Season Preview 2007/08 (tak trochu) – Hans‘ Diary No. 28

Plním slib a předhazuju vám svůj pohled na nadcházející sezónu. Pravda, již měsíc běží, ale přestupové okno se uzavřelo až na konci srpna a následná přestávka mezinárodních zápasů se mi velmi šikla k utřídění názorů. Šest odehraných zápasů mi navíc usnadnilo pohled na Arsenal, model podzim 2007, takže očekávání je momentálně odlišné od toho, které bych popsal před měsícem.

Pro začátek musím uvést, že drtivá většina tohoto článku byla napsána ještě před tím nádherným zápasem s Tottenhamem. Z nejrůznějších důvodů (oslava v práci, seznámení se s bandou irských fans a z toho vzešlá brutální kocovina, bacily potulující se po našem bytě,…) nakonec způsobily, že jsem rozepsané Diary nestihl dokončit v termínu, který jsem si dal. Před derby. Takže sorry za některé názory, které vycházejí z neznalosti sobotního výsledku, většina byla sepsána ještě před sobotou, ale z gruntu se mi to přepisovat nechce.

Jak nás většina fotbalových komentátorů před sezónou odepisovala, tak mnoho Gonnerů momentálně jede na vlně euforie a nic menšího než titul neočekává. Je sice pravda, že ze šesti odehraných zápasů jsme pět vyhráli a ani jeden neprohráli, ale podívejte se s jakými soupeři to bylo. Nechci snižovat hodnotu výsledků s Portsmouthem nebo Man City, ale venku jsme v Premier League zatím hráli jeden zápas, remízový. Sobotní derby zase hodně napoví o ambicích a možnostech mladého týmu, ale ani výhra na White Shite Lane nezaručí, že v květnu budeme mít nějaké želízko v ohni. Osobně si myslím, že teprve někdy na konci listopadu budeme moci opravdu říct, ano, tenhle tým si drží stabilní výkonnost a má na to vyhrát ligu. Ani to nám však nezaručí, že po náročném vánočním a novoročním programu nebude vše jinak. A to nemluvím o přelomu březen / duben: Chelski (A), Bolton (A), CL QF, Liverpool (H), CL QF, ManU (A).  I bez nejistého čtvrtfinále Ligy Mistrů je to sekvence přímo vražedná. Navíc odepisovat na začátku září ManWhoo nebo Cuntski z boje o titul, protože ztrácejí více než my je směšné. Zejména United pod Fergusonem nikdy nebyli tým, který by jeden, dva špatné výsledky dlouhodobě uzemnily (což se o Arsenalu vždy bohužel říct nedalo).

Wengerovy letní nákupy se nesly v jeho již klasickém stylu. Novináři se předhánějí, kdo napíše větší blbost (Eto'o, Ribéry, Anelka, …) a Wenger si pak přivede posily z Chorvatska, Francie (aby ne!), Polska a od rusáků (ale s francouzským pasem)! Jak říkám, klasika! Přitom, třeba u Eduarda je zajímavé, že jediný Wenger si všiml jeho gólových statistik. Nebo jste někdo slyšel, že by o něj měl zájem někdo jiný, velký? Ano, vím, že chorvatské statistiky nic neznamenají v Premier League, ale zase takový venkov to není a v tom klukovi rozhodně něco bude. Tři góly v právě skončené repre pauze taky mluví za sebe. Já osobně bych mu momentálně dal alespoň třízápasovou šanci před Adem. Z toho co jsem měl možnost zatím vidět, to však rozhodně nebude náhrada za Thierryho (neříkejte, že jste takový názor taky nečetli), ale spíše za Boba Pirése. Jeho schopnost dávat i "ošklivé" góly nám totiž v poslední sezóny hodně chyběla. Eduardo je podle mne typem, který tuhletu mezeru mohl zacelit.

U jména Sagna si hodně lidí zase klepalo na čelo, k čemu že potřebujeme dalšího pravého beka, když v květnu prodloužili jak Eboué, tak Hoyte. Myslím, že Bacary dal jasnou odpověď všem. Sice odehrál zatím jen pár zápasů, ale troufnu si tvrdit, že od zranění Laurena jsme na pravé straně obrany takovou jistotu neměli. Eboué dostal šanci na pravé straně zálohy, ale jak to vypadá, momentálně ji promarnil. Přitom Alex Hleb by mohl být přijatelný konkurent. Jenže při jeho současné formě a zároveň neformě Emanuela… Nejhůř dopadl Justin, který loni odehrál slušnou porci zápasů, kde ukázal značné zlepšení a teď mu často nezbývá ani místo na lavičce.

