The best north London derbies

Na serveru Independent.co.uk vyšel žebříček nejlepších bitev o severní Londýn.

Původně to sice měl být článek na oslavu našeho víkendového vítězství. Bohužel to nevyšlo. Berte to tedy jako pohled do historie North London Derbies. Jsou zde uvedeny slavné výhry, kterých má Arsenal v historických tabulkách naštěstí víc, ale i ne tak povedené zápasy. Ten sobotní se asi taky zapíše do historie. Fanoušci Arsenalu na něj sice nebudou vzpomínat rádi, ale i to k fotbalu patří. Teď nezbývá než doufat, že na jaro vyloupíme White Heart Lane.

Tottenham Hotspur 2:2 Arsenal, 2004
V sezóně 2003/2004 zůstal Arsenal neporažen a titul si navíc zajistil na White Heart Lane. Arsenal vedl 2:0 díky brankám Patricka Vieiry a Roberta Pirese, ale Tottenham stihl ještě vyrovnat. Těsně před koncem z penalty vyrovnal Robbie Keane a trochu tak ještě vystrašil fanoušky Arsenalu, ale hrůzu nahánějící tým Arsenalu už nakonec nic nezastavilo. Remíza 2:2 i tak znamenala zisk titulu.

Tottenham Hotspur 1:0 Arsenal, 1992
Bylo to první severolondýnské derby Teddyho Sheringhama a všechna pozornost tak byla směřována na něj. Toto bylo také první severolondýnské derby nově zformované Premiership. Nakonec to ale nebyl Sheringham, který zaplnil přední stránky novin. Byl to Paul Allen, který vstřelil jedinou branku utkání.

Tottenham Hotspur 3:1 Arsenal, 1991
Bylo to první semifinále FA Cupu, které bylo hráno mezi těmito celky. Záložník Paul Gascoine vstřelil branku z úžasného třicetimetrového přímého kopu a Gary Lineker zvýšil náskok na 2:0. Arsenal vrátil do zápasu Alan Smith, ale Lineker byl ve formě a svým druhým gólem zajistil Tottenhamu místo ve finále, které bylo následně vítězné.

Tottenham Hotspur 0:1 Asenal, 1971

Rok 2004 nebyl jediným, kdy Arsenal získal titul na půdě svého úhlavního soupeře. Arsenal šel do zápasu s vědomím, že musí vyhrát, nebo uhrát bezbrankovou remízu, aby si zajistil titul. To se mu taky podařilo. Titul vystřelil 3 minuty před koncem hlavou Ray Kennedy.

Arsenal 1:1 Tottenham Hotspur, 1995
Tento zápas byl očekávaný kvůli bitvě dvou útočníků, Jurgena Klinsmanna a Iana Wrighta. Oba útočníci se snažili dosáhnout třiceti branek za sezónu. Wright jich měl 29 a Klinsmann 27. Trefili se oba, což znamenalo dělbu bodů. Klinsmann byl na konci sezóny novináři oceněn jako fotbalista sezóny.

Tottenham Hotspur 2:3 Arsenal, 1988

Všech pět branek tohoto úžasného utkání padlo během dvanácti minut v prvním poločase. Nejlepší z nich byl ten první. Tony Adams získal na půlce míč, prošel přes dva obránce a naservíroval balon Winterburnovi, který ho uklidil k pravé tyčce. Chris Waddle poté vyrovnal, ale Arsenal přišel s dalšími dvěma brankami. Vstrelili je Brian Marwood a hlavou Alan Smith. Paul Gascoine ještě snížil na 2:3 a to i přesto, že při náběhu ztratil kopačku. Ale ani tento gól už na Arsenal nestačil.

Arsenal 2:1 Tottenham Hotspur, 2001

Sol Campbell vydal před tímto semifinále FA Cupu podněcující vyjádření pro Tottenham. Pokud by se týmu podařilo získat tuto trofej, pak by docela jistě v Tottenhamu zůstal. To se ale nestalo. Arsenal v tomto zápase, hraném na Old Trafford, dominoval. Byl to ale Glenn Hoddle, který otevřel skóre. Míč z přímého kopu ale naštěstí umístil hlavou do branky Patrick Vieira a vítězství strhl na stranu Arsenalu Robert Pires. Jak to nakonec dopadlo s Campbellem, snad všichni vědí.

Tottenham Hotspur 0:5 Arsenal, 1978
Za éry Liama Bradyho vyhrával Arsenal některé zápasy docela stylově. Jedním z nich je i tento. Mužem zápasu byl Alan Sunderland (na obrázku), který vstřelil hattrick, ale ještě více se vzpomíná na úžasnou střelu Liama Bradyho. Ten na hranici pokutového území atakoval obránce Tottenhamu, čímž rozzuřil fanoušky, poté vstal a zatočil střelu do horního rohu branky.

Arsenal 4:4 Tottenham, 2008
V jednom z prvních zápasů na lavičce Tottenhamu musel Harry Radknapp čelit Arsenalu na Emirates stadium. Dalekonosná střela Davida Bentleyho dostala Tottenham do vedení, ale do devadesáté minuty se Arsenalu podařilo zápas otočit a vedl 4:2. Poté uklouzl Gael Clichy a po dlouhém sprintu zatočil míč za záda Almunii Jenas. Bylo to 4:3. Jeden z nejúžasnějších zápasů v historii Premier League byl završen, když Luka Modrič nastřelil tyčku a Aaron Lennon proměnil odražený míč ve vyrovnávací branku.

Tottenham Hotspur 1:2 Arsenal, 1987
Tento zápas byl kulminací impozantního semifinále anglického poháru, který zabral 270 minut, než se rozhodlo. První zápas skončil vítězstvím Spurs 1:0 na Highbury, druhý zápas ale prohráli 2:1, takže bylo potřeba odehrát rozhodující zápas, aby bylo jasné, kdo se setká ve finále s Liverpoolem. Hod mincí rozhodl, že se bude zápas odehrávat na White Heart Line. Tottenham opět nevyužil domácího prostředí a tento zápas prohrál. Rozhodující branku utkání vstřelil David Rocastle.