Q & A s Ivanem Gazidisem

 

V pondělí večer se Ivan Gazidis setkal s fanoušky z Arsenal Supporters Trust a odpovídal na jejich otázky. Několik otázek a odpovědí vybíráme…

Kdo je odpovědný za neprodloužení kontraktů se Samirem Nasrim a Gaelem Clichym?

Nebudu prozrazovat, jak probíhají jednání o prodloužení kontraktů. Než se klub rozhodne, že přijme požadavky hráčů, musí zvážit jejich schopnosti, hodnotu a možnosti a musí pak rozhodnout, zda daný hráč si zaslouží takovou a ne jinou odměnu.

Umíte si představit den, ve kterém bude nutné vyměnit managera?

To je jedna z otázek, kdy by nejednoznačná odpověď vyvolala mediální bouři. Podporujeme Arséne Wengera na 100%, stojíme za ním na 100%, protože si uvědomujeme, jakou fantastickou práci pro klub vykonal za všechna ta léta. Berte prosím v úvahu fakt, že naši největší rivalové měli po dlouhá ta léta neomezené finanční možnosti. Některé kluby, jako třeba Manchester United mají větší příjmy než my a myslím, že Arsenal vykonal obrovskou práci, když se udržel ta léta v čele ligy bez ohromných finančních výdajů. Samozřejmě cítíme nespokojenost z chybějících pohárů, za to jsme kritizováni nejvíce. Řekl jsem to Arsénovi otevřeně a on mi slíbil soustředit se na to, aby v příští sezóně byla ta série přerušená, nemůžeme si dovolit další čekání.

Zvažuje vedení klubu odebrání Bossovi práv na přestupy? Můžeme počítat s návratem Davida Deina?

Ne, v této otázce nemám v plánu cokoliv měnit. Co se týká Davida Deina, o jeho  návratu mi není nic známé. David je znepokojený situací v klubu, to je vše co o tom vím. Nikdy jsem s ním nepracoval a nevím, jak za jeho časů fungovalo vedení klubu, takže o tom pomlčím, než bych si něco vymýšlel.

Proč se zdražilo členství „Silver Membership“ neúměrně v porovnání s ostatními členstvími? Uvažujete na Grove zavedení míst k stání?

Silver Membership neodpovídaly své tržní hodnotě a proto jejich cena vzrostla. Ano, podporujeme zavedení bezpečných míst k stání.

Proč hrála v zimě rezerva za zavřenými dveřmi?

Tým trenérů přijal takové rozhodnutí, protože v Barnett nebyly v té době dobré podmínky pro hráče.

Firma Stana Kroenkeho v momentu nakoupení většinového balíku akcií převedla na Arsenal své dluhy?

KSE nikdy nepřevedla na klub své dluhy. Pan Kroenke to v minulosti nikdy neudělal a klub má své pevně stanovené finanční závazky spojené se splácením půjček.

Jak vypadá situace se vstupenkami?

Když fanoušci vidí některá prázdná místa, chtějí odpovědi, proč jsme jim neumožnili si vstupenky zakoupit, ale ta místa jsou ve většině případů prodaná. Klub se postará o lepší systém výměny lístků a bude investovat do technologií, které to umožní. Seznam čekatelů na lístky je velmi dlouhý.

Hráči Arsenalu někdy ztrácí vůli k vítězství a prohrávají nejdůležitější zápasy, i když kdyby chtěli, mohli by je vyhrát. Co s tím?

Nemyslím si, že jenom srdce a touha po vítězství je to všechno, co je potřeba. Měli jsme velmi dobrou sérii na hřištích soupeřů a v těchto těžkých zápasech jsme dokazovali, že umíme vyhrávat. Ale v určitém bodu sezóny se začaly dít věci hodně bolestné a ztratili jsme soudržnost. Myslím, že chvílemi nám chybělo zatnutí, které by nám umožnilo získat vítězství bez ohledu na styl hry.

Kolik prostředků je připraveno na přestupy? A kluby, u kterých hráči Arsenalu hostují, platí jejich mzdy?

AFC má peníze na jedno i druhé. Klub má v rezervě potřebnou hodnotu v hotovosti, ale to manager rozhoduje o jejím využití. Pokud jde o hostující hráče, každá smlouva je jiná. Obecně mohu říci, že je zvykem, že kluby u kterých hráč hostuje, platí jeho odměnu.

Komu je podřízený Arséne Wenger?

Komu podléhá Arséne Wenger? Osobám spojeným s klubem. Tak, naštěstí to tak je. Určitá pevnost fanoušků by si mohla vynutit jeho odchod. Myslím ale, že většina fanoušků za ním stojí a jsme hodně daleko od bodu, kdy bychom museli zvažovat jeho odchod z klubu. Vedení klubu má celou situaci pod kontrolou, neztrácíme fanoušky. Pokud by se tak začalo dít, museli bychom přijmout opatření.