Arsenal se stává mistrem přestupů na poslední chvíli. Loni to byla směna Cashley Hole za náčelníka Velkou Hubu, hostování Baptisty a nákup Denilsona. Letos se Arséne sice trochu uskromnil a za pět dvanáct přivedl z naší rezervy na západě Londýna aspoň Lassana Diarru. Přiznám se, že moc nevím co si mám o tomto přestupu myslet, protože, jestli někde nepotřebujeme posílit, tak je to ve středu zálohy. Ano, vím, že Diarra je univerzál, zvyklý hrát i na pravé straně obrany, ale nebylo by lepší pořídit klasické křídlo? Nevěřím, že by o nějakém vhodném Wenger nevěděl. Rozumné důvody vysvětlující angažování Diarry si dovedu přestavit dva. Buď jde o rafinovaný způsob jak postupně rozložit Cuntski, přetáhnout jim kvalitní a oblíbené hráče a jako náhradu poslat póvl typu Cunta nebo jde o Wengerův záměr mít všechny hráče 100% univerzální. Pak je logické nakupovat pouze střední záložníky, protože ti to mají všude nejblíž a tudíž si budou na neustálou rotaci na všech postech nejlépe zvykat. Opravdovým průkopníkem je Flam, který už vyzkoušel leccos a i díky tomu, že překousnul svůj "odpor" hrát jinde než ve středu zálohy je jedním z hráčů, kteří nastoupili ke všem 450+ minutám, které letos Arsenal v lize odehrál. A to měl před sezónou odejít.

Posledním z nákupů, vlastně prvním, je Fabianski, polský gólman (bůh ochraňuj členy polské SAG). Ač v některých kruzích vypuklo vpravdě nespoutané nadšení, že máme konečně opravdovou náhradu za Jense, pravda je trochu jiná. Jéňa se sice připravil o své místo v základu hned po prvních třech zápasech, ale na jeho místo přišel logicky Almunia. Fabianski určitě letos dostane příležitost ukázat své schopnosti v anglických pohárech, ale místo jedničky si bude muset vybojovat postupně, pokud se mu to vůbec povede. Celá situace okolo gólmanů je momentálně velmi zajímavá a musím říct, že pro tak dobře hrající mužstvo i hodně nepříjemná. Lehmannovy errory daly Wengerovi vážný důvod k zamyšlení a jen velmi podivně objevující se Jensova zranění ho zatím uchránila jasného: "Bude chytat Jens/Manuel!" Jens si získal, za dobu co je v Arsenalu, nehynoucí respekt Goonerů, ale Arséne je zodpovědný zejména za momentální výsledky a pokud má pocit, že s Albínem v bráně je dosáhneme snáz, pak má moji plnou podporu. Nemyslím, že Almunia je definitivní řešení, ani že by z hlediska dlouhodobého byl lepší gólman než Jens, ale momentálně může znamenat ten důležitý rozdíl mezi jedním a třemi body. Navíc si mně získal vychytanými penaltovými rozstřely se Sheffieldem Utd. a Doncastrem.

Úplně nejdůležitějším podpisem pod smlouvou pak byl ten poslední, který přišel po uzavření přestupového okna. Wengerův.

Tři přání, která jsem měl před sezónou, jejichž splnění si myslím radikálně změní kvalitu výsledků:
1. Zlepšit proměňování šancí a práci v soupeřově šestnáctce, větší soustředěnost útočníků, větší gólový příspěvek středu pole.
2. V obraně se vystříhat pravidelných výpadků v koncentraci, které vedou k laciným gólům.
3. Připravit zejména "lehké" hráče typu Hleb, Walcott, Fabregas, Rosický… na fyzický styl některých soupeřů, s tím, že nakopat jim občas zpátky je v pořádku i za cenu žlutých karet.

Jejich plnění po odehraných sedmi zápasech hodnotím následovně:
ad 1. Významné zlepšení, zejména co se týká zálohy. Pokud Fabregas udrží nastoupený trend (klep, klep), tak už víte, kde jsme našli náhradu za Henryho 🙂 V úspěšnosti proměňování sice ještě máme rezervy, ale nastoupený trend vypadá pozitivně a až se do gólového příspěvku zapojí i útočníci, tak se můžeme zase těšit na nějakých 7:0.
ad 2. Velmi mírné zlepšení (pokud bych počítal do obrany i gólmany, tak spíše žádné). Nutno ale přiznat, že zrovna obrana je momentálně místo, kde nás trápí zranění a suspendace, takže bez Gallase, Senderose a Lehmanna se jedná přeci jen o poněkud nesehranou jednotku.
ad 3. Kdyby mi někdo dopředu řekl, že Fabregas vykope Řepku ze hřiště, že Blackburn si bude stěžovat na tvrdou hru Arsenalu, tak se budu smát stejně jako při četbě předpovědí o průlomu Slepic do Big Four. Jenže jsem to viděl na vlastní oči. Podle mého názoru je to možná nejdůležitější změna na cestě za úspěchy. Asi nevyhrajeme soutěž slušnosti, ale koho to zajímá, když budeme vyhrávat trofeje?

Jak jsem psal na začátku, pasovat Arsenal, po takto kvalitním startu, hned na titul je velice přehnané a předčasné, ale stejně tak je přehnané jej z tohoto souboje odepisovat. Prvních sedm zápasů dává rozhodně důvod k mnohem většímu optimismu, než asi většina z nás měla 11.8., ale máme teprve začátek září a končí se v květnu! Do té doby: C'mon You GUNNERS!

Ve středu nás čeká důležitý souboj se Sevillou, ale do té doby snad ještě stihnu něco k mači na White Shite Lane. O takových zápasech se totiž píše snadno a krásně, takže by mně mrzelo jej vypustit.

Od teď doufám, už zase pravidelně, Hans