První tisková konference Mikela Artety

Dnes usedl poprvé před novináře Mikel Arteta v pozici hlavního trenéra Arsenalu. Nový muž v týmu strávil většinu dne v londýnském Colney, kde mluvil s hráči a ostatními členy týmu, aby následně vedl svou první tiskovou konferenci.

o tom, co to pro něj znamená, být zpátky v Arsenalu…
Jsem zpět doma. Jsem extrémně šťastný a hrdý, že jsem dostal příležitost být manažerem tohoto klubu. Několik let jsem se připravoval, že taková výzva přijde. Vím, jaká jsou očekávání, znám úroveň a velikost tohoto klubu a co si klub zaslouží. Takže jsem připraven na tuto výzvu, nemůžu se dočkat, až začnu spolupracovat s hráči, všemi zaměstnanci v klubu. Cítím dobrou energii od chvíle, kdy jsem vešel do London Colney, což mi dodává více síly a cítím se šťastný.

o pocitech při příchodu na stadion a tréninkové hřiště…
No, bylo to zvláštní. Je to už čtyři nebo pět let, navíc jiná role, jiná pozice, ale vždy to byl můj sen hned po mém odchodu, já jsem se rozhodl opustit tento klub, řekl jsem, že jdu pryč, jdu se učit, chci se připravit a doufal jsem, že se sem jednoho dne vrátím, až se budu cítit připravený udělat tento velký krok. K tomuto klubu chovám takový respekt, že kdybych se na toto necítil připravený, neseděl bych teď v tomto křesle.

o tom, co chce změnit…
První věcí bude trochu změnit energii. Když jsme tady byli minulý týden s ManCity, byl jsem po zápase trochu zklamaný, když jsem cítil, co se zde děje. Musíme se pokusit každého povzbudit, musím se pokusit a přesvědčit hráče o tom, co chci udělat, jak to chci udělat, musí začít akceptovat nový způsob, jiné myšlení a chci, aby všichni zaměstnanci klubu přemýšleli stejně. Musíme si vybudovat kulturu, která všechno udrží pohromadě. Pokud nemáte tu správnou kulturu a přijdou těžké chvíle, vše se rozsype, takže mým úkolem bude každého přesvědčit, že takto budeme žít a pokud budeš součástí této organizace, bude to za těchto podmínek a tímto způsobem. Potom se můžeme bavit o jiných věcech. Očividně teď potřebujeme okamžitou změnu, potřebujeme vyhrávat zápasy, musíme zvednout sebedůvěru hráčů a nakonec potřebujeme i fanoušky. Musíme je zaujmout, musíme být schopní vyslat naším chováním, našimi úmysly to, co chceme přinést tomuto klubu. Myslím, že to je jediná cesta, my jim dáme kousek, oni nám kousek a najednou ucítíme spojení, protože když spojíte tyto dvě věci dohromady, jde o něco neskutečně silného. Pohyboval jsem se mimo tento klub a zvenku se na to podíváte, řeknete si ‚wow, to je obrovské‘. Takže takto se cítím. Je zde tolik práce, jsem tak nadšený a myslím, že mám ten správný tým, hodně jsem mluvil s vedením klubu a cítím, že jsme na stejné vlně. Takže mám dobrý pocit.

zda klub ztratil svou vlastní cestu…
To jsem cítil z venčí klubu. Chtěl bych začít dělat nějaké kroky a chtěl bych porozumět důvodům, proč tomu tak je. Bude za tím nějaký důvod a jeho historie, musím tomu rychle porozumět, zavést nějaké věci, které budou znamenat rychlé vítězství pro hráče, zaměstnance, prostě každého. To je současná výzva. Nemáme moc času na trénování, na rozmlouvání o různých dalších věcech, čeká nás totiž tolik důležitých zápasů. Musíme vytvořit dobré vibrace, správnou energii a každý v této organizace se musí cítit priviligovaně, že zde může být. Není jiná cesta.

o tom, co se naučil od Pepa Guardioly…
Nejvíce to, že musíte být nemilosrdný a konzistentní, každý den musíte pracovat na klubové kultuře a vytvořit si vítěznou mentalitu. Udržet si ji je ještě těžší, takže každý den je důležitý, každý čin je důležitý, každá organizace je důležitá. Jeho pracovní nasazení je neuvěřitelné, stejně jako jeho schopnosti inspirovat lidi. Pro mě je ale tím tajemstvím to, že lidi, hráči, zaměstnanci musí věřit tomu, co chcete dokázat. Musíte být schopní jim toto vnuknout a lidé se toho chytí. Když to dokážete, vytvoříte tým a všichni dohromady, jednotní, jste silnější.

