Rosický pro UEFA.com

Jak se cítí a jak se zapojuje Tomáš Rosický, záložník Arsenalu po dlouhodobém zranění do hry a jaký má pocit ze svého návratu? Věří Tomáš, že je Arsene Wenger schopen dovést svůj tým tuto sezónu k nějakému titulu? A dokáže se dostat do své předchozí kondice? Tomáš odpovídal na otázky čtenářů na serveru uefa.com

 

Jako velký fanoušek Gunners jsem nadšený, že jste zpět. Máte pocit, že letos byste mohli získat nějakou trofej?

Christopher Cassata, Arizona, USA

Tomáš Rosický: Myslím, že ano. Tento tým má dostatečnou kvalitu na to, aby získal nějakou trofej a doufám, že se to stane již tuto sezónu. Titul v Premier League? Proč ne. Jak sami vidíte, nemáme problém skórovat. Od začátku sezóny jsme vstřelili více gólu než kterýkoliv jiný tým v lize. A pokud budeme bránit zodpovědně, můžeme to dokázat.

Jaký je to pocit být zase zpátky po tak dlouhé době?

Bhavya Bhargava, 23, Indie

Rosický: I přes mou současnou nepřítomnost je úžasné, že jsem zpátky a opravdu si to užívám. Fotbal mi opravdu chyběl.

Budete moci hrát fotbal na stejné úrovni, jako před svým zraněním?

Szymon Lipiski, 19, Polsko

Rosický: Doufám, že ano. Nejsem limitován zraněním, které jsem utrpěl v roce 2008, proto nevídím žádný důvod, proč bych neměl být schopen hrát na stejné úrovni.

Jak byste porovnal Arsenal v letošní a loňské sezóně.

Mathew Mwangi Karuga, 40, Mombasa, Keňa

Rosický: To je dobrá otázka. Ještě stále jsme mladým týmem, ale jsme také o rok starší a zkušenější. Přisli jsme o Emanuela Adebayora a Kola Tourého, ale získali jsme skvělého obránce Thomase Vermaelena. A když k tomu přidáte Andreje Aršavina, který přišel v zimním přestupovém období a také můj a Eduarduv návrat, náš tým je vyzrálější a zkušenější.

Co můžete přinést do týmu v letošní sezóně vy, oproti minulé sezóně?

Chris Jones, 30, Paříž

Rosický: Vrátil jsem se já a kromě mě má trenér k dispozici další technické a kreativní hráče. Jak jsem již řekl, máme mladý tým, takže vzhledem k mému věku [29] mohu hrát v týmu užitečnou roli.

Co dělá Arsèna Wengera tak vyjímečným?

Tom Denton, 16, Londýn, Anglie

Rosický: První věcí je, že skutečně věří hračům, kterým dal důvěru a vybral si je pro svůj tým. A také je zde jeho pohled na fotbal. Jak ho chce hrát a jak chce vyhrávat. Řekl bych, že v tomto je jeho styl vyjímečný. Nikdy jsem ve své kariéře nepracoval pod trenérem, který by měl podobnou filozofii. On přesně ví, jak hráče naučit hru, kterou od nich vyžaduje a dokáže do týmu přivést hráče, kteří rychle a snadno pochopí jeho filozofii a styl hry.

Na jaké herní pozici se vám nejvíce líbí a kde se cítíte nejlépe?

Carlos Cadena, Kolumbie

Rosický: Velmi rád hraju na pozici středového záložníka, ale nemám problém hrát vlevo, nebo vpravo. Má výhoda je v tom, že jsem všestraným hráčem. Ale pokud by to opravdu záleželo jen na mě, nejlépe se citím ve středu pole.

West Ham dokázal dotáhnout vaše vedení 2:0, AZ Alkmaar zase skóroval v 93. minutě. Na Old Trafford zase tým přišel o vedení. Proč není Arsenal schopen udržet své vedení?

Prahadeesh G, Madras, Indie

Rosický: Další dobrá otázka. Jedním z důvodů může být malý výpadek v koncentraci, ale myslím, že pro tým je hlavní si uvědomit, že hra nekončí, dokud rozhodčí neodpíská závěr utkání. Věřím, že jsme si z těchto zápasu vzali ponaučení.

Viděl jste Andreje Aršavina při tréninku a nyní s ním hrajete bok po boku zápasy. Je opravdu tak dobrý, že si zaslouží označení jednoho z nejlepších hráčů světa?

Stu Morrison, Manchester, UK

Rosický: Andrej je typem hráče, se kterým si hru užíváte. Zručný a inteligentní fotbalista. Opravdu do týmu zapadl.

Jaké jsou vaše koníčky? Sbíráte něco?

