Prubířské kameny sezóny 2010/2011

Každému sice ještě znějí v uších vopruzely, tedy ehmm, vuvuzely,  z letošního MS ve fotbale, ale Premier League už klepe na dveře, a kdo to nevnímá, není opravdový fanda ostrovního fotbalu.

 

Na světovém mistrovství je to prostě nuda, to musí přiznat každý a nic nepomáhají fanoušci národních týmů přehlušení vuvuzelami. Tu nudu rozvířil na chvilku nikoliv výsledek Synů Albionu, ale losování nového ročníku EPL.

 

Podívejme se na losování trochu podrobněji. Na první pohled to nejzajímavější je začátek sezóny, již 14.8. začínáme na Anfield Road, a to se jeví jako prubířský kámen č. 1. Ale je to s týmem, který sice bude již rozehraný v rámci třetího předkola Evropské ligy (kde ty loňské sněhy jsou), ale s pouhými 18 dny dovolené pro 13 hráčů, kteří reprezentují své země na mistrovství světa. Ortodoxní fans z Anfieldu se sice utěšují, že když naposledy v roce 1985 začínali sezónu s The Gunners, vyhráli v tom roce dvě trofeje, ale upřímně, s ohledem na jejich současný beztrenérský stav či reálný výprodej opor s cílem splnit plán pánů Purslowa a (chelsea)Broughtona na vrácení půjčky RBS ve výši Ł100 miliónů, to snad nemůže být pro tým z Ashburton Grove vážný soupeř.

 

Při zhlédnutí rozlosování se naopak zcela jasným jeví  fakt, že z pohledu Arsenalu se o titulu rozhodne na podzim. Vlastně se skoro všemi týmy z čela ligy se setkáme „venku“, takže jestli se nám podaří se v první polovině ročníku udržet na čele (nebo hodně bodově blízko), budeme mít na jaře reálnou šanci doběhnout do cíle na prvním místě. Posuďte sami podzimní away zápasy : Liverpool 14.8., Chelsea  2.10., City 23.10., Everton 13.11., Sp*rs 20.11., Villans 27.11., United 11.12.  Na druhou stranu, pokud všechny tyto zápasy na podzim prohrajeme, můžeme již teď hledat toho, kdo za účastí Arsenalu v ročníku 2010/2011 po Novém roce zhasne světlo. Takže podzimní away, to je prubířský kámen č. 2.

 

Away zápasy jsou určitě rozhodující, ale při pohledu na „starty“ Arsenalu po návratu hráčů po reprepauzách se jejich význam ztrácí v mlžném oparu a vynořují se obrysy prubířského kamene č. 3. Nemusí se jednat jenom o ztracený Velův pas před výjezdem do Porta. Prostě Arsenal má dlouhodobě problém s nalezením formy po návratech hráčů z jakékoliv pauzy. Podívejme se tedy na tři termíny FIFA a následné zápasy, které ohrozí cestu Arsenalu za titulem na ostrovech i tím evropským:

 

– Bolton, 11.9. a hned poté Liga Mistrů

– Birmingham City, 16.10. a znovu Liga Mistrů

– Blackburn, 2.4. a jak nečekané, opět Champions League

 

Naštěstí všechna utkání po reprepřestávkách hrajeme doma, což je značně důležité, protože jsou to týmy, se kterými nebude lehké hrát, skoro vždy nám házely klacky pod nohy, ale doma je doma, prostě na Emirates jsme úspěšnější.

 

Čtvrtý prubířský šutr jsou dvě nelehké série. Ta první přijde v prosinci a na začátku ledna, až se mi chce říci, že tak jako vždy o titulu budou rozhodovat vánoce. United away, Stoke home, Chelsea home, Wigan away, Birmingham away, City home. Ta druhá série je na přelomu dubna a května. Liverpool home, Bolton away, United home, Stoke away, Villans home. A vyberte si, která série je jednodušší.

 

A moje tipy na zápasy roku? Určitě Liverpool při otevření sezóny. Byl jsem v roce 2008 na WBA na Emirates, a kdo nezažil začátek sezóny, nepochopí. Lidé na ulici, šoféři autobusů bez rozdílu barvy pleti, 80letá babča s výkřikem three nil for the Arsenal, všichni v pubech, všichni v metru, prostě každý kdo mně viděl v dresu, byl nadšený, mával, tipoval, povzbuzoval kanonýry či s úsměvem tipoval naši výhru. Ale všichni byli napjatí a těšili se na první kolo. Prostě Anglie byla vyčerpaná čekáním na začátek nového ročníku a nemohla se dočkat. Další zápas roku určitě Chelsea 26.12., jednak kvůli magickému datu, ale zejména je to sibiř doma, a to má vždy ten zvláštní náboj. A poslední? Určitě United na samý závěr sezóny 30.4..

 

 

Co říci závěrem. Překonáme čtyři prubířské kameny a zvítězíme? Asi to nebude stačit. Vítězem EPL 2010/2011 bude ten, kdo dosáhne minimálně 90 bodů. A vyhraje na hřištích všech těch zatracených Boltonů, Blackpoolů, Sunderlandů, Wiganů a dalších podobných. A nastřílí 100 gólů. A nedostane více jak 35 gólů. A nebude mít zraněné. A ……..

 

 

/Patrickův blog/