Season Review 2006/2007, pt. 3 – Hans‘ Diary No. 7

Neodpustím si další pokračování mého zhodnocení sezóny a účinkování jednotlivých hráčů v ní. Pomalu se propracovávám dopředu a motám se v přehuštěném středu hřistě. Tady je ale husto! No tak vzhůru do toho, ať se s tím pohneme. Založáků je fakt hodně, takže ostatních zpráv a zpráviček bude poskrovnu.
Alexandr Hleb
Uff, na začátek snad to nejtěžší hodnocení. Stručně o sezóně: první polovina výborná, pak rychlý sešup a nakonec zase posun směrem nahoru. Problém Alexe je nevyrovnanost. Technicky výborný, rychlý. Co neumí je bránit, bojí se vystřelit a ani jeho finální přihrávka není dost často tím, čím by se měl chlubit. Na druhé straně je to opravdu platný a nadějný hráč, který když má formu, tak na pravé straně nemá v Arsenalu momentálně konkurenci. Navíc si dobře rozumí s Rosickým.
Moment roku: Nějak nevím, asi jeho gól proti Portu?

Freddie Ljungberg
Bída. Starý dobrý Freddie se s formou nepotkal už nějaký pátek a sám to dobře ví. Snaží se vše dohnat vikingskou bojovností, ale stejně to není ono. Svým způsobem legenda, ale jeho gólový příspěvek za poslední dva roky je tristní.
Moment roku: Jestli se to v případě Freddieho dá považovat za highlight, tak jeho gól Boltonu. Ten vždycky potěší!

Theo Walcott
Posila ze Southamptonu, mladíček, který na začátku sezónu přinesl čerstvý vítr na obě strany zálohy. V několika zápasech se dá říct, že zachránil výsledek, když ne přímo gólově, tak alespoň přesnými pasy a provětráním soupeřovy unavené obrany – Villa, Zagreb, Everton – z těch co si pamatuju. I přes to, že jeho technika často narazila na hrubou sílu obránců a během sezóny začal míče ztrácet čím dál víc častěji, je potřeba vidět, že je mu teprve 18 a kariéru teprve začíná. Doufejme, že dlouhou a úspešnou v barvách AFC.
Moment roku: Gól proti Chelski ve finále Carling Cupu.

Cesc Fabregas
Co asi tak můžete říct o dvacetiletém hráči, který je tahounem mužstva? Nebýt jeho a Gilberta, tak jsme příští rok hráli UEFu a to ještě kdovíjesli. Ani jemu se nevyhnuly míň podařené zápasy, ovšem to v případě Fabregase pořád znamená v měřítku Premierleague nadrůměr.
Moment roku: Pro mne vítězný gól proti Boltonu (Ashburton Grove, 2-1)

Gilberto Silva
Pokud jsem si v první polovině loňské sezóny dělal legraci, že Gilberto má velký talent se na hřišti dobře schovat, tak jsem rád, že od začátku roku 2006 až doteď ze mne udělal tak trochu blbce. Jestliže bych měl volit hráče sezóny, byl by to v mém případě právě Gilberto. Kromě několika zápasů, kdy musel hrát stopera, což bylo opravdu hrůzostrašné, odehrál celých 9 měsíců se stabilní formou. Při absenci Henryho kvalitně sehrál roli kapitána a dokonce se mu vyrovnal v počtu gólů (10), i když šest z nich bylo z penalt.
Moment roku: Dvě proměněné penalty proti London Mighty Hens.

Mathieu Flamini
Tím, že (údajně) odmítl hrát na levém beku, odmítl i velkou šanci dostat se do základní sestavy. Což je ale přece jenom velká spekulace, protože s příchodem Gallase a uzdravením Clichyho bylo jasné, že Wenger stejně dá přednost těmto dvěma. Takto si Matthieu letos skoro nezahrál a jeho formulze hodnotit těžko. I přesto byl u velmi důležitých momentů a dokonce se na nich velmi aktivně podílel. Nikdy nebyl velký technik, ale vše dohání neuvěřitelnou pílí a nasazením, navíc si velmi dobře rozumí s Fabregasem. Velmi pravděpodobně v létě odejde.
Moment roku: Že by gól Chelski? Nebýt Essienovy neuvěřitelné trefy, tak by byl vítězný. Ale načal taky Pool (3-0) a dorazil B'burn (6-2)

Denilson
V pohárech ústřední postava zálohy. Na můj vkus až neuvěřitelně rychle vlétl do sestavy. Devatenáctiletý začal ukazovat, že ani Cesc nemůže polevit, protože na jeho místo je tlačenice. Jako většina mladíků se předvedl i několika chybkami z nichž jedna nás možná stála Carling Cup. Ovšem za to, jak odehrál první sezónu – klobouk dolů.
Moment roku: Gól zatím nedal, ale třeba jeho výkon při 6-3 na Anfieldu – co chtít od teenagera víc?

