Scouting report: Aston Villa

Jako před každým zápasem, tak i dnes nám našeho soupeře představí taktický expert Michael Cox.

Aston Villa přijíždí na Emirates s velmi špatnou sérií, kdy nedokázali vyhrát ani jeden z předchozích sedmi zápasů v PL – a během tohoto období vstřelili pouhou jednu branku.

Vskutku, střílení branek je hlavním problémem pro tým Paula Lamberta tuto sezónu: vstřelili nejméně branek ze všech týmů v lize (11 branek, méně nemá ani žádný tým z Championship, League One nebo League Two, pozn překl.) a nejlepší střelci týmu Andreaa Weimann a Gabriel Agbonlahor zaznamenali každý po třech gólech.

Nicméně za zmínku stojí, že se Villa může pochlubit pátou nejlepší obranou (společně s Arsenalem – 25 obdr. branek) a jsou schopní soupeře velmi potrápit. Villa budou pravděpodobně hrát v neděli na protiútoky – přístup, kterým uspěli v úvodním kole letošní sezóny.

Lambert už poskládal mnoho různých formací v této sezóně. Přes Vánoce používal tři stopery a toto by mohla být pro Lamberta možnost, pokud bude chtít hrát ještě více defenzivněji. Pravděpodobnější je však obranná čtveřice.

Alan Hutton a Aly Cissokho byli pravidelně v sestavě na pozicích krajích beků a soustředili se spíše na bránění než na podporu útoku. Ve středu obrany, díky zraněním, má Lambert potíže se setavením pravidelně hrající dvojice stoperů: žádný střední obránce neodehrál více než polovinu ligových zápasů. Absence Rona Vlaara znamená, že nejpravděpodobnější kombinací stoperské dvojice bude Ciaran Clark a Jules Okore.

V záleze bude oporou Carlos Sanchez, hráč, který drží pozici a zřídka se pouští do útoku. I díky němu Lambert může do útočení poslat dva záložníky: budou to dva z trojice Tom Cleverley, Fabian Delph a Leandro Bacuna. Všichni jsou to tvrdě pracující a energičtí hráči, přičemž obzvlášť Delph vyniká, díky jeho kličkám, v přechodu z obrany do útoku.

Christian Benteke povede útok. Vysoký útočník s fantastickou hrou ve vzduchu umožňuje Ville hrát dlouhé míče a prudké centry do pokutového území, ačkoli po dlouhodobém zranění se ještě stále nevrátil do své nejlepší formy a potřebuje podpořit nabíhajícími hráči z hlouby pole.

Weimann a Agbonlahor jsou Lambertovými oblíbenými křídelní hráči do protiútoků, díky jejich schopnosti vyrazit rychle vpřed a dostat se do gólové pozice. Nedávná posila Carles Gil, který si otevřel gólový účet při výhře proti Bournemouthu v FA Cupu minulý víkend, by mohl být alternativní možností, ale může být poslán na hřiště v průběhu zápasu jako žolík.

 

/arsenal.com/