První zápas Arsenalu na Highbury

6. září, to je významné datum historie Arsenalu. Toho dne se odehrálo první utkání na Highbury.

The Gunners, tenkrát známí jako Woolwich Arsenal, porazili krátce po přesunu do svého nového domova na severu Londýna Leicester Fosse 2:1. U příležitosti stého výročí tohoto zápasu si můžete přečíst, co se tenkrát na Highbury událo.

Woolwich Arsenal 2:1 Leicester Fosse

Woolwich Arsenal zahájil svou druhou sezónu v Division Two na nové půdě a Leicester Fosse měli tu čest být prvním soupeřem na Highbury.

The Gunners předtím vypadli z League one, když skončili na spodu tabulky, pět bodů za Notts County, kteří také sestoupili. Leicester skončil v předchozí sezónu na patnáctém místě Division Two.

Detaily zápasu

Sobota, 6. září, 1913
Division Two, Highbury
Góly: Jobey 45, Devine 78 pen. – Benfield 20
Diváci: 20 000
Rozhodčí: J.H. Pearson

Tým Arsenalu, který reprezentoval klub na bývalém Plumstead, se snažil ihned znovu dostat zpět do Division One, takže jej posílili Lievesley a Hardinge z Sheffieldu United a Jobey z Newcastelu United.

I přes sestup Arsenalu a stěhování napříč Londýnem se nadšeným fanděním postavilo diskomfortu Highbury, které ještě nebylo zcela dostavěno, velké množství fanoušků. A Gunners je odměnili vítězstvím 2:1, i když za toto vítězství tým zaplatili zraněním Jobeyho.

Nový střední útočník vstřelil vyrovnávací branku, ale v polovině druhého poločasu jej nakopli do zad. Toto zranění vypadalo velmi vážně a Jobey byl odnesen ze hřiště na nosítkách a ošetřen ambulancí a doktorem.

Vybavenost byla tehdy opravdu slabá, a tak byl Jobey převezen na nejbližší lůžko na vozíku, který byl vypůjčen od místního mlékaře. Zranění bylo tak vážné, že přišel o další čtyři utkání.

Zápas samotný byl horlivý a bojovný, a přestože Arsenal na začátku předvedl velmi útočný výkon, tak byl po prvním poločase rád za remízu.

Týmy

Woolwich Arsenal: Lievesley, Shaw, Fidler, Grant, Sands, McKinnon, Greenaway, Hardinge, Jobey, Devine, Winship.

Leicester Fosse: R.G.Brebner, Clay, Currie, D.S. McWhirter, Harrold, Burton, Douglas, Mills, Sparrow, Benfield, Waterall.

The Fosse předvedli lepší kombinační hru a ve dvacáté minutě vstřelili první branku, když Benfield po kombinaci s Douglasem A Millsem překonal excelentní střelou Lievesleyho. Vyrovnání přišlo na konci prvního poločasu, kdy se Jobey trefil hlavou po skvěle kopnutém rohu Winsipa.

Ve druhém poločase se začal více prosazovat levý křídelník, Arsenal začal hrát mnohem lepší fotbal a svého soupeře přehrával, i když hrál pouze v deseti.

Vítězný gól přišel dvanáct minut před koncem. Přitom to nevypadalo nijak nebezpečně, když obránce Fosse zahrál rukou v pokutovém území. Devine se k radosti domácích fanoušků z puntíku pokutového kopu nemýlil.

Arsenal si tuto formu udržel téměř po celou sezónu a skoro se na první pokus vrátil zpět do Division One. Nakonec o postupu rozhodnul gólový průměr a Gunners se museli spokojit s třetím místem, čtyři body za šampiónem Notts County a se stejným bodovým ziskem jako druhý Bradford.