Jsem přítelem všech možných statistik a propočtů. Číslo často řekne víc než dva odstavce textu.
Zkusil jsem se proto pomocí dat z dostupných zdrojů podívat na účinnost našich hráčů. Jako základní měřítko jsem vzal góly a asistence. Můžete namítnout, že podíl hráče na hře je mnohem komplexnější než pouhá suchá čísla, ale v konečném důsledku je to prosté – zápas nevyhraje tým, který má nejvíce úspěšných přihrávek, nejvíce obranných skluzů či větší podíl držení míč. Zápas prostě vyhraje ten, kdo dá více gólů. Ve statistice najdete podíl odehraných zápasů a vygenerovaných úspěšných gólových situací, tedy branek a asistencí. Koeficient nám tedy říká, kolik zápasů daný hráč potřebuje na jednu takovou situaci.
Do statistiky jsem zahrnul všechny hráče současného kádru, kteří u nás působili i minulou sezónu. Tuto statistiku jsem pak rozdělil na dvě části – řekněme „aktuální“, která zohledňuje minulou sezónu a „historickou“, která zahrnuje celé působení hráče v prvním týmu Arsenalu.
Začněme historickou tabulkou.
Asi nenajdeme žádná větší překvapení. Zdůraznil bych, že statistika dokresluje jednu z našich největších slabin – malý přínos krajních obránců k produktivitě týmu. Asi bychom to nesli lehčeji, kdyby obrana směrem dozadu v posledních sezónách připomínala skálu a nikoliv ementál..
A pro úplnost se podívejme na stejný přehled minulé sezóny.
Pro srovnání – koeficient Robina van Persieho v minulé sezóně byl 1,04. Yossi Benayoun se dostal na výsledek 2,78. Nicklas Bendtner na hostování dosáhl na číslo 2,38.
Doufám, že jsem vám trochu ukrátil čas do losování Ligy mistrů a nyní zase zpět do kolotoče spekulací před koncem přestupního období.