Tenistův blog – Úlevné úsměvy, ale problémy přetrvávají

První výhra Freddieho, nadšené úsměvy, objímačky, pokora v pozápasových rozhovorech. Konec dobrý, všechno dobré, říká se. Ne tak u mě, ale to už asi leckdo ví. Tak na to předem upozorňuju a vítejte u mého dalšího blábolení…

Přiznám se, že po ztrátě bodů by se mi blog psal jednodušeji 🙂  Protože vytahovat teď některé body, které jsem měl připravené kolem 60. minuty jak k tomuto zápasu, tak i v obecné rovině,  to bych to nyní nejspíš schytal. Jak si neumím užít výhru, jak na všem hledám něco špatného atd. Tak tato témata zatím uložím do šuplíku, po výhře se to sem nehodí.

Jsem nadšenej ze tří bodů. Člověku to dodá aspoň drobet energie v jinak pro fanoušky šílené sezóně. Po Brightonu jsem se nakonec rozhodl nic nepsat, chtěl jsem si počkat, s jakou hrou a rozestavením vyběhneme na WHU. Asi si už můžeme říct, že Freddie se převážně bude snažit držet systému 4231. Já byl teda poprvé opravdu nadšený ze sestavy, tohle by byla moje sestava, kdybych jí vybíral já, pokojíčkovej blogger a tenista 🙂 Nadšeně jsem všem psal, že jestli nevyhrajem s takovou sestavou a proti takovému tragickému soupeři, tak už nikdy.

Zápas byl opatrný a neodvážný z obou stran. Oba týmy jsou hodně dole a zkrátka se na to nedalo koukat. Nerozumím tomu, proč lpíme na hraní odzadu po zemi. Neumíme to hrát, neumíme se nabídnout. Vrcholem byla rozehrávka při odkopu od naší branky s vytaženými hráči soupeře. Leno to Xhaka, Xhaka to Leno. A soupeř po Lenovi běží a ten odkopává kamsi. Ježišmarja, vždyť jen tímto na sebe tvoříme tlak úplně sami, ani bychom tam soupeře nepotřebovali. Naprosté základy. Zákaz tohle hrát na prvním tréninku. Nicméně přišlo mi, že se na něčem pracuje. Je to bohužel málo, ale něco jsem tam viděl. Rozestupy byly menší, chtěli jsme hrát na menších prostorech ve více hráčích. Na našich hráčích ale bylo vidět naprosto nulové sebevědomí. Nic navíc tam nechtěl předvést nikdo. V takových situacích je to o prvním gólu, jenže se 4 účastmi v soupeřově vápně za první půli jsme tomu moc naproti nešli.

Tohle je pro mě upřímně stejně záhada. Všichni ti, kteří v posledních týdnech vyměnili bosse na lavičce, se aspoň nějakým způsobem zvedli. Ferguson udolal atletičností a fyzičností Chelsea s klasickým old school 4-4-2, které každý moderní kouč nesnáší. Egoistovi na lavičce rivala se podařilo probudit Aliho a Sona, a ti tak taky jedou. Brighton, který byl fakt hodně dole, se u nás přestal v 60. minutě bát a šel pro výhru, Watford mlel Crystal Palace v prvním zápase bez Florese. Ljungbergův tým měl tři dobré desetiminutovky za tři zápasy. Freddie sám říkal, že doteď stihli 5 tréninkových jednotek, takže je pochopitelné, že koordinovaný presink tyhle naše hvězdy asi za tu dobu nenaučí. Na druhou stranu bych jen chtěl do placu hodit to, že ostatní se byli schopni zvednout, odmakat to, my i pod Freddiem hrajeme bramboračku, ať je na place kdokoliv.

Freddie hrál s mladíky fotbal plný moderních prvků. První tým ale nenastartoval ani on. To hráčům ještě nikdo neřekl, že speciálně ve středu hřiště záložníci nemají moc prostoru pasy posílat jinam než do stran, protože od sebe spoluhráče pro pas dopředu mají schovaného za defenzivní linií soupeřů nebo někde u strany? Že pokud všichni ke svému výkonu přidají i pohyb, a to nejlépe v krátkých výbušných sprintech, tak to bude jen ku prospěchu? Tohle jsou naprosté základy. Moderní fotbal je i po těch letech inovací, orientace na datovou analytiku atd. stále o tom samém  – pass and move a rychlý fotbal na co nejméně dotyků na malém prostoru stále hraje prim. Ještě nikdo nepřišel s ničím lepším. Poslední dobou nehltám fotbal jen z pohledu čísel, ale hodně fotbalu jsem i nakoukal. A nejlepší týmy zdobí to, co zdobilo kdysi i Arsenal. Rychlost, atletičnost, střílené přihrávky, hra na co nejméně dotyků, výrazné tempo plné přesně analyzovaných a naučených situací, kdy má hráč být ve výbušném pohybu, aby předčil soupeře, a kdy naopak ne. Pokud k tomu tým přidává dobrou obranu, jde si pro trofeje (Liverpool). Pokud má tým v obraně problémy, stačí to na top4 finiše (City, Chelsea). A Freddie tohleto všechno dle interview ví. Zatím se nic neděje, nepresujeme, nestřílíme přihrávky, místy hrajeme chaoticky odzadu.

