Tisková konference: Arteta o restartu soutěže, Man City a Aubovi

Jednalo se o předzápasovou tiskovou konferenci jako nikdy předtím.

V pondělí odpoledne čelil Mikel Arteta médiím prostřednictvím Zoom call, aby prodiskutoval návrat Premier League.

Čtěte plný přepis tiskové konference:

o jeho emocích před prvním zápasem…

Nejprve doufám, že tam všichni jste, nikoho nevidím! Doufám, že jste všichni v pořádku, moc mi chybíte. Byl to dlouhý proces, prošli jsme velmi odlišnými fázemi, ale teď jsme opravdu nadšení, že se vracíme zpět k tomu, co chceme dělat. Doufejme, že to uděláme správným způsobem a dokážeme to udržet, takže nyní je opravdu důležité, aby každý dělal to, co je potřeba.

o tom, jak balancoval práci mezi kondici a taktiku během přípravy na tento zápas…

Potřebujeme vědět, jakým způsobem pracovat se všemi omezeními, která máme. Snažili jsme se toho co nejlépe využít. Myslím, že jsme našli správnou rovnováhu. Nejdůležitější bylo poskytnout hráčům bezpečné prostředí pro práci, kde se budou dobře cítit, kde neexistuje riziko, nebo velmi, velmi malé riziko, pro rozvoj jejich profese. Myslím, že se nám to podařilo a od teď je fyzická část opravdu dobrá. Duševní stránka byla v průběhu těchto tří měsíců opravdu výzvou. Nyní se uvidí, jak jsme připraveni.

o kondici týmu…

Zatím jsou všichni v pořádku, uvidíme, jak zítra půjde trénink, abychom vybrali ten správný tým pro zápas. Bude to jiné v množství náhradníků, které můžeme mít na lavičce, a množstvím střídání, které můžeme provést, takže musíme přemýšlet o tom, jak to můžeme udělat.

o vlivu, který na něj měl Pep Guardiola…

No, měl na mě vliv, protože jsme se setkali v Barceloně jako hráči, když mi bylo 15 let. Má obrovský vliv na mou trenérskou kariéru i na můj osobní život. Když budu mluvit o sobě a o hodnotách které mi dal, tak je to to, jak se ke mně choval, jak jedná s hráči a zaměstnanci kolem sebe, je fenomenální. Jako trenér jsem se od něj tolik naučil, strávili jsme spolu několik úžasných okamžiků, ale i těch obtížných. Zkušenost být vedle něj je neuvěřitelná.

o budoucnosti Pierre-Emerick Aubameyanga…

Myslím, že je naší odpovědností, aby cítil, že je to další správný krok v jeho kariéře. Aby toho dosáhl, musí se cítit oceněn, že patří nám, a že my jej chceme. Pak musí skutečně věřit, že můžeme klub posunout vpřed tak, jak chceme, a on bude klíčovým hráčem. V tuto chvíli jsem skutečně spokojen s tím, jak se chová a jak vystupuje. Mám s ním opravdu dobrý vztah, kde můžeme diskutovat tváří v tvář o mnoha věcech. Pokud vím, je v klubu velmi šťastný.

o situaci se smlouvou…

No, myslím, že v jiném kontextu bychom rádi dělali věci mnohem rychleji, ale očividně jsme už byli opravdu tísněni časem a komunikací. Tyto bezprecedentní časy přinášejí spoustu nejistoty a věci se stávají jasnějšími každý den. Jsme o krok blíž abychom se vrátili k hraní fotbalu a šli kupředu.

o přátelských zápasech proti Charltonu a Brentfordu…

Bylo pro nás opravdu příjemné mít trochu pocit, že znovu hrajeme zápas. Museli jsme tím projít bez fanoušků a s protokoly, abychom byli v bezpečném prostředí. Fyzicky jsme nehráli fotbal 3 měsíce a chtěli jsme dát hráčům pár minut. Dokázali jsme to bez zranění, takže to byl opravdu pozitivní test.

o dopadu, který bude mít přestávka na vytvořenou formu Eddie Nketiaha…

Považujeme Eddieho za důležitou součást našeho týmu. Museli jsme učinit velmi důležité rozhodnutí, abychom jej znovu neposlali na hostování po jeho vydařeném vystoupení v Leedsu. Sledoval jsem ho, jak trénuje, a jsem přesvědčen, že je pro nás tím pravým hráčem. Posunul nás na další úroveň a může velkým způsobem přispět k tomu, jak chceme hrát. Doposud byl fantastický.

o tom, zda dají nová pravidla Premier League šanci více mladým hráčům…

Myslím, že se to stane. Například v našem případě máme pět zápasů za 15 dní. To je zápas každé tři dny. Nevíme, jak budou hráči fyzicky reagovat, protože jsme měli opravdu krátkou dobu na přípravu. Musíme je použít. Máme několik opravdu talentovaných mladých chlapců, kteří si říkají o příležitost. Jsem si jistý, že v jiných klubech bude situace stejná a myslím si, že v určité fázi budeme muset některé z nich použít s množstvím zápasů, které budeme v tomto časovém období hrát.

