Rozhovor s Joshem Kroenkem

Přinášíme rozhovor Davida Orsteinem se zástupcem KSE Joshem Kroenkem.

Nová sezóna je tu a vy se zdáte natěšený…

Říkám svým lidem – napříč všemi organizacemi, všemi týmy – jste jen tak dobří, jako váš poslední zápas. Bohužel posledních 45 minut v Baku nebylo našich nejlepších. Ten moment byl plný frustrace, ale bylo zde kolektivní odhodlání, abychom tento pocit znovu nezažili. Měli jsme několik skvělých mítinků a stanovili si, že se přes léto zlepšíme. Myslím, že do nové sezóny vstupujeme jako silnější klub.

Jak vás zasáhl ten večer?

Je to velmi těžké popsat. Nikdy nechcete vsadit vše na jednu kartu ani vložit všechny své pocity do jednoho zápasu – ale když se dostanete do evropského finále, jde přesně o takový pocit. Takže když skončíte tak, jako my, jde o frustraci, totální frustraci, zklamání. Ale ten večer jsem byl také pozitivní. Pamatuji si, jak jsem šel ze hřiště, jak jsem popadl Unaie, řekl mu: „my se vrátíme“, a několika našim hráčům: „pamatujte si, jak vám teď je“, aby to využili jako motivaci, když začínali letní přípravu. Jsem člověkem, který se vždy snaží najít pozitiva v určitých situacích, a jakmile jsem se přenesl přes prvotní zklamání, věděl jsem, že mou prací lídra je dostat všechny zpátky na palubu. Myslím, že jsme se od toho dobře odrazili a velmi se těšíme na novou sezónu.

Vypadáte, že vítáte tuto vůdčí roli…

Vyhovuje mi to. Domnívám se, že nemůžete být lídrem, pokud kolem sebe nemáte skvělé lidi. Prošli jsme v klubu velkými změnami, zejména za posledních 12-14 měsíců. Bylo učiněno více než 50 změn jen v rámci fotbalových operací. Řekl jsem počátkem léta „těšte se“ a myslel jsem to upřímně. Ne nutně na nové posily, ale těšte se na budoucnost klubu, protože máme pár skvělých lidí v silných vedoucích funkcích a umožňujeme jim dělat svou práci a dělat ji dobře.

Umocnilo to, co se stalo v Baku, potřebu něco změnit?

Myslím, že jsme vždy byli – a vždy budeme – agresivní ve snaze se zlepšovat v jakémkoliv směru – na hřišti i mimo něj. Ale během druhé půle tohoto zápasu jsme pochopili, kde se nacházíme, a museli jsme trochu přehodnotit naši přestupovou strategii. Věděli jsme, že nebudeme moci nabídnout účast v Lize mistrů jako jiné kluby.  Museli jsme přehodnotit jen pár věcí, ale moje hlavní sdělení pro Vinaie a Raula na zpáteční cestě z Baku – šlo o velmi dlouhou cestu po takovém zápase – a poté další den na setkání s Vinaiem, Raulem a Unaiem bylo: Pusťme se se do toho, buďme agresivní a uvidíme, co bude možné. Tito chlapi se vrhli na trh a díky svým kontaktům a díky našemu novému skvělému týmu v zákulisí klubu jsme byli schopní najít některé talentované hráče, kteří jsou nadšení z toho, že mohou hrát za Arsenal.

Mělo se za to, že klub nemá žádné peníze, ale někteří nyní tvrdí, že „Arsenal vyhrál přestupové okno“…

Vtipkoval jsem o tomto tématu s několika našimi kolegy v USA. Tak jako chci zvítězit v konverzacích v červenci, stejně tak chci vyhrát zápasy do května a června. Takže si myslím, že je tato konverzace důležitá, ale bez ohledu na to, zda budeme za svou práci pochváleni nebo vnímáni negativně, chceme dělat to, co považujeme za nejlepší pro klub a myslím, že jsme měli velmi dobré léto. Adresovali jsme určité pozice na hřišti pro tuto sezónu i ty nadcházející. Měli jsme určité věkové profily, po kterých jsme šli. Bez Ligy mistrů jsme si nebyli úplně jistí, ale já jsem povzbuzoval naše oddělení fotbalových operací, abychom byli agresivní, a když vám na dveře zaklepe Arsenal Football Club, je to jiné. Myslím, že toto léto, ačkoliv jsme nevyšli z Baku v silné pozici, jsme několika lidem vyrazili dech, že Arsenal má stále svou auru. S nadšením budeme takto pokračovat dál nyní i v budoucnu.

