Rozhovor s Jeremy Wilsonem

Den po postupu do kvalifikace Ligy mistrů se uskutečnil hodinový rozhovor s novinářem z Telegraphu Jeremy Wilsonem, který prostřednictvím chatu odpovídal na otázky fanoušků. Zde jsou některé odpovědi.

Jako fanoušek Arsenal jsem samozřejmě nadšen opětovným postupem do kvalifikace Ligy mistrů, ale neschovávejme se za skutečností, že stále více je nemožné skončit v TOP 3, kvůli masivním penězům, kterými ony kluby plýtvají. Nevidím žádnou cestu, že bychom zmenšovali tuto propast. Nebo můžeme?

Samozřejmě se bude jednat o velkou výzvu, ale ano, je to možné. Základy kádru Arsenal jsou dobré a důležité je, že toto léto nekončí smlouva žádnému velkému hráči. Sagna možná odejde, ale to je z hlavních hráčů vše.  Arsenal má také peníze na utrácení. Pokud tento tým koupí správného útočníka – a bude mít štěstí v určitém směru – poté mohou následující sezónu vyzvat tuto trojici vyzvat.

Jsou Per a Laurent stoperská dvojice na zisk titulu, nebo by se měl k týmu připojit renomovanější stoper?

Záznam z posledních dvou měsíců je, že jsou, ale více náhradníků je potřeba. Thomas byl na lavičce poslední dobou, ale nejlepší kluby mají všeobecně čtyři TOP stopery. Arsenal potřebuje dalšího a ideálně někoho, kdo se bude moci točit s Perem, protože se domnívám, že Koscielny dospěl na nejlepšího stopera v klubu. Byl tu zájem o Ashleyho Williamse, který by byl dobrým příchodem a nabízí navíc něco trochu odlišného. Všestrannost Vermaelena je též v tom, že je schopný zahrát na postu levého obránce, což stojí za to ho udržet, ale více jako jednoho z mnoha než kapitána klubu.

Pokud by jste měl říci svůj otevřený názor, kolik hráčů by mělo přijít do Arsenalu v létě a na jakých pozicích?

Těžké říci, co se stane, protože to bude záležet na tolika různých faktorech. Nejvíce to vypadá, že uvidíme nového útočníka, brankáře, pravého obránce, stopera a defenzivního záložníka. Ve skutečnosti dle mého uvážení přijde útočník, brankář a jeden celkem všestranný obránce. Pravděpodobně to budou tři příchody a potom několik mladých hráčů, aby se tu dále rozvíjeli.

Individuální chyby v defenzívě a velký počet branek nás stály tuto sezóny. Chtěl bych tu vidět nového pravého obránce a neobyčejně kvalitního hrotového útočníka. Udržení Kose a Pera ve stoperské dvojice je klíčem, zatímco častější nasazování Oxe bude stejně tak důležité. Nejvíce nepostradatelným faktorem je zdraví Jacka Wilshera, ale problémem je, kam s ním? (za předpokladu, že Ramsey a Arteta budou zataženější a s Cazorlou v hloubi pole).

To je otázka. Dvě nejlepší fáze měl Arsenal na začátku sezóny a na jejím konci. V obou případech byl Jack Wilshere zraněný. Wenger se ho pokoušel nasazovat do pozice CAM, kde hrává Cazorla/Rosický, ale já se domnívám, že je lepší jako DCM. Pokud bude zdravý, tak své místo si najde, protože se jedná o opravdu světového hráče, ale to by znamenalo rozbít dvojici Arteta/Ramsey. Myslím, že se to dá zvládnout docela snadno. Arteta nemůže odehrát tak mnoho zápasů a zároveň by nebylo rozumné přetížit Wilshera.

Jsou pravdivé spekulace o příchodu Davida Villy pro příští sezónu a může stále hrát na nejvyšší úrovni?

Arsenal Davida chtěl určitě v lednu, ale jednání ztroskotala a nyní to vypadá jako nepravděpodobné. Dle mého uvážení si chtěl Arsenal tímto příchodem pojistit kvalifikování se do Ligy mistrů. Nyní se do Ligy mistrů kvalifikovali a myslím si, že tyto peníze využijí na nákup mladšího útočníka, jakým je  například Stefan Jovetič.

