Rozhovor s fanouškem Sunderlandu

 

Sobotní zápas se neúprosně blíží a tak uživatel Guestik vyzpovídal fanouška z tábora hostí, sealiona…

Neodpustím si klasickou otázku: Odkdy fandíš Sunderlandu a proč zrovna ,,Black Cats“ ?

Můj nejlepší kamarád je advokát a v roce 2007 byl mezi jeho klienty i jeden z tehdejších majitelů Sunderlandu. Pozval jeho a pár jeho kamarádů na vybraný zápas do Sunderlandu. Tehdy ještě z neznalosti jsme si vybrali Chelsea, protože jsme chtěli vidět Petra Čecha. Atmosféra na Stadium of Light nás zcela pohltila, po celou dobu utkání jsme byli ve VIP prostorách, prohlédli si stadion, osobně se setkali s legendou klubu a tehdejším předsedou Niallem Quinem, prostě zážitek. Od té doby se z nás stali Mackems, jak se fanouškům SAFC říká.

Před sezonou Sunderland výrazně posiloval. Co říkáš na nákupy?

Upřímně už od roku 2009 se snažím pochopit nákupní politiku manažera SAFC Steva Bruceho, ale jde mi to hůř a hůř. On, starý pes obranář se vždy soustředí na defenzivní řady, ale paradoxně ty nejlepší nákupy či hostování udělal vpředu, ať už se jednalo o Darrena BenTraitora nebo Dannyho Welbecka. Taky dal víc šancí loni Jordanovi Hendersonovi, který se mu odvděčil skvělými výkony, které ho katapultovaly do Liverpoolu. Co se nepovedlo v minulosti? Např. Cana či Cattermole. Letošní nákupy byly masové, kolem deseti hráčů (např. Gardner, Ji, Wickham). Nejvíc vzbudil pozornost příchod dua O´Shea a Brown z Manchesteru United a nedávno i příchod Bendtnera od vás. Ostatní posily jsou méně výrazné, ale na hodnocení je ještě brzy. Kdo už teď nezklamal je Seb Larsson, autor dvou branek v této sezóně.

Teď trošku pikantní otázka pro fanoušky Arsenalu… Na hostování k Vám přišel na poslední chvíli Nicklas Bendtner… Jak se Ti zatím jeví v dresu Sunderlandu?

Nicklas mi vždycky připomínal trošku Pavla Kuku. Umí se lehce dostat do šancí, ale má problém je proměnit. Po odchodu Gyana jsme potřebovali nějakého zkušeného útočníka a on byl prostě volný. Snad jeho první šťastná branka nastartuje jeho střeleckou formu.

Naopak nečekaně odešel na hostování Asamoah Gyan do Al-Ain(SAE). Pro mě nepochopitelné,ale jaký máš na to názor Ty?

Co na to říct … asi se zbláznil. Odejít za penězi v nejlepším věku z nejprestižnější soutěže, to mi hlava nebere. Pokud však hráč, na kterém stojí klub a je jeho největší hvězdou, nechce trénovat ani hrát za SAFC a máme možnost ho poslat na roční hostování, které pokryje 45% jeho kupní ceny, tak je to nejlepší co klub mohl v této nečekané situaci udělat. Souhlasím se Stevem Brucem, že tento hráč u něj prakticky skončil. To radši ať Black Cats hrají Championship, ale s hráči, kteří si dresu SAFC váží.

Sunderland měl určitě vyšší ambice,než současné 16 místo se 6 body… V čem vidíš zatím největší problém nepřesvědčivého startu do sezony?

1. 10 nových hráčů se nestačilo včas sehrát.

 2. Nemáme tvořivého záložníka, buď jsme se jich zbavili už loni (Andy Reid), nebo letos pro jejich věk (Steed Malbranque, Bolo Zenden).

 3. Útočníci nedávají branky (zaskakovat musí v této činnosti záloha i obrana)

 4. Prohrané Wear-Tyne derby ve druhém kole doma nás poslalo do kolen, chtěli jsme Magpies vrátit potupu z loňského debaklu a skončili jsme jak sedláci u Chlumce.

 5. Náladu jsme si nespravili ani v poháru, pokračovali jsme v tradici, že v pohárových soutěžích jsme do počtu a naznačuje to i slabou lavičku, neboť zejména v prvních kolech posíláme na hřiště většinou méně vytížené hráče.

 6. Steve Bruce? Kdo ví …

Jak odhaduješ, že skončí oba kluby na konci sezony? Má podle Tebe letos Sunderland sílu vybojovat Evropskou ligu a Arsenal opět Ligu mistrů, i když je spousty lidmi odepisován?

U nás je to jednoduché, cokoliv kromě boje o záchranu by bylo z mého hlediska překvapením. Pořád věřím, že tento tým má potenciál, ale nevím, jestli ho v této sezóně vůbec stihne rozvinout. Co se týče vás, mám pocit, že jste se nakazili loňskou nemocí Liverpoolu. Přesto si myslím, že na evropské pohárové soutěže dosáhnete, na boj o titul to však nevidím.

Prozraď mě Tvoji předpokládanou sestavu. Na koho by si měli dát hráči Arsenalu největší pozor a proč?

Bohužel nemůže hrát kvůli hostování Bendtner a kvůli trestu můj oblíbený bek Phil Bardsley, takže bych to viděl takto: Mignolet – O´Shea, Brown, Turner, Richardson – Elmohamady, Gardner, Cattermole, Larsson, Sessegnon – Ji. Pozor bych si dal na Elmohamadyho, který umí míč podržet a je jeden z mála, který umí dát hře i myšlenku, v přípravě se mi líbil i Sessegnon a na standardní situace je nebezpečný Seb Larsson.

Sleduješ dění i v táboře soupeře? Co říkáš na aktuální situaci Arsenalu?

Něco sleduji, protože dva z mých kamarádů jsou fanoušci Gunners. Patnáctá pozice a jen o bod víc než Black Cats je šok. Kde je tým mladých nadějí, který proháněl i Red Devils a Čukotku? Prohra v derby se Spurs bolí stejně jako ta naše proti Newcastle. Ať už utkání skončí jakkoli, potřebujete se spíš chytit proti papírově silnějšímu soupeři, aby se vrátila sebedůvěra.

Kdyby sis mohl vybrat tři hráče Arsenalu do Sunderlandu, kteří by to byli a proč?

Bude to klišé, ale první by byl Rosa. Mám ho rád, z našich současných hráčů je technicky jasná jednička. A bylo by fajn mít Čecha v týmu, ale samozřejmě ne za každou cenu. Druhý by byl Robin van Persie a třetí Alex Song, jejich výkony hovoří samy o sobě.

Co očekáváš od společného utkání a jaký tipuješ výsledek?

Od nás toho moc nečekám, my můžeme jen překvapit, navíc v době, kdy se spekuluje o výměně manažera to může hráče jen motivovat. U vás bude velká chuť udělat před vlastním publikem reparát za nepovedené derby, takže tipuju 2:0 pro Arsenal.

 

/Guestik se ptal  sealiona/