To jsem se obecně hrozně zakecal. Ale ono vlastně k zápasu není moc o čem. Byli jsme hrozní. Xhaka ve druhém poločase nedal jediný těžší balon. I když se tým zvedl a začal hrát, on se snad ještě zhoršil. Když jsem v 60. minutě seděl zařezanej v židli a kousal si prsty, přicházely na mě spíš obavy ohledně hraní o sestup, krize, ze které není cesty ven, promítal jsem si ztráty s 16. Brightonem, sotva remízy s předposledními Sotonem, Watfordem a Norwichem, myslím, že jsem nebyl sám, kdo začal fakt plašit. Pak Kolasinac dal první dobrý pullback za poslední půlrok a rázem bylo vše jinak. Rychlé pasy, hra v pohybu. Tohle jsme hráli i proti Brightonu po vyrovnání s tím rozdílem, že tam jsme gól nedali. A pak po pár minutách bylo vše při starém. Tady jsme zneužili opravdu špatného soupeře v evidentně špatném rozpoložení a přidali jsme pár gólů, protože individuální kvalita tam zkrátka je.

Neodpustím si ale pár vět k Pepemu, přestože to byla jeho show. Mám obavu, že pokud bude k zápasům přistupovat stále stejným stylem, tak v dlouhodobém měřítku v Anglii narazí. Je neskutečně měkký, místy bych řekl je od něj až naivní a hlavně pro výsledky týmu ztrátové, jak se snaží vytrikovat soupeře neustále nějakou novou ochcávačkou. Je to nepochybně fantastickej dribler, rozhodně nechci, aby s tím přestal, ať na sebe váže hráče. Ale doufám, že mu někdo vysvětlí, že je potřeba vyvážit efektnost a efektivnost. Protože by se taky mohlo stát, že ho díky té bohorovností nějakej chasník zrakví ošklivějc než se o to včera snažil Creswell.

Škoda, že jsme si to předchozími výsledky s papírově slabšími týmy posrali takovým způsobem, že se klidně zase můžeme dostat se sebevědomím dolu. Viděl někdo los do konce roku? Těžké, velmi těžké. Pár nezdarů a jsme znovu pod tlakem. Tak snad uvidíme zase o něco lepší Arsenal se City.

See Ya, Tenista

Komentáře

 1. Japanas (karma: 3529) #1

  Asi úplně všichni máme před sebou metrový otazník, ohledně dalších dnů, týdnů a měsíců.
  Jestli přejde několik dalších zápasů a (nejen) tyto stránky se zaplní :
  Varianta 1 ) Já jsem to říkal, Freddie to měl dávno dostat, ideálně už loni, to je prototyp moderního trenéra, z něj bude druhý Klopp, navíc je to pravý gunner, to se hned pozná.
  Hráči pod ním okamžitě ožili. Doufám, že mu dají smlouvu minimálně do roku 2025. Bodejť by ty hráče hned nezvedl, když se s nimi na rozdíl od Emeryho aspoň domluví.
  Heja heja Sverige !!
  Varianta 2) Já jsem to říkal ! Arsenal nemůže v tak galaktické krizi vyvést z krize nezkušený trenér, který vedl max juniorku nebo asistoval Emerymu. To nemohl zvládnout. Ti hráči potřebují někoho, kdo má dostatek zkušeností v takových situacích. Jedna věc je být bývalý hráč Arsenalu, ale to z vás rozhodně trenéra nedělá. Já bych se přece je zamyslel, jestli neangažovat : Mourinho, Allegri, Ancelotti, Pulis, Hughes, Nuno Santo Rainieri, Pochettino, Rodgers, Wenger, Ferguson,…………………….