Jak se vám to povedlo s takovým omezeným rozpočtem?

Nebudu příliš zacházet do detailů, ale hlavním sdělením bylo zkrátka být agresivní. Vím, že se opakuji, ale „být agresivní“ znamenalo několik odlišných věcí. Znamenalo to jít na trh a zjistit, co je možné, jelikož po zápase v Baku jsme museli přehodnotit pár věcí. Nebudu se dělit o mnoho detailů, ale když začínalo léto, věděli jsme, že budeme disponovat nástroji, které nám umožní být agresivní bez ohledu na prodeji hráčů. Tito lidé šli na trh, zapojili své kouzlo a já jsem rád, že jsou tu s námi.

Došlo k nějaké investici ze strany KSE nebo to bylo vše v rámci sebe udržitelného modelu?

Nebudu zacházet do detailů – lidé umí číst mezi řádky, když říkám být agresivní a co to může znamenat. Takto bych odpověděl na tuto otázku – zůstane to soukromou záležitostí mezi námi v klubu, ale doufám, že fanoušci chápou, co znamená být agresivní a že přesně to jsme.

Způsobila nespokojenost fanoušků aktivitu na přestupovém trhu?

Řekl bych, že pokud jste reaktivní a uděláte klubový rekordní přesup na základě názoru veřejnosti, moc daleko to jako klub nedotáhnete. Nebyli jsme toto léto reaktivní, naopak jsme byli proaktivní. Bylo nešťastné, co se stalo v létě s několika fanouškovskými skupinami. Pokusil jsem se odpovědět na několik jejich obav nejlépe, jak jsem uměl, ale měli jsme za oponou nastaveny takové nástroje, které nám měly umožnit být agresivní, nikoliv reaktivní, ale proaktivní. Trh s hráči je vyvíjející se, živoucí, dýchající věc. Jsou tam jisté momenty v čase; někdy tyto momenty nastanou dříve, někdy později v rámci přestupního období. Identifikovali jsme několik klíčových cílů, pracovali na dohodách a za nějaký čas jsme byli schopní dotáhnout je do konce. Doufám, že naši fanoušci jsou z nadcházející sezóny stejně nadšení jako já, protože jsme přivedli několik talentovaných hráčů, a to ve věku, kdy se budou dále zlepšovat a porostou v příštích 8-10 měsících i dále v budoucnu. Je to vzrušující doba být fanouškem Arsenalu.

Říct „těšte se“ je jedna věc, ale realizace je něco jiného…

Povedlo se nám dotáhnout několik dohod. Nikdy není zábavné přijít zkrátka. Když jsem to prohlásil, bylo několik věcí rozjednaných. Nevěděli jsme sice, zda budeme schopní dohody uzavřít – jelikož nikdy nevíte, dokud smlouva není podepsána – ale myslel jsem si, že máme dobrou šanci, pokud budeme jednat agresivně. Naštěstí se nám povedlo ty smlouvy uzavřít a doufejme, že jde pouze o náznak, který povzbudí naše fanoušky, že pokud se pohybujeme na trhu, můžeme řadu lidí překvapit se jmény, se kterými přijdeme. Nicméně budeme agresivní a vždy budeme přemýšlet krátkodobě i dlouhodobě.

V minulosti kritizovaný za to, že nevyplnil potřebné posty – vidíme nyní více rozhodný Arsenal?

Neřekl bych, že jsme více rozhodní, jen že jde o jinou strukturu. Byl jsem součástí schůzek s Arsenem Wengerem a byl jsem součástí schůzek s naším ředitelem fotbalu, výkonným ředitelem, hlavním trenérem a naším novým technickým ředitelem. Je to jiný přístup. Není to nic jiného, než co jsme dělali předtím, ale pokud máte různé názory a ty názory sdílíte velmi přímým způsobem… můžete s něčím nesouhlasit v jednací místnosti, ale jakmile se dveře otevřou, vyjdete opět jako sjednocený tým, a myslím, že to vám umožňuje činit velmi rozhodné a agresivní verdikty, jako jste to mohli vidět toto léto.

Nastane více odchodů do konce přestupového okna?

To bych přenechal našemu oddělení fotbalových operací, ale vím, že tu je několik hráčů, kteří by nemuseli tuto sezónu tolik hrát, takže ať už by šlo o trvalý přestup nebo hostování, vím, že diskuze probíhají. Nechám to na našem oddělení fotbalových operací.

