Scouting report: Tottenham Hotspur

Tak jako vždy i před tímto derby jsme se zeptali taktického experta Michaela Coxe na našeho následujícího soupeře.

Tottenham se momentálně nachází v nejlepší formě za celou sezónu, a to hlavně díky dvěma útočným hráčům.

Mauricio Pochettino měl obrannou fázi nadrilovanou již v úvodu sezóny, ale zoufale jim chyběla jiskra v útoku – nyní už to tak ale není. Forma Harryho Kanea a Chrisitana Eriksena změnili tažení Sp*rs.

Kane byl prvních pár měsíců využíván hlavně na pohárové zápasy, v současné době již ale nastoupil ke třinácti zápasům v řadě a dokázal vsítit devět branek. Kane, často srovnáván s Teddy Sheringhamem, byl stavěn do dvou různých pozic, buď jako podhrot za Robertem Soldadem anebo přímo na hrotu útoku.

Přičemž druhá možnost se jeví jako nejlepší volba a očekává se, že Kane povede v sobotu útok – jeho instinktivní zakončování ani ne vyložených gólových šancí je obdivuhodná.

Eriksen se v druhé polovině sezóny zřetelně zlepšil a je pravým všestranně nadaným středopolařem. Jeho technické schopnosti a kreativita nikdy nebyly zpochybňovány, ale zlepšil se především v pohybu bez míče.

Jeho napadání Mathieu Flaminiho vyústilo v úvodní branku Nacera Chadliho v prvním vzájemném měření sil na Emirates Stadium – a Eriksen se stal také opravdovou gólovou hrozbou. 

Jeho schopnost vyvést míč z nebezpečí před vlastním pokutovým územím bez větší námahy a jeho přímé kopy jsou skvostné. Tento Dán je nejlepším střelcem mezi záložníky napříč Premier League, Arsenal – a obzvláště Fracis Coquelin – jej musí pečlivě sledovat.

V obraně jsou hráči Sp*rs velmi dobře organizovaní a získávají míč zpět poměrně vysoko. Ryan Mason se dobře předvádí v energické roli v záloze, zatímco Nabil Bentaleb by se mohl vrátit po reprezentačních povinnostech na Africa Cup of Nations aby zpevnil zálohu. Mousa Dembele, mezitím, byl v základní sestavě při vítězství nad WBA minulý víkend a je excelentní v přechodu skrz přehuštěný střed hřiště.

Očekávejme, že křídelní hráči se budou přesouvat velmi rychle dopředu – Chadliho pohyb bez míče je velmi dobrý, namísto toho Erik Lamela a Andros Townsend jsou spíše hráči, kteří rádi mají míč na kopačkách. Lamela vytvořil tři z pěti šancí při remíze 1-1 v zápase na Emirates loni v září, včetně asistence na úvodní Chadliho branku.

Dále je zde Danny Rose a Kyle Walker, kteří vyčnívají svou ohromnou rychlostí. Vypadá to na nejvíce energický, kompaktní a vzrušující tým za dlouhou dobu, takže očekávejme vysoké tempo zápasu. Arsenal musí mít navrh hned od úvodního hvizdu.