Season Review 2006/2007, pt. 2 – Hans Diary No. 6

Po trochu delší pauze než jsem sám očekával, se dnes vracím k hodnocení skončené sezóny. Minule jsem začal s defenzívou, tak ji dneska dokončím. A možná se dostane i na nějaké novinky z okolí klubu. Loňská posila z Feckin' Chelski si navíc opět pouštěla hubu na špacír, takže mu to taky hodlám vytmavit.

A vemu to jak je v kraji zvykem zleva:

Gaël Clichy
Jedno z nejpříjemnějších překvapení sezóny. Po odchodu Cuntleyho Cunta do Cuntski jsem měl trochu o tuhle pozici obavy. Loni ji velmi dobře obstaral Flamini, ale ten se dal slyšet, že se natrvalo přeorientovávat nebude. Gaëla jsem viděl jako velkou naději už v minulých sezónách, ale bál jsem se, že bude jedním z těch věčně zraněných. Naštěstí pro něj a pro Arsenal se dal dokupy v pravý a čas a během letošní sezóny podle mne vyrostl v jeden ze spolehlivých pilířů obrany, který je navíc neuvěřitelným motorem v pohybu dopředu. Pokud příští rok ještě zlepší finální přihrávku, přidá dva, tři góly, máme na levé straně velký klenot. Cashley Who?
Moment roku: Pro něj je událostít sezóny už to, že se nastálo zabydlel v základí jedenáctce.

William Gallas
Asi největší posila loňského léta. Osobně mám k němu vztah poněkud rozpačitý, který se snadno změní, na jakoukoliv stranu. Provázely ho velká očekávání, nicméně pilíř obrany Chelski se nezabydlel, tak, jak bychom asi všichni chtěli. Vzhledem k tomu, že Gallas přišel až o půlnoci 31.8., tak se nedala čekat nějaká zvláštní sehranost se zbytkem obrany. Když se k tomu přidalo v polovině sezóny vleklé zranění, byla z toho velmi rozpačitý start do kariéry v Arsenalu – ovšem rozpačitý v měřítcích hráčů Gallasovy velikosti. Jeho náklonnost vykecat do novin co má zrovna na jazyku je jiná věc, ke které se ještě vrátím.
Moment roku: Hlavička na 3:0 proti Poolu. Už jen to, že jsme dali gól z rohu je pozoruhodné!

Kolo Touré
Základní stavební kámen obrany. Ať je Gallas jakou chce hvězdou, myslím, že každý gooner, kdyby si musel vybrat, volí Tourého. První polovina sezóny byla výborná, jako obvykle, ve druhé se ani jemu nevyhnulo několil chyb, které se občas promítly i do skóre. Mnohem více mu sedí jako partneři oba Švýcaři – Djourou nebo Senderos, protože jsou typově jiní a zastanou to, v čem Touré není tak silný, zejména hlavičky. S Gallasem nevím, jestli bude někdy spolupráce fungovat na 100%, protože oba hrají dost podobně, což je u stoperů nevýhoda.
Moment roku: Rozhodně to jak vystartoval na Mikela by nemělo být zapomenuto.

Philippe Senderos
Špatná sezóna. Po tom se podílel na vytvoření rekordu Champions League (to bych jeho kritikům obzvlášť rád připomenul) přišlo zranění na MS a zpackaná sezóna. Zahrál si sice finále Carling Cupu, kde ho opět přechytračil Drogba, ale jinak se do sestavy na úkor Gallase skoro nedostal. Osobně mám ale jeho přístup válečníka rád.
Moment roku: Dvě vyloučení v jedné sezóně.

Johan Djourou
Druhý dlouhán ze Švýcarska, ovšem krajan Tourého a Ebouého. Zahrál si letos snad více než Senderos a jeho stáří (20) znamená, že ho mohou v Arsenalu ještě čekat velké věci (platí i pro Senderose). Na můj vkus je trochu moc "hodný" a neuškodilo by ho poslat na dva měsíce na zkušenou do Trigger Whiskey Saloonu.
Moment roku: 38 startů v sezóně je na dvacetiletého velmi slušné.