Je váš otec spokojený s letním byznysem a směřováním klubu?

Je nadšený. Když měl možnost poznat některé nové lidi v zákulisí osobně, měl radost. Vím, že tento termín už je během tohoto léta vyčerpán, ale opravdu jsme všichni nadšení. Těžká část je být trpěliví a pochopit, že děláme plány, které přinesou ovoce během několika příštích letech. Dělali jsme to u našich týmů v Americe a pokoušíme se zavést tyto typy rozhodujících lidí v Arsenalu. Myslím, že toto léto je důkazem kvality lidí, které zde máme.

Jsou tu někteří hráči, kterým zbývají dva roky do konce smlouvy. Není čas učinit rozhodnutí?

To je otázka na naše oddělení fotbalových operací, ale mohu říct, že cokoliv budeme dělat, budeme agresivní a rozhodní, a budeme během toho komunikovat dobře a upřímně. Takže z pohledu hráče, ať už jde o dobré nebo špatné zprávy, nejlepší věcí je být upřímný k hráči, jelikož ti mají pouze omezenou dobu, kdy mohou hrát na vrcholu. Odkázal bych na to naše oddělení, co se týče hráčských smluv, jelikož myslím, že jsou v tom opravdu dobří.

Jeden kontrakt, který bude třeba vyřešit, je s Unaiem Emerym – jak jste s ním spokojený?

Myslím, že odvedl a odvádí skvělou práci. Posunout se od takové legendy, jakou je Arsene – ne pouze v Arsenalu, ale celkově v evropském fotbale – bylo obtížným úkolem, ale myslím, že jako klub jsme to zvládli tak elegantně, jak jen to šlo. Řekl bych, že každodenní Unaiův přístup je fantastický. Je na hřišti, pracuje, sleduje videa, komunikuje a jeho každodenní energie a oddanost své práci je fantastická, je to přesně to, co potřebujeme.

Co byste tuto sezónu považoval za úspěch?

Bojovat o titul je vždy naším cílem, o tom se bavíme pořád. Když se vezme v potaz síla naší ligy, která je nejlepší na světě, pokud bojujete o titul v Premier League, bojujete i o jiné poháry, ať už jde o Premier League, FA cup, evropské trofeje… jdeme po všem. Ale víme, že jde o proces, který nebude jednoduchý, a že to bude vyžadovat hodně práce – naše práce již začala a jsem nadšený, že mohu být s touto skupinou lidí a usilovat o cíle, které máme.

Je tento tým schopný tuto sezónu bojovat o poháry?

Bude to stát spoustu práce. Je před námi několik týmů, jsou tu obhájci titulu a vítěz Ligy mistrů. Víme, co musíme udělat; víme, že jsou před námi týmy, které jsou velmi silné. Přišli jsme silnější, než když jsme končili sezónu v Baku, a já se těším na to, co tato skupina dokáže, jelikož mají dobrou mentalitu. Jsou připravení k práci a vědí, co musí udělat za nás všechny.

Vzhledem k většímu utrácení, potřebuje se Arsenal vrátit do Ligy mistrů?

Ovšemže se o tomhle bavíme. V Premier League je šest velkých klubů a bohužel pouze čtyři místa, která garantují Ligu mistrů. Je to náš cíl. Z ekonomického hlediska – abychom byli schopní reinvestovat zpět do klubu, přitáhnout různé hráče, kteří chtějí hrát pouze v Lize mistrů… ale náš cíle je vrátit se a vyhrát Premier League.

Vztah mezi fanoušky Arsenalu a klubovými vlastníky byl občas napjatý, jaký přínos by mělo, pokud by se fanoušci spojili a postavili za tým?

Šlo by o jednu z nejmocnějších věcí, kterých jsem kdy byl svědkem. Vášně se mohou ubírat různými směry, a z pohledu fanoušků jste pouze tak dobří, jako váš poslední zápas. Ale když znáte vášeň fanoušků Arsenalu, byl by to úžasný pohled. Když jsem na zápasech, jde mi mráz po zádech, jen na to pomyslím. Ale vědomí, že fanoušci jsou spojení a stojí za naším týmem, by byla velmi mocná věc, a myslím, že za tento tým se mohou postavit.

Občas to vypadalo, že váš otec byl na veřejnosti nepřítelem číslo jedna. Je vaším cílem pěstovat vztah mezi vlastníkem a fanoušky?

