Preview sezóny

Před pátečním večerem na druhé straně Londýna v Selhurst Parku se podíváme na to, co můžeme očekávat v následujících 10 měsících.

Jaká by byla dobrá sezóna?

Poté, co se v minulé sezóně nepodařilo umístit v první čtyřce, musí být cílem pro sezónu 2022-23 postup do Ligy mistrů. V loňském roce byly učiněny pokroky, pokud jde o nalezení způsobu hry, ale nyní musí být Arsenal konzistentnější, aby se prosadil v boji o jedno z prvních čtyř míst.

A co by byla špatná sezóna?

Neúčast v Lize mistrů již sedmým rokem po sobě by byla zklamáním. Arsenal příchodem Gabriela Jesuse a Oleksandra Zinčenka vyřešil posty, které potřeboval, takže po pátém místě z minulé sezóny nelze čtvrté místo považovat za úspěch.

Co by mohlo být manažerovým neúspěchem?

Nenalezení plánu B, který by fungoval. Svěřenci Mikela Artety měli v minulé sezoně velké problémy, když nedokázali převzít kontrolu nad zápasem a když inkasovali jako první. To je jedna z jejich klíčových oblastí vyžadující zlepšení v této sezóně a v pátečním úvodním utkání na hřišti Crystal Palace je čeká důležitý test.

Jak si poradí s bouřlivým Selhurst Parkem (poté, co prohráli v Brentfordu touto dobou)? Jak dopadne samotný zápas, bude mít zásadní význam pro to, aby vykročili správnou nohou.

Hráč, který zapůsobí nejvíce

Ačkoli William Saliba není novým hráčem, může se tak cítit. Jednadvacetiletý hráč, který podepsal smlouvu v létě 2019, ale v Arsenalu ještě nedebutoval, byl v předsezónní přípravě často nasazován a vypadal jistě jak při držení míče, tak při bránění. Francouz, který posílil základy vybudované Benem Whitem a Gabrielem v minulé sezóně, se zdá být připraven na fotbal v Premier League poté, co strávil většinu posledních tří sezón na hostování ve své vlasti. Jako u každého hráče i zde se pravděpodobně vyskytnou slabší chvilky, ale sledovat, jak se mýtus kolem Saliby stává skutečností, by mělo být příjemné.

Nejzajímavější podpis

Jesus by mohl být odpovědí na výše uvedenou otázku, ale dejme mu čas, aby zazářil. Pětadvacetiletý hráč se v předsezónní přípravě ukázal v mimořádně ostrém světle, a to nejen tím, že v pěti zápasech vstřelil sedm gólů – jeho celková hra byla působivá. Je ochotný hrát do šířky nebo do hloubky, aby získal míč, a přesto je schopen naběhnout do vápna, což Arsenalu dodává energii dopředu, která mu v minulé sezóně s Alexandrem Lacazettem chyběla. Brazilský internacionál může být v tomto týmu důležitou postavou, pokud si tuto dynamiku přenese i do důležitých zápasů.

Hráč, který má co dokazovat

Nicolas Pepe – pokud zůstane na severu Londýna i po uzávěrce přestupů 1. září. Sedmadvacetiletý hráč během tří sezón v Arsenalu zaujal, ale v týmu se mu nepodařilo zanechat trvalou stopu, zejména když v minulé sezóně nehrál v evropských pohárech. Návrat do Evropské ligy čtvrteční večery by mu mohl pomoci, protože právě v této soutěži v roce 2020-21 našel určitou formu a téměř dotáhl Arsenal do finále.

Jak se projeví Mistrovství světa?

Arsenal by mohl mít na listopadovém a prosincovém mistrovství světa poměrně početné zastoupení, což dává větší význam rotaci jeho kádru. Čtyři hráči (Aaron Ramsdale, Ben White, Bukayo Saka a Emile Smith Rowe) se budou ucházet o nominaci do anglického výběru, tři do brazilského (Jesus, Gabriel a Gabriel Martinelli) a dále po jednom ze Švýcarska (Granit Xhaka), Francie (Saliba), Spojených států (Matt Turner), Ghany (Thomas Partey) a Japonska (Takehiro Tomiyasu).

Zajímavá bude rotace mužstva předtím, než se Premier League po víkendu 12. a 13. listopadu na šest týdnů zastaví.

Nejlepší XI

Většina z toho je jistá, ale o dvou postech se nyní diskutuje. Jedná se o levého obránce a levé křídlo, kde panuje tvrdá konkurence mezi Kieranem Tierneym a Zinčenkem a Smith Rowem a Martinellim.

Osobně mám pocit, že to, kdo v daném zápase nastoupí, bude záviset na tom, zda bude Arteta chtít hrát více přímočaře, nebo zda bude hrát více přes celé hřiště. Jeho preference mezi Salibou a Whitem se také vyjasní, až se Tomiyasu vrátí do kondice.

Takto vypadá základní sestava nejsilnější jedenáctky Arsenalu:

Ramsdale; Tomiyasu, Saliba/White, Gabriel, Tierney/Zinchenko; Partey, Xhaka; Saka, Martin Odegaard, Smith Rowe/Martinelli; Jesus.

Přeloženo z The Athletic, Art de Roché.