Emmanuel Eboue
Každý hráč, který kdy oblékl červenobílý dres má moje sympatie. Tak to prostě je, s tím se nedá nic dělat. Ovšem Eboue je případ, nad kterým si lámu hlavu. Když loni po zranění Laurena vlétl do sestavy celkem jsem čuměl, jaký klenot to v rezervě máme. Půl roku podával výborné výkony, že dal na kameruňana zapomenout. Letos ovšem přišlo uspokojení a navíc ke své hře přidal něco, co do Arsenalu nepatří – filmování, simulování. Vím, že není první, ale rozhodně je velmi ubohé k čemu je ochoten se občas snížit, u obránce navíc o to zřetelnější. Myslím, že v současné době je Hoyte lepší variantou, už proto, že hraje v první řadě obranu. Dopředu je Eboue výborný, ale dozadu to bylo občas k pláči. Na jeho obranu ale nutno připomenout, že většinou ho měl krýt Alex Hlebů, který se směrem dozadu hrne asi stejně rychle jako já do čajovny.
Moment roku: Rozhodně gól proti Hamburgu, který nás udržel v Lize Mistrů.

Justin Hoyte
Z počátku se topil na levé straně obrany a vypadalo to, že jeden z mála anglánů, které máme se bude po příchodu Gallase pakovat. Wenger smýšlel jinak a jak se na konci sezóny ukázalo, od léta se může o pravou stranu obrany strhnou zajímavý souboj.
Moment roku: Gól proti Charltonu, jeho první za Arsenal.

Obrana celkově: Jako celý Arsenal ani defenziva neměla letos sezónu snů. Asi nejlepší složení viděl Wenger ve čtveřici Eboue-Touré-Gallas-Clichy, ovšem absence jednoho z dvojice dlouhánů Senderos-Djourou si myslím byla očividná. Z počátku časté změny na postech stály za neslaným nemastným startem do sezóny. Zlozvyk přivítat soupeře na Ashburton Grove tím, že mu věnujeme vedoucí gól nám bohužel vydržel celou sezónu. Celkově jsme odehráli příliš mnoho zápasů bez nuly vzadu, což při absenci gólostroje Henryho byl dvojnásobný problém.Hodně se hovoří o tom, že jeden z dvojice Senderos, Djourou by měl v létě odejít. No nevím, nevím. V zimě se opět hraje africký pohár, což znamená absenci Tourého a Ebouého a při možném zranění některého ze zbývajících stoperů by se mohl vzadu opět objevit Gilberto. A to bych opravdu nerad. Pro příští sezónu máme na čem pracovat a souhlasím s názorem, že by obrana potřebovala kouče typu Keowna, který byl mimo jiné podepsaný pod loňským úspěchem v Lize Mistrů.

William "bigmouth" Gallas má rád novináře a vykecá jim i to co neví. Považuji od profesionálního fotbalisty velmi neprofesionální, když své spoluhráče propírá tiskem, způsobem jakým to dělá on. Ano je pravda, že nezkušenost některých hráčů nás letos pravděpodobně připravila o trofeje, ale byli to často ti zkušení, kteří nešli příkladem. Možná by si měl velký Will místo pokeců s pisálkama sednout se svým spoluhráčem Ebouem a vysvětlit mu, že jeho úlety Arsenalu příliš neprospívají. Možná by nám měl říct, jestli je opravdu tak hodně spokojený se sebou, že raději mluví o ostatních. Za fotbalistu by předně měly mluvit výkony na hřišti a ne kecy v novinách.

Na Arsenal.com jsem zahlédl reklamu na sázkovku, kde nabízejí jako výhru nový Away Kit 2007/2008. Takže jedno už je jisté, opravdu bude nový. V prodeji nebude údajně dřív než 1. července. Jak bude opravdu vypadat uvidíme asi dříve. V předchozích letech vždy byla cca 3 týdny předem možnost předobjednávek, navíc opepřená nějakým dárečkem.

Vykradeno z Arseblogu: "Podle španělského tisku se Arsenal letos zúčastní turnaje v Amsterdamu letos v srpnu společně s Atléticem Madrid, Ajaxem a AC Milan". Konec krádeže. Osobně mi tahle informace přijde podezřelá. Spolu s předkolem Ligy Mistrů, dvěma zápasy v Rakousku a turnajem Emirates týmů by se celá příprava stala sérií přípravných zápasů. Nevím, jestli to je zrovna co nám zajistí čerstvý nabuzený Arsenal na začátku sezóny.

A ještě jednou dnešní Arseblog. Tentokrát se vyjadřuje ke Cuntley Cuntovi a nemožnosti, aby ho fans Arsenalu nenáviděli více: "I kdyby nastoupil do autobusu plného úplných sirotků na cestě do Disneylandu a naboural ho do náklaďáku plného malých štěnátek, nic by to nezměnilo. Když je nenávistimetr na maximu, tak je na maximu." Užasné!

BTW to Wembley opravdu vypadá jako docela slušný stadion, takže doufám, že se spolek okolo Arséna Wengera v sobotu dobře díval a svrbí je už dneska nohy na nějaké to finále příští rok.

CU Hans