Kdo je skutečným cílem pro letní přestupové období? Padala tu jména jako Rooney, Jovetič a Higuain, Capoue či Pisczek a také mnoho brankářů. Jsou tyto zvěsti pravdivé? A kde potřebuje Arsenal posílit?

Ano, vyskytuje se pravda ve všech z nich. Je nutné podotknout, že Arsenal má velkou síť skautingu a pošilhává po hodně odlišných hráčích. To samozřejmě neznamená, že budou všichni podepsáni. Příchod Rooneyho je obtížný z mnoha hledisek, ale bude se o něm uvažovat. V lednu se pokusili koupit Capouého – ale možná se rozhodnou, že mají dostatečně pokrytou záložní řadu se znovuzrozením Ramseyho. Jovetič byl sledován dlouhou dobu a Pisczek bude zvažován, pokud Sagna odejde.

Kdo by měl odejít toto léto?

Arshavinovi a Squillacimu naštěstí vypršela smlouva, takže samozřejmě odejdou. Nabídky by byly také uvítány pro Chamakha, Bendtnera, Djouroua a Parka. Podolski je zajímavým případem, protože se podílel v sezóně na mnoha gólech, ale dychtí po delších časových úsecích na hřišti. Uvažuji, že by mohl odejít, pokud by přišla správná nabídka. Jeden z brankářů by také mohl odejít, pokud se podepíše nový, ale jinak sestava je dobrá a pouze potřebuje trochu kvality na určitých místech.

(Dodatečná odpověď – Také bych mezi tyto hráče samozřejmě zařadil André Santose).

Myslíte, že Giroud je průměrný hráč, nebo jsme byli k němu příliš tvrdí, vzhledem k jeho první sezóně v Premier League?

Vidím ho více jako jednoho z mnoha. Vypadá, že má dobrý přístup, ostatním pomáhá se dostat do hry kvalitně a zlepší se, ale je to obtížné ho vidět jako vůdce pro tým, který chce vyhrát Premier League.  Získání správného útočníka je velký úkol pro léto, ale to neznamená zatracení Girouda. Stále ho potřebují, ale více jako náhradu, když sestava bude potřebovat rotovat.

Julio Cesar, Begovic nebo Adler – vedle těchto tří brankářů spojovaných s Arsenalem, na koho to vidíte, že Wenger ukáže? Všichni budou chtít být jedničkou…Bude Szczesny ochotný zůstat?

Zájem o Begoviče je dlouhodobý, ale cena možná bude otázkou a donucením vybírat jiné varianty. Způsob, jakým zakončili Szczesny a Fabinaski závěr sezóny mě nutí přemýšlet, zda Wenger vytrvá s touto dvojicí. Bude to komplikovaná situace se pokusit vyřešit, zda přijde další brankář. Myslím, že Fabianski se bude ohlížet po odchodu, pokud nebude první volbou.

Yaya Sanogo ..Jak dobrý je ten klučina? Stane se rovnou členem prvního týmu?

Nebudu předstírat, že jsem Yayu viděl mnohokrát, ale vypadá to na zajímavé jméno na delší období. Nebude očekáváno, že půjde rovnou do prvního týmu. Plánem bude ho využívat v Ligovém poháru další sezónu a postupně ho rozvíjet.  To by se samozřejmě mohlo změnit, pokud by jeho výkony zaujaly místo v Premier League, ale řekl bych, že je to nepravděpodobné pro příští ročník. Jeho příchod by neměl být speciálně pro následující sezónu.

Pokud bude sezóna 2013/2014 poslední u Arséna Wengera v tomto klubu, kdo je potencionálním kandidátem ho nahradit?

Podobně jako Manchester United, Arsenal by chtěl někoho dalšího na delší dobu, aby nahradil Arséne Wengera. Tím by měl být někdo, kdo kvalitně pracuje s mladými hráči, chápe, že Arsenal je klub bez neomezených finančních prostředků a bude chtít udržet atraktivní styl fotbalu. Fotbalové podmínky se mění tak rychle, že nyní je nemožné říci, kdy by mohl Wenger odejít. Joachim Low má příští rok u německé reprezentace poslední rok smlouvy a byl s Arsenalem spojován. Roberto Martinéz se zdá, že by do Arsenalu dobře seděl. Vynikajícím kandidátem by byl Jurgen Klopp z Borussie Dortmund.

 

/telegraph/