  No a taky může být další varianta. Že bez ohledu na další výsledky je už domluvený nový manažer od zimní nebo letní přestávky.
  Sázky bych brát nechtěl….:-)

  Díky za blog. Souhlasím s koncem a s těmi posranými zápasy se všemi týmy z konce tabulky. Fatální chyba vedení v načasování odvolání Emeryho. Nabírat ztracené sebevědomí v zápasech se Šity a dalšími silnými týmy…to nebude jednoduché.
  Co se týká Pepého, až tak úplně nesouhlasím s tím zhodnocením. V tomto zápase byl přesně někdo takový zásadně zapotřebí. Kdo to zkusí rozbít individuální technikou, překvapivě. A to se mu podařilo. Ano, ztráty má, souhlasím, ale s tím se musí trochu popasovat i hráči za ním, pokud on bude rozhodovat individuální kvalitou vepředu. Samozřejmě, že nemůže ztrácet 20 míčů za zápas, ale při těch průnicích 1 na 1 se tomu zkrátka nevyhne. Aspoň, že to někdo zase po letech zkouší. Navíc jsem měl pocit, že se snažil víckrát i vrátit zpět. On tu kvalitu v útoku ukazuje. Na rozdíl od Xhaky, který ztrácí míče mnohem nesmyslněji, než Pepe a ještě nepřinese navíc nic.
  A hlavně. Asi se shodneme, že pokud by sudí nebyl ……., tak se Creswell za ty prasárny na Pepem vyfauloval a hráli by půl zápasu v deseti. To není Pepeho chyba, že takové zákroky nepískal. Tak to vidím ze svého pohledu.
  A k tomu celému úvodu. Souhlasím, že kromě pasáže s 3 góly byla hra ne dobrá a že je obrovský otazník, nad dalším utkáním.
  Já budu věřit té optimistické variantě. Že na Šity (nejen) ten zápas posadil Luize a Mustafiho na lavku a ten pocit, že umíme zase vyhrát zápas, že nám psychicky pomůže.
  Co jiného zbývá, než věřit.
  Gunners !!

 2. mc1897 (karma: 582) #1

  Obycajne mam Tenistov blog za presny a uzivam si ho. Tento mi taky nepride, Sorry.
  Tento mi pride ako…. co ja viem ako to nazvat….uponahlany.
  Zbytocne uponahlany..
  Ja som tiez buchol do komentov par kategorickych statementov, co nie je v tejto dynamickej dobe, specialne po takej zmene ako prisla, uplne idealne, a uvedomujem si to.
  Cize prve vec, co chcem pripomenut: dajme FL trocha casu, aspon ten december. Je to klise, ale nepride mi tento blog korektny. Po 3 zapasoch, factless, cisto na emociach zalozeny blog. Aj ked tomu rozumeim, okolo 55. minuty by som rozbil monitor ale NIE. NIE je to korektne.
  Velka myslienka, ktoru podpisem je ze UE nas tim nechal v stave totalnej deziluzie, kde sa bojime hrat futbal, dat prihravku z prvej dopredu, urobit veci rychlejsie, viac behat a ponukat sa, nebat sa. Toto je najhorsie Unaiovo dedicstvo, a je jedno o ktorom hracovi sa bavime – mozno okrem pochybnostami nedotknuteho GM35. Sebavedomie = to je aktualne prvorada uloha FL. Vsetci to tak nejako citime, a potvrdilo sa to po prvom nasom gole. Z nicoho nic to slo.
  Cize uvedomme si co robi FL: postupne buduje sebavedomie timu a vracia ho na uroven spred roka. Nelahka uloha, ktoru neurobite za jeden zapas. City mozno v nedelu sposobia setback. Kazdy jeden tecovany gol v Lenovej sieti, kazda jedna penalticka a zahodena sanca, neadekvatne potrestany brutal faul na Pepeho vracia nase sebavedomie o kus spat. A naopak, kazdy jeden golik nam vracia stary AFC spat.
  Cize co mi chyba na blogu a vseobecne: treba hodnotit veci vo svojej dynamike, progres od zapasu k zapasu. Nie hodnotit jeden zapas, jeden suboj, statistiky jednotlivcom… Ale to ci ten zapas bol lepsi ako ten predtym.
  Zlepsilo sa nieco ?
  Zhorsilo sa nieco ?
  Smerujeme k nejakemu systemu ?
  Prestavaju sa objavovat chyby ktore boli naposledy ?
  Na kategoricke stetementy je skoro.
  Ja som pozitivne naladeny z jedineho dovodu. Kazdy jeden zapas pod FL vidim zlepsenie, raz v defenzive stredakov, potom v stoperoch, a nakoniec aj vpredu. Ak to takto pojde dalej, nemam obavy o sezonu.

  • Tenista (karma: 65) #1

   To se asi moc nechápeme, protože blog je právě plný faktů ohledně toho, co jsme za tři zápasy hráli, ale naopak kompletně postrádá emoci, empatii a shovívavost, věci, které se do blogu mohly projevit vzhledem k viditelně neexistujícímu sebevědomí. A to já právě do blogu tahat nechtěl, právě kvůli tomu, jaké změny přinesly výměny trenérů jinde. Oni ukázali, že to ze sekundy na sekundu jde. Takže moc nevím, o jakém přehršelu emocí a naopak factless blogu je řeč bohužel 🙂

   Nekompromisní statementy – hele taky nevím, když tak řekni, co přesně myslíš.

