Prohlášení klubu: Jordi Osei-Tutu

Během přátelského utkání německého VfL Bochum proti švýcarskému St. Gallen obdržel Jordi Osei Tutu nepřijatelnou rasovou nadávku

Úzce spolupracujeme s Bochumí a Jordim a dáváme jim naši plnou podporu.

Rasismus nemá v naší hře místo a netolerujeme žádnou formu diskriminace.

Jordi, který je na sezónním hostování řekl: „Jsem velmi zklamaný z toho, co se stalo.“

„Nikdo by neměl být nikdy vystaven žádné diskriminaci a je opravdu těžké pochopit, jak to mohl udělat profesionální fotbalista. Arsenal a Bochum mi poskytli velkou podporu a doufám, že pokud nic jiného, tak alespoň dokážeme, že rasismus nemá ve fotbale místo.“

 

Dodatek redakce:

Incident se stal v prvním poločase přátelského utkání 9.7.2019 na neutrálním hřišti, kdy VfL Bochum podlehl St. Gallen 0-3. Dvacetiletý Jordi byl stažen v 58.minutě.

Rasové urážky (black c*nt) se měl dopustit hráč opozičního St. Gallen. Jmenovitě, 25 letý tuniský obránce Sliman Kchouk. Z celého incidentu je video záznam, kde je vidět, jak byl Jordi po incidentu na konci prvního poločasu zdrcený a opouštěl hřiště v slzách. Následně se ale vrátil na druhý poločas, kdy prohlásil, že mu tato věc nezabrání dohrát zápas.

Klub St. Gallen vydal prohlášení, že celou věc s obviněným hráčem řešili. Kchouk je ujistil, že se během hry choval podle pravidel klubu.

Incidentem se zabývala i antidiskriminační skupina Kick It Out.

„Před začátkem sezóny si mladý hráč vytrpěl zdrcující rasistické nadávky. Pokud má někdo pochybnosti o ničivém dopadu, který by takové chování mohlo mít, podívejte se na záběry Jordi Osei-Tutua. Po minulé sezóně můžeme jen doufat, že to není ponuré znamení věcí, které přijdou.“

 

/arsenal.com, theguardian.com, metro.co.uk/

Tags:

Komentáře

     • jannes
      jannes (karma: 1506) #6

      Kde tam vidíš rasistické prúpovídky? Podla mňa je chorý ten, ktorý mu to povedal a to že je sám tunisan len vysvetluje vela o jeho inteligencii.. neviem kde tam je rasistická prúpovidka ale dobre okej.

      |
     • bflmpsvz (karma: 1880) #7

      „To, že je tunisan len vysvetluje vela o jeho inteligenci“. Znova. „Tuniský obránca ide niekomu nadávat do čierných“. Co to znamená? Že tunisan je sám „černý“ z tvého pohledu? Resp. hodně jemným podtextem, že je sám „nižší rasa“, takže nemá co „černým nadávat?“. Sorry, ale přesně tohle je ve tvém příspěvku a přesně tohle je rasistické. Samozřejmě to není tak úderné a přímočaré jako „black cunt“, ale principiálně je to rasistický způsob přemýšlení.
      P.S.: Divil by ses, ale dost severo-afrických Arabů je ve skutečnosti dost rasistických vůči subsaharským Afričanům. Jednak jsem o tom četl, slyšel od lidí a sám svědčil, když jsem přes tři týdny stopoval po Maroku (což je docela dobrý způsob poznávání lidí a komunikace s nimi). Každý výrok bude samozřejmě trochu zjednodušením, každopádně minimálně významná část měšťanské arabské společnosti v Maroku vlastně vzhlíží k „bělochům“ – světlejší typ pleti je tam považovaný (zase, u téhle mešťanské nebo měšťanštější společnosti) za krásný, ne náhodou tváře z reklam vypadají jako Španělé, potažmo Francouzi. Říkali mi, že pro mnoho lidí je vlastně „cool“ mít bělocha v autě. Zatímco potomkům tuarégů nebo migrantům z Mali, Mauritánie a jiným by prostě „nikdo“ nezastavil. Samozřejmě, (menší) část severoarabské společnosti se přibližuje evropskému standardu a jiná zase radikalizuje a fundamentalizuje (je to tak velký prostor, že se o něm málo co dá říct jednotného). Každopádně „rasismus“ Arabů vůči subsaharským afričanům je poměrně běžný (pro některé osvícenější, které jsem poznal, samozřejmě velký problém…).

      |
     • jannes
      jannes (karma: 1506) #9

      Ďakujem za tvoj príspevok o túlaní sa po Maroku.. to, že som tam napísal, že tunisan ide nadávať niekomu do čiernych vysvetľuje o obmedzenosti dotyčného ako aj o obmedzenosti všetkých, ktorí niekomu nadávajú do čiernych bielych červených žltých a neviem jakých.. ale kto chce nájde si tam to svoje, že?
      Každopádne ak sa ťa to dotklo tak sa ti ospravedlňujem.

      |

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.