St Michael’s Day: 26th May

"We won the league on Merseyside"
Píše se rok 1989, na programu nejvyšší anglické soutěže je poslední zápas sezony ve kterém hostí Liverpool na Anfieldu Arsenal FC .. tu noc se stalo něco opravdu velikého .. dnes je tomu přesně 18let – a my si zavzpomínáme na hrdiny toho večera

Ano byl to opravdu poslední zápas ligové sezony, který se hrál až po pro Liverpool vítězném finále FA Cupu, o změnu ve fixtures se tehdá 'postarala' tragedie na stadionu Sheffieldu Wednesday – The Hillsborough disaster ..

Arsenal cestoval na Anfield v dosti vážné ale vcelku jasné situaci, pokud chtěl dosud vedoucí Liverpool na čele vystřídat a tím padem vyhrát ligu musel porazit domácí 2-0, což právě kolem roku 89' žádná sranda nebyla ..

Arsenalu v tu dobu 'pevnou' rukou vládnula, tehdá hodně kontroverzní osoba a součastný komentátor SKY SPORTS – 'Georgie Graham' ..

Graham naordinoval děsně geniální taktiku, nedostat gola, v průběhu zápasu dát na 1-0 a v závěru utkání domácí dorazit druhým golem tak aby už nedokázali odpovědět ..

Poločas vyšel podle jeho představ .. 0-0 .. ale v 52' rozehrává Nigel Winterburn nepřímý volný kop a Alan Smith (nyní také komentátor SKY) posílá hosty do vedení (domácí pak zbytečně reklamovali že se Alan míče nedotknul a tím pádem nebyl regulérní)..

zhruba v 75' zahazuje Michael Thomas vyloženou šanci .. to už je v době kdy domácí svírá naprostá křeč, čas jim běží brutálně pomalu a oni by dali cokoli za to prohrát o jeden gol ..

V 88'min a 43vteřině potřebuje ošetřit Kevin Richardson, Gary Lewin (ano ten Gary, který velkou měrou pomohl nedávno Terrymu zpět k vědomí, stále v Arse plus v repre) ho jde ošetřit, ale to už si domácí hráči užívají a gratulují si k titulu .. 'CHAMPIONS – CHAMPIONS' – užívá si Anfield ..

Steve MacMahon
se po tom co z lavičky dostává informaci, že do konce je jen jedna minuta rozhodne to zdělit ale opravdu každému .. 'one minute, one minute' mu pak podle historiků znělo v uších na mnoha stadionech několik let .. a já se nedivím ..

vrchol sezony a vstup Michaela Thomase mezi nesmrtelné hrdiny Arsenalu se nezadržitelně blížil .. obojímu předchází už jen památná věta Briana Moora (komentátora přenosu) ..