Rozhovor s Thomasem Vermaelenem

Rozsáhlý rozhovor s belgickým reprezentantem Thomasem Vermaelenem o fotbalových začátcích, Ajaxu, přestupu do Arsenalu a Wengerovi……

Když jsi byl kluk hrál jsi fotbal ráno, odpoledne a večer nebo jsi dával přednost jiným sportům ?

TV: Musím přiznat, že jsem hrál hlavně fotbal. Chodil jsem si zakopat s mým bratrem a bratrancem. Ale, když jsem byl kluk, rád jsem hrál stolní tenis.

Podle oficiálních informací jsi začal hrát fotbal v klubu Germinalu Ekeren. Je to pravda ? Nikdy jsi nehrál v místním týmu Stadbroek ?

TV: Ne, nikdy jsem nehrál za klub z Stadbroeku. Germinalu Ekeren byl můj první klub.

Na jaké pozici jsi začal ?

TV: Ve všech mládežnických kategoriích jsem nastupoval v obraně.

V kolika letech jsi začal přemýšlet nad kariérou profesionálního fotbalisty ?

TV: Poprvé jsem si uvědomil, že se můžu fotbalem živit, když ke mně domů přijeli zástupci Ajaxu. Před tím jsem nikdy nad touto možností nepřemýšlel, pouze jsem si fotbal užíval.

Po sloučení Beerschot a Germinal Ekeren, jsi nastupoval v mládežnických kategoriích nového klubu. Jak jsi vnímal toto sloučení ?

TV: Neměl jsem s tím problém. Chtěl jsem hrát fotbal a nezajímalo mně, jak se nový klub jmenuje.

Můžeš uvést nějaké trenéry, kteří tě v mladí hodně naučili ?

TV: Hodně dlužím svému strýci. On byl velmi důležitý, když jsem začínal svou kariéru. Pokud mám uvést nějakého trenéra, který mně vedl v juniorech, tak to byl Danny Veyt.

Kolik ti bylo let, když jsi přestoupil do Ajaxu ? Jaká byla tvoje reakce a reakce tvých rodičů, když měl o tebe v tak mladém věku zájem Ajax ?

TV: Měl jsem 15 let a chtěl jsem okamžitě odejít z domu. Opravdu se mi líbila perspektiva přestupu do Ajaxu a měl jsem opravdovou radost. Mí rodiče měli radost, ale na začátku jednání měli k mému přestupu nějaké výhrady.

Kdy jsi v Amsterdamu bydlel ?

TV: Bydlel jsem u náhradní rodiny. Ajax všechno perfektně zorganizoval.

Jak tě v Ajaxu přijali? Hodili tě do hluboké vody a koukali jestli umíš plavat ?

TV: V klubu mně přijali velmi dobře. Se všemi problémy mi pomohli. Zabezpečili školu, náhradní rodinu, dojezd na tréninky. Jsem jim za to velmi vděčný.

Než jsi začal hrát za ačko Ajaxu, strávil jsi rok na hostování v RKC. Bylo to tvé rozhodnutí nebo Ajax rozhodl za tebe ? Jak vzpomínáš na hostování v RKC ?

TV: Bylo to mé vlastní, rozumné rozhodnutí. Prostě jsem chtěl více hrát a odkopal jsem toho více, než kdybych zůstal v Ajaxu. Hodně jsem se za ten rok naučil a udělal jsem dobře, že jsem se rozhodl na hostování odejít.

Kterému trenérovi Ajaxu nejvíc vděčíš ?

TV: Trenér Koeman byl první, kdo mi dal v Ajaxu šanci pravidelně hrát, proto mu hodně vděčím. Ale nejdůležitějším trenérem, kterého jsem v Ajaxu zažil byl Danny Blind. Opravdu mi věřil a pomohl se mi stát fotbalistou, kterým nyní jsem.

Ajax vyhrál několik pohárů. Na které nejradějí vzpomínáš ?

TV : Na vítězství v pohárů De Dutch KNVB proti PSV a AZ.

Stal ses v mladém věku kapitánem Ajaxu, k tomu jsi ještě cizinec. Co sis o tom myslel ? Překvapilo tě rozhodnutí trenéra ?

TV: Když jsem se stal kapitánem Ajaxu, byl jsem strašně pyšný. Bylo to pro mně opravdové překvapení. Cítil jsem, že trenér mi naprosto věří, proto mi svěřil kapitánskou pásku.

