivce, neboť jej provázeli výtržnosti nejen anglických a tureckých fanoušků, ale i rowdies z Dánska a Švédska. Už před prvním zápasem semifinále v Istanbulu bylo pobodáno několik fanoušků Leedsu a na finále do Kodaně potom zamířili angličtí hooligans společně s domácími a švédskými „partnery“, aby srovnali účty.

Beşiktaş J.K. byl založen v roce 1903 a jmenuje se podle části města Istanbulu, kde vznikl a sídlí. Patří mezi tradiční turecké kluby a pdobně jako jiné zastřešuje více sportů, mimo fotbal namátkou třeba volejbal, házenou, basketbal, šach, veslování, atletiku, box, gymnastiku a mnohé další. Fotbalový tým Besiktas nikdy neopustil nejvyšší soutěž, získal v ní 13 titulů a k nim přidal 9 domácích pohárů a 8 superpohárů. V evropských pohárech pro něj je maximem čtvrtfinále – v roce 1987 v Lize msitrů, v roce 2003 v Evropské lize. S anglickými týmy má pasivní bilanci, celkem v pohárech odehrál proti anglickým mužstvům 14 zápasů – W4 D3 L7 při skóre 11:27. V aktuálním žebříčku UEFA je Besiktas na 66. pozici (Arsenal 9.).

Zápas má výkop 19.8.2014 v tradičních 20:45.

Aktualizace 18.8.2014 13:15 Arsenal dnes trénoval ve složení: Szczesny, Martinez, Debuchy, Chambers, Koscielny, Arteta, Alexis, Ramsey, Wilshere, Cazorla, Sanogo, Giroud, Monreal, Coquelin, Rosicky, Oxlade-Chamberlain, Campbell, Flamini, Bellerin, Miquel.

Aktualizace 19. 8. 2014 11:30 Na včerejší večerní tiskovce Arsene Wenger potvrdil, že Kieran Gibbs je zraněný a je na dva až tři týdny mimo. Drobné zranění má i Yaya Sanogo, který s týmem neodcestoval. Mathieu Flamini se po nemoci vrátil zpět k týmu.

(Článek bude průběžně aktualizován)