Scouting report: Stoke City

Tak jako před každým zápasem i před tím nedělním proti Stoke City na Emirates Stadium jsme se zeptali Michaela Coxe na našeho nadcházejícího soupeře:

Už bylo řečeno dost o revoluci ve hře Stoke pod Markem Hughesem, ale je to stále prosté – přímočarost jejich hry bude Arsenalu dělat problémy.

Toto bylo podtrženo při nedávném vzájemném zápase před měsícem. Vítězství 3-2 pro Stoke na Britannia Stadium, kdy Arsenal prohrával po poločase již 3-0. První dva góly padly po centrech z pravé strany a třetí z rohu z levé strany hřiště. A právě toto jsou situace, které Arsenal musí bránit lépe, pokud si chtějí vynutit v neděli odplatu.

Peter Crouch otevřel skóre v první minutě. Vysoký útočník má proti Arsenalu skvělou bilanci a opět pravděpodobně bude stát v čele a povede svůj tým. Vyhrál osm z devíti vzdušných soubojů proti obráncům Arsenalu v zápase na Britannia Stadium. Gunners by se však mohli poučit z Chelsea podle toho co proti němu použili poslední měsíc – nepokoušeli se vyhrát prvotní hlavičkové souboje, ale místo toho se snažili vybojovat již sklepnuté míče.

Očekávejme spoustu dlouhých nakopávaných balónu s Crouchem na hrotu a dalšími třemi hráči, kteří si nabíhají a podporují jej. Hughes je poslední dobou velmi odvážný, často staví další tři útočníky za Crouche a prakticky tak vytváří systém 4-2-4.

Jon Walters nastupuje napravo a pomáhá Crouchovi ve vzdušných soubojích, zatímco Bojan Krkic je spíše tvůrce hry, který má rád hru z hloubi pole, kde dostává balon přímo na nohu. Nalevo – Mame Biram Diouf nebo Marko Arnautovic se chovají jako čistokrevní křídelní hráči a rádi běží s míčem u nohy.

Obrana je oblast, která se bezesporu vyvinula pod Hughesem nejvíce – Stoke má nyní obránce, kteří jsou schopní hrát bez problému kombinačně, hlavně Nizozemský levý obránce Erik Pieters a produkt barcelonské mládeže Marc Muniesa, který může hrát jako levý bek nebo stoper.

Nicméně je zde stále tvrdý a spolehlivý Ryan Shawcross, kapitán týmu, a na pravém bekovi se objeví buď Cameron nebo Phil Bardsley – bojovní a né bezhlaví obránci.

Stoke bude bránit spíše těsně, což bude poskytovat Arsenalu prostor k centrům ze šířky pole. A to je další oblast v které Potters excelují – mohou se chlubit nejlepším poměrem vyhraných vzdušných soubojů v celé lize.

Zatímco vylepšená hra Stoke jim vynesla průměrné držení míče na domácím stadionu ve výši 52 %, venku tento ukazatel padá na pouhých 45 %. Očekávejme rychlé protiútoky a nebezpečné dlouhé míče dopředu. Je nepravděpodobné, že se Stope pokusí Arsenal přehrát kombinací.