Když jsem stal kapitánem, přemýšlel jsi nad odchodem do jiného klubu ?

TV: Nikdy jsem nechtěl odejít. V té době jsem chtěl hrát pouze za Ajax, protože jsem se v klubu cítil dobře.

Kolik se o tebe zajímalo klubů ?

TV: Myslím si, že jich bylo hodně. Nepamatuji si přesný počet, ale řekl bych, že minimálně pět klubu mělo o mně eminentní zájem.

Kdy jsi se poprvé dozvěděl o zájmu Arsenalu ?

TV: Poprvé mi to řekli spoluhráči. Údajně na našem zápase proti Twente byli skauti Arsenalu. Nepamatuji si přesné datum, ale vím přesně, že to bylo po zápase s Twente. Předtím jsem o zájmu Arsenalu nikdy neslyšel.

Co tě napadlo, když se potvrdil seriózní zájem Arsenalu?

TV: Byl jsem překvapený a zároveň šťastný. Představte si to….Arsenal jeden z nejlepších klubu na světě…..

Jak probíhaly tvoje rozhovory s Wengerem ?

TV: Několikrát jsem si zavolali. Byl jsem na prázdninách se svou přítelkyní. Chtěl jsem si odpočinout a měl jsem v plánu nepříjímat hovory. První kontakt ? Odešel jsem s pokoje a po návratu mně má zaskočená přítelkyně řekla, že mi volal Arséne Wenger z Arsenalu. Původně jsem si myslel, že si za mně dělá legraci.

Po přestupu do Arsenalu, jaké byli tvoje očekávání ? Počítal jsi s tím, že se okamžitě prosadíš do základní sestavy ?

TV: Neměl jsem žádné speciální naděje a očekávání. Nechal jsem věci volně plynout. Byl jsem šťastný, že jsem do Arsenalu přestoupil.

Jaký byl tvůj první den v novém klubu ?

TV: Musím říct, že byl velmi klidný. Podstoupil jsem několik vyšetření a postupně jsem byl představený svým nových spoluhráčům a zaměstnancům.

Jaký byl tvůj první dojem z Arséne Wengera ?

TV: Zapůsobil na mně jako klidný a přátelský člověk.

Jaké rituály musí podstoupit nový hráč v Arsenalu ?

TV: Není to nic strašného. Uvede se krátkým proslovem a zazpívá několik písniček.

Který hráč ti nejvíce pomohl s aklimatizaci ?

TV: Řekl bych, že všichni spoluhráči mi hodně pomohli. Bylo to od nich velmi milé. Po přestupu do nového klubu, není všude pravidlem, že máš okamžitě tolik nových kamarádů.

Jaký je Wenger ?

TV: Můžu ho popsat ve dvěma slovy: klidný a rozumný.

Jak se chová mezi ostatními hráči ?

TV: Pro hráče je jako otec. Pochopí, vysvětlí a předvede. Je velmi angažovaný. Wenger je typ manažera, který se svými hráči hodně a často hovoří. Hovoří s námi ve skupině a rovněž i indiviuálně. Záleží od situace. Umí vycítit, kdy je třeba a na jaké téma se svými hráči poklábosit.

Jak vypadá tvůj tréninkový program ?

TV: Máme velmi nabitý program a to trénujeme jednou denně. Z domu odjíždím mezi šestou a sedmou hodinou a vracím se ve čtyři odpoledne.

A v den zápasu ? Slyšel jsem, že nemůžete jezdit na zápasy vlastním automobilem ?

TV: Ano je to pravda. Nemůžeme jezdit vlastními auty. Den před zápasem se sejdeme v hotelu. Na druhý den pro nás Wenger přijede autobusem a všichni společně jedeme na Emirates.

Přemyšlel jsi o budoucnosti ? Chtěl bys odejít z Arsenalu ? Máš svůj vysněný klub ? V jakém věku budeš chtít z klubu odejít ?

TV: Arsenal je pro mně nejlepším klubem. Tohle je odpověď na všechny otázky.

Kde v Londýně bydlíš ?

TV: Bydlím v Hampstead. Když pojedete okolo, stavte se 🙂 V Londýně se nám líbí. Rychle jsem se v novém prostředí aklimatizoval. Londýn je opravdu krásné město.

/arsenal.pl/