Tony Yat Chan Chung

Rosický: Nejsem sběratel. Co se týče dalších koníčků, snažím se hrát na kytaru. Nejsem zatím moc dobrý, ale učím se.

Co je vůbec nejtěžší věcí na tom být pro profesionálním fotbalistou?

Helder Freitas, Portugalsko

Rosický: Řekl bych, že cestování. Nelibí se mi to, protože cestování je během sezóny opravdu hodně. To neznamená, že necestuji třeba během dovolené, ale někdy toho má člověk opravdu plné zuby. Stále jste v autobusu, nebo letadle. Je to opravdu náročné. A vlastně si vůbec neužijete ani místa, kde hrajete. Platí, že jsem byl skoro všude, ale neviděl vůbec nic [smích].

Čím byste byl, kdybyste se nestal profesionálním fotbalistou?

Hannah Lerman, 17, Londýn

Rosický: Pravděpodobně bych dělal jiný sport. Možná tenis, nebo lední hokej, které jsou populární v naší zemi. Nedokážu říct, jak dobrý bych v nich byl, ale oběma jsem se věnoval v dětství. Nikdy jsem nepřemýšlel o jiné práci, než o čemkoliv, co má něco společného se sportem.

Jaký byl pro vás nejhorší okamžik během vašeho zranění a jak jste si udržoval optimistismus, co se budoucnosti týče?

Zac Wheeler, 27, Portland, Oregan, USA

Rosický: Asi nejhorší období nastalo na podzim 2008, kdy jsem musel podstoupit druhou operaci. Bylo opravdu velmi těžké se s tím vyrovnat. A pokud jde o optimismus, vždycky jsem během svého zranění věřil v to, že chci znovu hrát fotbal. Je těžké to vysvětlit přesně, ale kdybych fotbal nemiloval tak jak ho miluju, asi bych se nikdy nevrátil.

Je nějaký hráč, ať už hrající, či nehrající, se kterým byste chtěl být srovnáván?

Petr, Praha

Rosický: Je težké být s někým srovnáván. Ale je pravda, že když jsem byl mladší, obdivoval jsem Zinédina Zidana, pro jeho fotbalovou inteligenci a umění.

O čem přemýšlíš, když stojíš tváří v tvář obránci?

Alex Sorlei, 17

Rosický: Asi na to, jak ho co nejrychlejsi obejít [smích]. Ale obecně není moc času v těchto chvílích přemýšlet o čemkoliv. Je to všechno o intuici a navycích z tréninků, protože fotbal se hraje ve velmi vysokém tempu.

 

Co bylo špatně, když Česká republika nepostoupila z kvalifikace na Mistrovství světa. Skupina pro vás nebyla zas tak těžká?

John Kerr, 18, Skotsko

Rosický: Je to pravda, opravdu jsme nebyli součástí skupiny smrti. Ale je pro mne obtížné příjít na to, co bylo špatně, protože jsem byl s týmem jen poslední dva, tři zápasy. Když jsem se vrátil, abych hrál za národní tým, bylo prakticky po nadějích.

Po katastrofě v kvalifikaci na Mistrovství světa, myslíte si, že se Česká republika může vrátit k uspěšnému roku 1996, kdy získala stříbrné medaile na Euru? A můžete být součástí tohoto návratu?

Feras Zahabi, Damašek, Sýrie

Rosický: Chtěl bych být jeho součástí, ale otázkou je, jak se budou vyvíjet naši mladí a talentovaní hráči. Náš tým do 21 let získal na Mistrovství světa v Kanadě v roce 2007 stříbrné medaile a pokud se potom podíváte na náš národní tým v poslední kvalifikaci na Mistroství světa, sami uvidíte, že ne všechno jde podle plánu, tak jak jsme doufali. Všechno záleží na mladší generaci, která se ovšem vyvíjí velmi pomalu.

I přesto, že jste vynechal sobotní derby proti Tottenhamu, jak hraje Tottenham v porovnání s ostatními týmy v derby, které jste odehrál?

Andy Davies, 19, Brightlingsea

Rosický: Zažil jsem derby mezi Spartou a Slávií a v Dortmundu proti Schalke. Všechny derby, včetne toho uplynulého proti Tottenhamu, mají typickou atmosféru pro derby. Všechny tyto zápasy jsou velmi emotivní a vy jako hráč musíte zůstat v pohodě. Ale stejně si myslím, že v těchto zápasech nejde předně o nenávist vůči protihráčům. Jak jste mohli vidět v sobotu, v zápase nebylo tolik brutálních zákroků a faulů. Je to vždy o respektu mezi hráči. A to je dobře a tak to má být.


/UEFA.com/