Samozřejmě, můžeme mít managera, který by klubu zajistil poháry, ale mohlo by se stát, že jím preferovaný styl hry by se lišil od toho, který chtějí vidět naši fanoušci. Nebyl by pak již Arsenal takový, jaký bychom si ho přáli všichni. To by mohlo vést k uvolnění takového managera. Osobně si myslím, že Arséne je člověk, který za mnoho let náročné práce dal klubu vlastní styl hry, který ho proslavil na celém světě. Za to si nás váží a to nám mimo jiné přináší finanční výhody. Jediné, co nám v posledních letech chybí, jsou trofeje.

Myslím, že kdybych se v tuto chvíli zeptal všech zde sedících, slyšel bych mnoho různých názorů. Stejně tak by to bylo, kdybych se zeptal 60 tisíc fanoušků na tribunách stadionu. Stejně by to bylo, kdybych se zeptal všech fanoušků ve světě. Názorové rozdíly existují, existovaly a budou existovat stále.

Myslím, že všichni v klubu si váží názoru fanoušků a vážně sledují každou mnou vyjmenovanou skupinu. Neznamená to ale, že by se rozhodnutí přijímala na základě rozmaru fanoušků. Pokud bychom ale viděli spor na ose fanoušci – manager, museli bychom reagovat. Soudím ale, že zdaleka nejsme blízko takové události.

Stojí-li otázka tak, kdo rozhoduje v klubu, zní odpověď : jeho vedení.

Všimli jsme si, že v každé sezóně tým i trenér dělají ty samé chyby. Jak by mohlo vedení klubu jim pomoci je neopakovat? Nejde nám jenom o hráče, ale i o trenéry.

Nevidíte, jak vypadá práce trenérů. Žijete jenom tím, co píší média. Všichni chceme to nejlepší. Arséne drží veřejně své hráče, jak jen může, nikdy od něj neuslyšíte slova kritiky na adresu jakéhokoliv hráče. Takže je pro Vás jednoduché po zhlédnutí tiskové konference říct, že manager si nic z problémů týmu nedělá. Ale Arséne si je jich vědomý. Jenom prostě nechce nikoho veřejně pomlouvat. Nikdy jsem ho neviděl se vším létat hned za médii. Z rozhovorů uvnitř klubu vím, že se nemýlím. Arséne je otevřený každé výzvě, nedělají mu problém složité výzvy, se kterými se setká na své cestě. To ale neznamená, že je necitlivý, všichni ho respektují. Nechceme, aby mu někdo říkal, co má dělat a co ne. Často interně diskutujeme o různých věcech týkajících se klubu a nemáme záměr to dělat veřejně. Nechceme vyvolávat frustraci u fanoušků. Pokud mluvíme o činnosti klubu, děláme to v úzké důvěryhodné skupině, ze které nikdo nepoběží sdělit vše médiím.

Má Stan Kroenke záměr nadále podporovat Arsenal Supporters Club?

Cílem KSE není zničení klubu ani jeho tradicí. Nemyslím, že jediným cílem Stana Kroenkeho by bylo řízení klubu, určitě se bude angažovat v různých setkáních s fanoušky. Vždy se rádi setkáme s fanoušky, kteří umí otevřeně mluvit o tom, co je trápí. Stan se již s fanoušky setkal a jsem si jistý, že to na jednom setkání neskončí.

Jsou nějaké alternativy pro případ odchodu Arséne Wengera z klubu?

Nebudu veřejně hovořit o takových věcech, jaké má klub plány po odchodu Arséna, protože cokoliv bych řekl, využila by média a klub by to mohlo poškodit.

Teskníme za někým, jako byl Tony Adams, kdo by mohl být lídrem defenzívy a naučit naše hráče bránit. Nejsme schopni někoho takového přivést?

Rozebíráme se ve všech problémech, se kterými se klub potkal v uplynulé sezóně, a můžete si být jistí, že se snažíme je intenzivně řešit.

Splátky úvěru na stadion omezují výdaje na nové hráče? Nepřemýšleli jste o to, požádat miliardáře, kteří spoluvlastní klub, aby splatili ty půjčky proporcionálně s jejich podíly v klubu?

Máme obrovské množství peněz vyčleněných na splacení dluhu za stadion. Z obchodního hlediska nemá smysl platit celou částku ihned, protože klub je finančně stabilní.

Hovořil přímo pan Wenger, že přivede do klubu toto léto nějakého hráče?

Ano, mluvil o hodně hráčích.

Je nějaký přestup již blízko?

Nechci na tuto otázku odpovídat. Řekli jsme, že budeme na trhu přestupů velmi aktivní a tak to prostě bude. Všichni to očekáváme. Mám pozitivní předtuchy, co se týká příští sezóny.  Myslím, že se poučíme převážně z konce této sezóny a vše půjde dobrým směrem.

Jaký je rozdíl v tom, kde se bude klub připravovat na sezónu?

Myslím, že cesta do Číny bude pro klub významnou zkušeností, která nám pomůže generovat nové komerční přínosy a to nám zase pomůže udržet klub v dobré finanční pozici a nebudeme se muset snažit získávat co největší výnos ze stadionu.

 

/ashburtongrove/