Abou Diaby
Vrátil se v polovině sezóny po komplikované zlomenině a hned se zapojil velmi aktivně, zejména do pohárových zápasů. Mnohem více mu sedí práce ve středu hřiště, kam si dost často sbíhal, i když měl hrát u lajny. Ale totéž platí o všech ostatních "širokých záložnících". Nemám rád, když je nějaký hráč přirovnáván k jinému, navíc jeho předchůdci, ale u Diabyho je podobnost s Vieirou občas opravdu neuvěřitelná. Velký příslib do budoucna.
Moment roku: Když se s Baptistou srazili na White Shite Lejn, místo aby dali na 3-1 😉

Alexandre Song
Co já pamatuju, odehrál jeden dobrý zápas – CC proti Poolu. Na to aby se dostal do prvního týmu nemá a Charlton, kterému pomohl k sestupu, je klub akorát pro něj.
Moment roku: Právě ten zápas proti Liverpoolu

Tomáš Rosický
Nevím, jestli to tak vypadalo nebo ne, je mi to celkem fuck, ale byl jsem rád, že jsme koupili Rosického. Radost ovšem v sobě skrývala jednu velkou obavu – zda mu vydrží zdraví. Nevydrželo. Je nepsaným pravidlem, že posilám v Premierleague je dán rok na aklimatizaci v ostrovním fotbale. Pokud budu s tímto vědomím hodnotit sezónu Rosického, tak bych řekl, že i přes všechna zranění byla úspěšná. Do základní sestavy se zapracoval skoro okamžitě, dal několik famózních gólů a navíc, na rozdíl od Hleba, nemá problém s bráněním. A to hrál na pozici, která není zrovna jeho nejoblíbenější. Rozhodně jeho výkony hodnotím jako příslib do budoucna, přidat by měl ale v počtu proměněných šancí, mementem mu budiž zápas proti CSKA na Ashburton Grove.
Moment roku: Vyrovnávací gól Boltonu. Nenechte se mýlit, góly Hamburgu a Poolu byly nádherné, ale tenhle byl zdaleka nejdůležitější.

Když se podíváte na seznam záložníků, tak zjistíte, že kromě off form Freddieho nemáme jediného originál krajního záložníka. Wenger sice na tuto pozici přepracoval Rosu, Sašu, Diabyho, Walcotta…, ale ani jeden do klubu nepřicházel z předchozího angažmá jako krajní záložník. Zde vidím velký problém, který doufám letos v létě vyřešíme, i když návratem Reyese to asi nebude. Problém zčíslo dvě je v tom, že kromě Gilberta a Diabyho to jsou všechno "lehcí" hráči, kteří mají problémy se silovými soupeři – i když musím říct, že např. Rosický mne velmi příjemně překvapil svou prací dozadu a bojovností. Celkově záloha nepřispěla počtem gólů, který bychom asi poprávu očekávali. Rosický a Fabregas teprve ke konci sezóny ukázali, že i oni umějí, ale ve srovnání s Piresem (který i v posledních dvou "nepodařených" sezónách dal pokaždé okolo 15ti) je to bída. A oni to vědí. Při předpokládaných odchodech Songa a Flaminiho a výše zmíněné absenci křídel, očekávám výrazné posílení zejména této části hřiště.

A na závěr…
Arsenal chce do konce roku spustit vlastní televizní vysílání. Pozor! Neplést s Arsenal TV OnLine!

V Liverpoolu přece jen dneska budou slavit – Baptista smlouvu opravdu nedostal. Asi nikdo, včetně Julia, to nečekal, takže žádné překvapení se nekoná. Řekl bych to takhle: buďme rádi, že jsme si za mnohem menší prachy vyzkoušeli, že v létě 2005 jsme "přenechali" Realu hráče, který by u nás neuspěl. Díky za snahu a 4 fíky na Anfieldu!

CU Hans