Rozhovor s fanouškem UnitedV neděli zajíždí celek Arsenalu na Old Trafford, kde soupeřem bude Manchester United. My se však vydáme po stopách českých fanoušků a přinášíme vám rozhovor s Žigem.

Zdarec Žigo. První otázkou je, jak dlouho fandíš Manchesteru United a proč?

Ahoj, tak fanouškem Manchesteru United jsem už půl života, čili asi deset let. Onehdá v televizi běžely ukázky z nějakého fotbalového zápasu a zaujaly mě dresy jednoho z týmů. Mamka mi řekla, že jde o Manchester a já si prostě řekl, že jim budu fandit. Krátce na to jsem však zjistil, že ty dresy, co se mi tak líbily nepatřily United, ale Barceloně. No na mých sympatiích už to nic nezměnilo. Pravé fandění s prožíváním, bolestmi v žaludku za nepříznivého stavu a podobně, začalo až v sezóně 2006/07 a titulem s ní spojeným, do té doby to byl spíše oblíbený klub, než milovaný.

Když řeknu „Nezapomenutelný zážitek s Red Devils“ co se ti vybaví?

Je jich určitě víc. Napadne mě finále v Moskvě 2008, stejně tak neuvěřitelný obrat ve finále LM 1999 proti Bayernu, které jsem sice neviděl naživo, ale při každé repríze bezpečně vyhrknou slzy, stejně tak Giggsův gól proti Arsenalu v semifinále FA Cupu v témže roce. Dalo by se říct, že každé dílčí vítězství mě naplňuje nepopsatelnou radostí a uspokojením duše.

Po skončení minulé sezony skončila s kariérou brankářská jednička a legenda klubu Edwin Van der Sar. Místo něho přišel z Atlétika Madrid David De Gea. Co říkáš na jeho výkony, může se někdy vyrovnat Sarovi?

Výkony zatím rozporuplné. V přípravě de facto bezchybný a sebejistý, ale v prvních dvou soutěžních zápasech, jak proti City, tak v prvním ligovém kole proti WBA chyboval a to hodně. Manažer v něj plně věří a já plně věřím Siru Alexovi, takže stejně tak věřím Davidovi, že se aklimatizuje a jeho výkony půjdou jen a jen nahoru. Co se týče vyrovnání se Edwinovi, nebude to mít jednoduché, protože Holanďan patří mezi nejlepší gólmany všech časů, ale potenciál nato ten chlapec určitě má.

Co říkáš i na ostatní posily? Zase se začíná mluvit o Sneiderovi. Myslíš, že by byl přínosem nebo naopak koho by si přivedl ty?

S posilami jsem na 100% spokojen. Mladý, talentovaný, ale na svůj věk zkušený brankář, univerzální bejček Jones, a veliká ofenzivní kvalita v podobě Ashleyho Younga nám zase dává daleko více možností do útočné fáze. Sneijder je v tuto chvíli, a za peníze o kterých se mluví, zbytečný. Více prostoru může dostat Anderson a Cleverley který se, jak jsem předpokládal, ukazuje ve výborném světle. Scholese sice nenahradí, ale přinese do hry zase něco nového.

Samir Nasri byl dlouho spojován s United. Co jsi na to říkal?

V tento transfer jsem hodně doufal, ale málo věřil. Byla by to ale pecka, takhle kvalitně se posílit právě na úkor Arsenalu. V současnosti se ale bez něj obejdeme a pokud Samir zůstane v Arsenalu, může u něj dojít ke ztrátě motivace a tím pádem i výkonnosti. Což bude jen prohlubovat problémy letos velmi oslabeného Arsenalu, který o titul možná bojovat bude, ale nebude to stačit víc než na Ligu Mistrů, pokud alespoň na ni. Můj názor…

Arsenal má před vzájemným zápasem hodně vykartovaných hráčů (Song, Gervinho, Frimpong, nemůže výběr Sira Fergusona zápas podcenit?

