Scouting report: Besiktas

Před každým zápasem Arsenalu přináší oficiální stránky klubu rozbor soupeře.

Arsenal začiná boj o Ligu mistrů dnes večer proti Besiktas. Co můžeme od soupeře očekávat, rozebírá Michael Cox.

V prvním zápase play-off Ligy mistrů nás čeká těžká bitva s fyzicky silným soupeřem. Trenér Slaven Bilic je znám z doby svého působení u technicky hrající chorvatské reprezentace, v
Anglii si zejména pamatují porážky své reprezentace doma i venku v utkáních kvalifikace o EURO 2008 s tímto soupeřem. Besiktas hraje ale mnohem přimočarejší fotbal, s rychlými přihrávkami na útočnou dvojici a s nákopy na křídelní hráče.

Styl hry Besiktas se dá vlastně zpětně vysledovat k anglickým kořenům. Jejich nejúspěšnější období bylo za působení ex-liverpoolského Gordona Milneho v devadesátých letech. Milne přinesl formaci 4-4-2 s kolmými přihrávkami a množstvím centrů a tato filozofie zůstala ve hře Besiktas patrná dodnes. Přestože současná sestava může na papíře vypadat jako 4-2-3-1, na hřišti působí mnohem více jako klasické rozestavení 4-4-2.

Hlavní letní posilou domácích je Demba Ba, bývalý útočník West Hamu, Newcastlu a Chelsea, v minulosti opakovaně spojovaný s Arsenalem. Přestože hraje s číslem 9, jeho role je hlouběji v poli, to mu ale nezabránilo vstřelit v minulém kole kvalifikace Feyenoordu hattrick. Na hrotu hraje Mustafa Pektemek, ale je možné, že Bilic jej nahradí dřívějším hráčem Arsenalu Oguzhanem Ozyakupem, pokud bude chtít vyztužit zálohu.

Besiktas má dvě nebezpečná křídla. Zleva hraje Olcay Sahan, chytrý, tvořivý hráč, který se umí rozběhnout s míčem, často proniká do nebezpečných prostor a podporuje útočníky. Na druhém křídle působí ex-fulhamský Kerim Frei – mladý, dravý a přímočarý křídelník, který umí projít přes hráče s míčem u nohy, ale často je v zakončení zbrklý.

Střední záložníci jsou dobře fyzicky vybavení, ale nejsou příliš techničtí. Atiba Hutchinson dobře vypomáhá obraně, ale do zápasu ho možná nepustí zranění. V takovém případě by naskočil Necip Uysal, který může hrát i jako pravý obránce. Ve středu zálohy by doplnil Veli Kavlaka. Oba hrají velmi spolehlivě, ale při pressingu občas dělají chyby.

Besiktas v obraně postrádá rychlost, ale oba stopeři jsou silní ve vzduchu. Ve stoperské dvojice vlevo hrající Ersan Gulum se bude prezentovat velmi důraznou hrou. Brankář Tolga Zengin, kapitán týmu, v dvojzápase proti Feyenoordu dvakrát chyboval při rohových kopech, dá se čekat, že z těchto situací by mohl být Besikats zranitelný.