Je anglická Premier League ještě anglická?

BBC Sport si nechal vypracovat zajímavou studii týkající se odehraných minut v Premier League podle národností a protože tu máme reprezentační pauzu a já mám preview zatím hotové, zkusím vám z ní ve volném čase představit alespoň pár zajímavých postřehů.

Studie nejenom sleduje aktuální stav, ale porovnává jej se stavem v ročníku 2007/08. Tato sezóna nebyla vybrána náhodně – Anglie se právě v tomto roce naposledy nekvalifikovala na velký turnaj, tehdy konkrétně EURO 2008. A protože letos je situace v tabulce skupiny H, ve které Anglie bojuje o světový šampionát, pořádně zamotaná, dávají podobné statistiky kritikům anglické reprezentace a hlavně systému výchovy mladých hráčů do rukou celou řadu pádných argumentů.

Především si odpovězme na otázku z nadpisu  – je tedy anglická liga ještě pořád anglická? Ano, je. Je tu však jedno významné ale. Angličtí hráči odehráli letos ze všech národností v Premier League největší porci minut, i tak je to pouhá třetina, přesněji 32,26%. Od ročníku 2007/08, kdy toto číslo bylo 35,43%, opět ubylo anglických hráčů ve hře.

Protože tohle je pořád jenom číslo, dejme si ho do souvislostí. Jak jinak než srovnáním s jinými evropskými ligami. V italské Serie A odehráli letos zatím Italové 45,4% času (od roku 2007/08 pokles o 19%). Ve španělské La Liga hrají Španělé prim – letos odehráli 59,4% času (od roku 2007/08 pokles o 1%). Německá Bundesliga od ročníku 2007/08 zaznamenala nárůst počtu domácíh hráčů o 7% na aktuálních 50%. A domácí jsou doma i ve francouzské Liga 1, s podílem 51,1% hracího času registrují pokles od sezóny 2007/08 jen o pouhá 2%.

Když se podíváme, kdo tedy Angličanům doma ukusuje z krajíce, na prvních místech jsou to Francouzi (8,1%) a Španělé (6,27%).  V první desítce národností, mimo tedy již ty tři zmíněné, nalezneme ještě Iry, Holanďany, Belgičany, Skoty, Velšany, Brazilce a Argentince. Z první desítky vypadli hráči Severního Irska a USA, kteří se v ní v roce 2007/08 pevně drželi.

V porovnání nám také zmizely některé národnosti úplně. V Premier League aktuálně nehrají hráči například z Ruska, Číny či Kanady, výrazně pokles podíl hráčů z Austrálie (z 1,788% na 0,455%). Pokud vás zajímá postavení Čechů a Slováků v EPL, stav je následující – v ročníku 2007/08 odehráli Češi 1,062% času, Slováci 0,225%. Letos je to zatím 1,22% pro české hráče  a 0,228% pro slovenské.

Anglická Fotbalová asociace nezůstává nečinná. Trend mizejícího anglického talentu a importu hvězd ze zahraničí je pod palbou kritiky dlouhodobě a v příštím ročníku se rozběhne takzvaný Elite Player Performance Plan (EPPP), do kterého FA napumpuje £340 milionů a který má změnit systém plateb výchovného za mladé hráče a zajistit přísun peněz k výchově a rozvoji mladých hráčů.

Ke zveřejněným číslům dostalo prostor se vyjádřit více hráčů či trenérů, já však za všechny vybírám názor mně nejbližší.

„Ta čísla jsou znepokojivá. Jsou tu jen dvě cesty, jak se k tomu postavit. Máte možnost mít v anglické lize nejlepší hráče světa, podívat se, co umějí a dokážou a začít produkovat hráče se stejnými kvalitami. Nebo je možné si říct- chraňme naše hráče, podržme si ty dobré a hrajme jen s anglickými hráči. Domnívám se však, že žijeme v globálním světě. Opravdovou výzvou pro anglický fotbal je, zda dokáže produkovat fotbalisty v potřebné kvalitě.“

Tak pravil Wenger.

(BBC – State of the Game 2013, wikipedia a další)