Absolutně neexistuje. Nevěřím, že by tým na nejvyšší profesionální úrovni po všech stránkách podcenil kohokoliv, třeba klub z páté ligy. Pořád to bude prestižní souboj s Arsenalem, do kterého se půjde na 110%.

Co od vzájemného zápasu očekáváš?

Vzhledem k domácímu prostředí, neformě Arsenalu a absenci jeho důležitých hráčů jsou United jasnými favority, což potvrzují i sázkové kanceláře. Doufám, že podle toho bude vypadat i hra samotná a převaha hráčů v rudém bude zřetelná. Nic jiného než tři body neberu a věřím v dobrý fotbal s hodně brankami.

Jakého hráče by jsi chtěl přivést z Arsenalu do Manchesteru a proč?

Jack Wilshere. Úžasnej fotbalista. Skvěle se dokázal přizpůsobit „dospělému“ fotbalu a v dorosteneckém věku už je jedním z tahounů týmu jako je Arsenal. Výborná kontrola a pokrytí balónu, přesné přihrávky, rychlost a dravost. Střelecky se moc neprosazuje, ale u hráče jeho typu to nevadí. To stejné Carrick u nás, druhou polovinu sezóny vynikající, přesto že nedal jediný gól. Být na prodej, přál bych si ho.

Jaký hráč by se Arsenalu nejvíce hodil podle tebe kádru United?

Těžká otázka, rozhodně nebude jeden. Zapadli by výše zmínění Wilshere s Nasrim. Svou rychlostí a přimočarostí by se mi tam líbil i Theo Walcott, který nedostává dostatek prostoru na postu, který mu vyhovuje, na krajním útočníkovi. Skvělý defenzivní štít je Alex Song, kterého bych si v dresu United, také dokázal představit. Naopak hráči, které bych v Manchesteru vidět nechtěl, ať už z důvodu sympatií nebo předváděné hry jsou Van Persie, Arshavin nebo Sagna.

Prozraď mě ideální vaši základní jedenáctku?

Ideální sestava neexistuje. Sestava se musí točit, z důvodu odpočinku a dostatečným příležitostem pro všechny hráče kádru, přesto mám-li uvést:

De Gea

Smalling – Ferda – Vidic – Evra

Nani – Carrick – Giggs – Young

Hernández – Rooney

Manchester United obhajuje titul, ale zároveň i prošel obměnou kádru, šla kvalita hráčů dolů nebo nahoru? Máte na obhajobu titulu?

Řekl bych, že nešla ani nahoru ani dolů. Ubylo trochu zkušeností a profesorství, naopak přibylo dravého mládí hladového po úspěchu a zároveň plné kvality. Na obhajobu rozhodně máme. Kádr je stabilizovaný, dostatečně široký, kvalitní a hladový po úspěchu. Chelsea bude tradičně opět soupeř, ale její kádr stárne a není, co býval, pokud v závěru léta vhodně posílí (Mata, Modric…) bude konkurenceschopná. City opět utratilo miliardy a bude zase silnější a o rok sehranější, přesto to dle mého nebude stačit výš, než na stříbrnou pozici. Arsenal letos to co každý rok, naděje, víra a ke konci úpadek, pořád to není ono, navíc letos velmi oslabený (Clichy, Fabregas + případně Nasri), Liverpool posílil celkem vhodně a sympaticky, letos to bude alespoň ta Liga Mistrů. Tottenham na to mít nebude a ani nikdo další.

Nejoblíbenější hráč United a proč?

Nedokážu vypíchnout jednoho. Ze starých časů Charlton, Best, potom Keane, Cantona a ze současného kádru? Rooney, Giggs… Všechno srdcaři, klubisté a velcí bojovníci a halvně páni fotbalisti.

Tvůj tip na výsledek?

Zkusím tipnout dobrý fotbal… 3:1 pro domácí, střelci mi nikdy nevycházejí, ale zkusím

(Nani, Rooney 2 – Vermaelen)

 

/špíča/