Socha Arséna Wengera odhalena na Emirates Stadium

Fotbalový klub Arsenal s potěšením oznamuje, že na stadionu Emirates byla odhalena socha našeho bývalého manažera Arséna Wengera, která připomíná jeho skutečně pozoruhodný přínos našemu fotbalovému klubu.

Arséne byl naším manažerem od října 1996 do května 2018, během této doby dovedl klub k třem titulům Premier League, včetně jedné sezóny, kdy tým neprohrál žádný zápas a k sedmi výhrám v FA Cupu. Arsenal také 20 let po sobě úspěšně působil v Lize mistrů.

Během 22 let Arsénovi působnosti v klubu byl manažerem prvního týmu v neuvěřitelných 1 235 zápasech a vedl nás napříč nejúspěšnějším obdobím v naší historii. Transformoval naši identitu svou vizí hry a byl označován za tvůrce „moderního Arsenalu“.

Po jeho jmenování do funkce našeho nového manažera v říjnu 1996 na sebe úspěch dlouho nenechal čekat. V sezóně 1997/98, jeho první celé sezóně ve funkci, se Arséne stal prvním nebritským manažerem, který vyhrál ligový titul. V této sezóně nás dovedl také k vítězství v FA Cupu.

Pod Arsénem jsme vyhráli celkem tři ligové tituly – po úspěchu v roce 1998 následovaly další triumfy v sezónách 2001/02 a 2003/04. V sezóně 2003/04 dosáhl Arséne svého největšího úspěchu, když nás dovedl k titulu bez jediné porážky v celé sezóně. Celkem jsme odehráli 49 ligových zápasů bez porážky, což byl rekord nejvyšší fotbalové soutěže.

Je také nejúspěšnějším manažerem FA Cupu, když tuto soutěž vyhrál celkem sedmkrát (1998, 2002, 2003, 2005, 2014, 2015 a 2017).

Nicméně Arsénův vliv pro náš klub sahá mnohem dál než jen na hřiště. Byl klíčovou postavou při návrhu a výstavbě našeho tréninkového centra v Londýně, které bylo otevřeno v říjnu 1999. Také sehrál klíčovou roli při návrhu mnoha prvků v našem přesunu z Highbury na stadion Emirates v roce 2006.

Socha Arséna je již umístěna na Emirates, kde byla pečlivě upevněna venku před tribunou North Bank v pátek ráno. Nyní je snadno přístupná všem, kdo si ji chce prohlédnout.

Bronzová socha, kterou vytvořil oceněný sochař Jim Guy, má výšku 3,5 metru a váží přibližně půl tuny. Zobrazuje bývalého francouzského manažera, jak zvedá trofej Premier League.

Tim Lewis, náš výkonný viceprezident, řekl: „Jsme nadšeni, že oceňujeme a oslavujeme vynikající vedení a kariéru Arséna Wengera v Arsenal Football Club. Arsénův přínos a úspěchy s klubem ho označují za nejlepšího manažera klubu. Přinesl klubu mnoho trofejí a fantastických vzpomínek a zavedl revoluci ve vedení klubu, neporazitelnou sezónu a přesun na stadion Emirates.“

„Je tedy vhodné, že jako projev trvalého respektu a vděčnosti klubu nyní stojí venku u stadionu Emirates nádherná socha Arséna. Je to místo, kde si naši fanoušci a všichni návštěvníci stadionu Emirates mohou připomínat Arsénův přínos a jeho odkaz.“

Náš manažer Mikel Arteta dodal: „Je to skvělá pocta, že klub udělal pro Arséna něco takového, plně si to zaslouží. S touto sochou na stadionu získává Arséne uznání a bude v našem klubu navždy.“

„Jsem tak vděčný, že jsem mohl pod Arsénem v tomto klubu během své kariéry hrát. Vybral mě, abych byl jedním z jeho hráčů a zvolil mě kapitánem klubu, a to je něco, co nikdy nezapomenu.“

Arséne bude naším čestným hostem během zápasu Emirates Cupu proti AS Monaco ve středu 2. srpna a také si v nadcházejících dnech najde čas na návštěvu své sochy.

Socha Arséna se připojuje k dalším pěti sochám, které se momentálně nacházejí na podstavci kolem stadionu Emirates: Tonyho Adamse, Dennise Bergkampa, Herberta Chapmana, Kena Friara a Thierryho Henryho. Tyto sochy byly odhaleny v nedávných letech na památku přínosu klíčových osobností historie našeho klubu.