   Bohužel je zde docela velká možnost, že Freddiemu nedává prostor ani board samotný vzhledem k tomu, co se dnes děje kolem Ancelottiho, takže nechtít po Freddiem maximálně odvedenou práci a krýt to větama o postupných krocích a postupném budování, k čemuž prostor s největší pravděpodobností vůbec nedostane, s tím se taky moc nejsem schopen ztotožnit.

   Asi se nejsme schopni shodnout na úplném základu vnímání toho, co se na hřišti za ty tři zápasy dělo. Protože dle mě se herně nelepšilo téměř nic až na ty zmíněné rozestupy, což samozřejmě neházím na Freddieho, souhlasím, že je to z velké části dáno sebevědomím. Ale je možná nutno si taky přiznat, že v týmu na určitých pozicích není kvalita, protože struktura se v každém z těch tří zápasů buď vůbec neobjevila, nebo se ztratila někde v půlce prvního poločasu, což ale dávám za vinu hlavně Xhakovi, protože jeho opravdu špatná hra po většinu jeho působení v AFC je odrazem toho, kam Arsenal směřuje. O něm samotném bych mohl udělat blog a pod 3 normostrany by to nebylo. On je totiž zářná ukázka toho, jak je klíčová pozice středních záložníků v moderním fotbale, pokud nemáš geniální fullbacky. A partnerství těchto dvou/tří středových hráčů, což jsme si možná nemuseli kdysi myslet, mohli jsme si myslet, že každá pozice je stejně důležitá, není…A Xhaka nás stojí fakt dost

   • mc1897 (karma: 582) #1

    S tymto zaverom suhlasim, uloha fullbekov, a DM+CM u nas vyrazne ovplynuje konecny produkt.
    Kde sa rozchadzame je toto: „Protože dle mě se herně nelepšilo téměř nic až na ty zmíněné rozestupy“. Ako som pisal, ja vidim zlepsenie v nasledovnych bodoch:
    1. vyber zostavy sa zlepsuje kazdym dalsim zapasom
    2. defenzivna hra stredu sa vyrazne zlepsila prichodom Torra na DM
    3. defenzivna hra stoperov sa vyrazne zlepsila odchodom Luiza a Mustafiho, najma Calum vyzera velmi dobre
    4. rozohravka zozadu bola podla mna s WHU bezproblematicka a zlepsila sa

    • Tenista (karma: 65) #1

     mně se nelíbí pojmy defenzivní hra středu a ofenzivní hra středu. Protože to v téhle době je velký přežitek. Celý tým brání a celý tým útočí. A top týmy mají ve svém středu takové hráče, kteří tohle všechno umí. a když už nějakej defenzivně laděnej střední záložník atributy dopředu nemá, tak má vedle sebe aspoň naprosto výjimečnýho hráče, kterej jeho slabiny vykryje. Kdo takové hráče nemá, tak hraje střed tabulky. Možná tedy vážně jsme tam kde jsme oprávněně.

     • mc1897 (karma: 582) #1

      Iste ale ked si rodelim ulohy DM a CM na:
      1. defenzivnme
      – pozicna hra
      – suboje a odoberanie lopt
      – pomoc RB, LB a CB so zdvojovanim kridiel a strikerov
      – zaistovanie RB a LB
      2. ofenzivne:
      – rozohravka zozadu
      – kombinacia pri hre do plnych
      – doplnanie utoku z druhej vlny
      Tak tie 1. sa z mojho pohladu zlepsili, a to najma kvoli LT11, Granit na viac asi nema, 2. zatial velmi nie, mozno okrem rozohravky zozadu, ale tazko to hodnotit lebo ako pises pressing WHU je o nicom
      A ked sa nieco zlepsi, tak to ocenim.

      |
 3. jakub (karma: 11071) #1

  Chtěl bych, hodně poděkovat za tyhle blogy, jestli je letos něco co se týká Arsenalu a dělá mi to radost, tak jsou to tvoje blogy. Asi bych s tebou souhlasil, že ten tým na některých postech není dost dobře poskládaný, nebo jinak řečeno jsou týmy které to mají momentálně lépe poskládané a ty hrají o tu TOP 4. Ještě bych zmínil asi jednu věc a to je komunikace vedení klubu směrem k fanouškům. Před sezónou se slibuje TOP 4 a velké věcy, přijde krize a najednou, se nikdo moc nevyjádří co se děje, proč se to děje. Oni to snad mají nějak zanalyzované a musí přece vědět kde je chyba. Spekuluje se o novém trenérovi, ale proč se k tomu nevyjádří třeba Edu. To mě docela mrzí.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.