To je důležité. Musí pochopit, kdo jsme a čeho se snažíme dosáhnout. Je pro ně důležité pochopit, jací lidé jsme z osobního hlediska, protože konec konců jsme také fanoušci – chceme vyhrávat a naše práce je mnohem jednodušší, když vyhráváme. Je důležité, aby věděli, jak jsme zapálení. Když jsem se minulou sezónu setkal s fanouškovskými skupinami, nežádal jsem o jejich důvěru, ale řekl jim, že důvěra se získává v průběhu času a byl bych rád, kdybyste mi nyní věřili, ale na tuto důvěru musím počkat několik příštích let. Toto je pouze začátek, ale snad si zasloužíme víc a víc důvěry, čím víc práce odvedeme.

Zůstane zde KSE, budete vést Arsenal dlouhodobě?

Jednoznačně, určitě. Je skvělé být součástí klubu mezi těmito skvělými lidmi. O víkendech je to prostředí, které nemůžete ničím jiným nahradit. Když mluvím se svými přáteli z Ameriky, kteří cestují po Evropě, automaticky se je snažím dostat na Emirates, jelikož to se musí zažít. Je to skvělé místo, řekl bych, pro fotbalisty z celého světa, a pro mě a pro mou rodinu bude vždy speciální, jsem nadšen, že tu mohu být a doufám, že dlouho budu.

Máte v plánu v lednu dále utrácet a co je vaší vizí?

Máme ty nejvyšší ambice. V Severní Americe se snažíme vítězit. The Rams byli loni v Superpoháru. Mohu si jen představovat, jaké je to být ve finále Ligy mistrů po tom, co jsem zažil v Baku. Naše ambice jsou stejné jako fanoušků. Chceme vyhrávat tak často, jak to jen bude možné. A vyhrávat způsobem, který přináší radost, abychom fotbalem bavili. Myslím, že na to tým máme. Co se týče ledna, nechci předbíhat. Musíme zhodnotit věci z krátkodobého hlediska a zjistit, jaké pozice bude nutné posílit, takže jakmile nastane leden, budeme opět aktivní.

Litujete něčeho jako vlastníci – je něco, co byste udělali jinak?

Já ničeho nelituji. Lituji pouze některých výsledků zápasů – vždy si přejete, abyste se mohli vrátit zpět a něco udělat jinak. Pravděpodobně nejhorším momentem bylo Baku. Protože se tak tvrdě připravujete pro tu chvíli, a nakonec odejdete s prázdnou.  Zanechá to ve vás pocit a ten pocit je pro mě motivace. Máme to tak v klubu celé léto a myslím, že nám to v budoucnu poslouží.

Jak zapálený jste pro Arsenal – co pro vás fandění znamená, když nejste na zápase?

Záleží to na čase zápasu – když je tady v Londýně brzké odpoledne a já jsem v Los Angeles, jdu alespoň dolů, protože by mě má přítelkyně zabila, kdybych zápas zapnul ve 4:30 ráno. Ale ať už jde o 4:30 ráno, 6:00, 10:00 nebo brzo odpoledne, když zde zápas začíná večer, většinou jsem dost hlasitý, moji psi se trochu bojí! Když se něco nepovede, trochu křičím. Když jsem tady na Emirates, tak jsem trochu rezervovanější, je to lepší se tak ukazovat! Ale vášeň se projevuje různými způsoby. Řekl bych, že mí kolegové tady z fotbalových operací by řekli, že bývám živější. Avšak když vedle nich sedím během zápasu, zajímá mě také, jaká je naše taktika. Pořád se ptám, chci tomu rozumět, a je to pro mě zábava, protože miluji tento sport. Hrál jsem fotbal jako malý kluk až do té chvíle, než jsem byl až moc vysoký, potom jsem naneštěstí začal hrát basketbal. Ale fotbal byla moje první láska. Hrál jsem pravé křídlo a náš nejlepší hráč hrál na levém křídle, takže on vždycky utekl po křídle a já jsem dával všechny góly hlavou. Zažil jsem spoustu srandy v týmu jako kluk, naučil se milovat fotbal a být nyní zde na nejvyšší úrovni, být tohoto součástí… občas se musím štípnout.

Co je vaše poslední zpráva fanouškům?

Řekl bych, těšte se, ale tuhle frázi už jsem toto léto vyčerpal. Ale řekl bych našim fanouškům: letošní rok bude zábavný, máme pár nových talentovaných hráčů, kterým můžete na hřišti fandit, a my budeme pokračovat v tvrdé práci vaším jménem.

/arsenal.com/