o obavách ohledně jeho nedostatku zkušeností…
Naprosto těmto obavám rozumím. To jediné můžu říct, budu se ale snažit všechny přesvědčit, že jsem připraven, že bych zde neseděl, kdybych si nemyslel, že jsem připravený převzít tuto zodpovědnost. Vydám ze sebe poslední kapku krve, abych tento klub udělal lepším.

o tom, jak blízko byl získání této práce před 18 měsíci…
Trochu blíže. Nebyl to správný čas. Když se něco nestane, je to proto, že na to není ten správný čas. Správný čas nastal nyní a jsem za to rád. Z té zkušenosti jsem se mnohé naučil. Bylo skvělé být součástí toho procesu a byl jsem dobře připraven. Myslím, že mi to pomohlo. Bylo velmi pozitivní, že se to stalo.

o tom, co pro něj Arsenal znamená…
Když jsem hrál v Anglii, začal jsem si uvědomovat, co Arsenal znamená. Samozřejmě, narodil jsem se v Barceloně a klub, který měl nejvíce podobný styl, hodnoty a ambice, byl Arsenal. Takže jsem lidem kolem sebe vždy říkal, že mám jeden sen, a to bylo hrát za tento klub. Byl jeden muž, jmenoval se Arséne Wenger, který mi věřil a dal mi šanci hrát za tento klub. Poté ze mě udělal kapitána tohoto klubu a neseděl bych zde, kdyby mi nedal příležitost užít si tento neuvěřitelný klub.

o tom, co bylo v posledních 18 měsících v Arsenalu špatně…
Mám nějaké myšlenky, které bych si rád nechal pro sebe, protože si je musím potvrdit až je uvidím jednat, jak se chovají, až je uvidím žít pospolu. Chci dělat věci svým způsobem, ale chci je přesvědčit, že je to ta správná cesta k tomu, aby se všem žilo lépe. Zaprvé musí se všichni musí navzájem respektovat a chci zde lidi, kteří jsou odpovědní za to, co po nich chci. Nechci, aby se schovávali, chci, aby převzali zodpovědnost za jejich práci a chci lidi, kteří ukáží vášeň a energii v tomto klubu. A každý, kdo to nepřijme, bude mít špatný vliv nebo cokoliv jiného, není pro toto prostřední nebo kulturu dostatečně dobrý. Jsou zde věci, které je třeba změnit, absolutně, protože nepředvádí takové výkony, které se od nich očekávají. Budu jim muset pomoci a abych jim pomohl, musím zjistit, co se děje. Musím pochopit, jak se cítí, co jim chybí. Pokud se k tomu dostanu, potom jim můžu i pomoci. Poté mi budou i věřit a následovat mě.

o tom, že je nejmladším manažerem Premier League…
Čas teprve ukáže. Moje zaměstnání má hodně úloh a zodpovědností. Něco z toho jsem dělal už na své předcházející pozici, něco naopak ne. Většina z nich je propojená. Buď některé věci máte, nebo nemáte. Zkušenosti jsou kompletně proti mně. Dobrou zprávou je, že se cítím mladý. Když jsem hrál ve čtyřiatřiceti, tak jsem byl vždy nejstarší. Nyní jako manažer jsem nemladší. Má to hodně pozitivních aspektů. Vím, že je to jedna z těch záležitostí, ve kterých se musím adaptovat. Mám u sebe hodně dobrých lidí, kteří mě podporují. Budeme se snažit o to nejlepší.

o Mesutu Özilovi…
Pro tento klub je obrovským hráčem. Jak jsem již uvedl dříve, tak chci chápat, jak se hráči cítí a co potřebují. Není toho tolik, co potřebuji. Musíte jim rozumět. Někdy to pochopíte z komunikace. Když jim rozumíte, můžete je omluvit a soustředit se na věci, které jsou relevantní a mají vliv na tým na hřišti i mimo něj. Vím, co může přinést týmu, když mu chodí. Mojí úlohou je z něj dostat to nejlepší.

o potenciálních lednových přestupech…
Obchody jsme neprojednávali. Samozřejmě zde bude hodně konverzací ohledně tohoto tématu. V dané chvíli se však pouze starám o výhry a hledání způsobů, jak zlepšit malé věci, které přinesou sebevědomí. Zlepšit se v tom, co se procvičuje.

o tom, na co Arsenal může tuto sezónu dosáhnout…
V této chvíli bych nerad uváděl cíle. Chtěl bych jít den ode dne. Máme před sebou hodně věcí na zapracování. Ambice tohoto klubu jsou velmi jasné. Musíte být v Evropě, musíte bojovat o trofeje. Zbytek nestačí. Je to prosté. Mluvit o tom je trochu předčasné. Rád bych mluvil o tom, co budeme dělat v sobotním zápase, o zvednutí morálky týmu a poté neděli, pondělí, úterý, středě, kdy budeme znovu pracovat na další zápas.

O Freddiem nebo „Pepkovi“ bude doplněno později.