o tom, co se naučil od restartování Bundesligy…

Sledoval jsem některé aspekty, o kterých si myslím, že je můžeme využít, ale myslím si, že je musíme nejdříve zažít. Díval jsem se na některé zápasy, ale když jsem byl na Emirates Stadium a není zde žádný divák, nemůžeme využít tu energii, hra je jiná. Intenzita se trochu snížila a myslím si, že fyzický stav hráčů není takový, jako tomu bylo před třemi měsíci. Můžeme také cítit, že neexistuje taková naléhavost, než když jsou tu vášnivé davy fanoušků, které jsou v Anglii. Musíme se přizpůsobit. Musíme to zažít a najít způsoby, jak v tuto chvíli motivovat naše hráče. Uvidíme, jak to bude.

o tom, že je v roce 2020 neporažen na domácím hřišti a zda to zavřený stadion naruší…

Doufám, že ne. Pracujeme na tom, abychom se pokusili udržet, a ještě vylepšit úroveň na které jsme předtím hráli. Existují ale určité nejistoty, na které nevíme, jak budeme reagovat. Všechno, co vám mohu říct, je, že jsme se snažili dostat se do tohoto okamžiku s nejlepší možnou šancí.

o tom, zda by kvalifikování do Champions League pomohlo přesvědčit Aubameyanga, aby zůstal…

Myslím, že to někoho pomůže přesvědčit, ale máme velké štěstí, že máme klub, který stojí za námi. Existuje mnoho hráčů, kteří chtějí přijít a připojit se k nám, ale nejde jen o to, koho chceme přilákat, ale o to, jak jsou tu hráči šťastní a jak jsou přesvědčeni, že jsou na správném místě, proto je téměř povinností bojovat o každou trofej a hrát s tímto klubem v Champions League.

o tom, zda o tomto diskutovali s Aubameyangem…

Vedli jsme mnoho rozhovorů s Pierrem, jeho rodinou a jeho agentem a jsem docela pozitivní v tom, že můžeme najít správnou dohodu pro všechny strany.

o tom, jak obtížné to bude…

Pro nás všechny to bude výzva. Od chvíle, kdy jsem se připojil to byla výzva kvůli situaci, ve které jsme byli, ale myslím si, že jsme udělali hodně kroků vpřed. Snažili jsme se změnit energii kterou jsme měli. Dokonce i náš stadion s hráči a s personálem, a já jsem byl velmi pozitivní ve způsobu, jakým se věci vyvíjeli. Očividně jsme měli velký zlom v souvislosti s koronavirem a byli jsme od sebe pryč 3 měsíce. Snažili jsme se pokračovat v našem směru, být v těsném kontaktu a komunikovat s našimi hráči a našimi zaměstnanci, a myslím si, že jsme ve velmi dobré pozici, abychom se posunuli kupředu. Máme určité nejistoty, které nemůžeme ovládat a nevíme, jak na ně hráči zareagují, hrají každé 3 dny po třech měsících, ale většina klubů je ve stejné pozici. Pokusíme se přizpůsobit a vytěžit z toho maximum. Nesnažíme se hledat výmluvy. Půjdeme do toho a užijeme si to, protože si myslím, že nám všem fotbal chybí natolik, že se všichni zoufale snažíme vrátit jej zpět.

o tom, zda to bylo jako předsezónní příprava…

Nebylo to přesně jako předsezónní příprava! Neměl jsem hráče šest týdnů, ale snažili jsme se použít vše, co jsme mohli. Pokud se mě zeptáte: „Co jste se naučil nejvíce?“, pak to bude pravděpodobně to, jak používat různé druhy komunikace a technologie. Z mé strany je těžké komunikovat s hráči, mluvit s nimi a pokusit se do nich dostat, aniž bych s nimi byl v osobním kontaktu, aniž bych je viděl, takže to byla výzva. Ale snažili jsme se udělat vše, co jsme mohli, abychom jim pomohli lépe porozumět tomu, co se snažíme dělat, přesvědčit je, že je to správný způsob, jak si užívat jejich profesi. Uvidíme, jestli jsme to udělali dobře nebo ne.

o situaci se smlouvou Bukayo Saky…

Jako klub se snažíme dokončit dohody, které jsou naléhavější a jsou pro nás prioritou. O těch, o kterých mluvíte [Bukayo a Auba] – jsou obě opravdu důležité, nejen prozatím, ale také pro budoucnost klubu, a pokud má klub co oznámit, udělá to ve správnou chvíli.

o tom, zda toto období poskytne mladým hráčům další příležitosti…

Musí se neustále rozvíjet. Jednou z největších výzev je vždy důslednost. Dělali to po určitou dobu, po určitou chvíli, určitých zápasů, ale dělat to důsledně každé tři dny po dobu 94 nebo 96 minut, to je jiný příběh. Aby to mohli dělat a správně se rozvíjet, potřebují vedle sebe ty hráče, se správnou mentalitou, se správnými vlastnostmi a se správným pohonem. To je to, co musíme udělat, musíme jim dát ty správné základy kolem nich, aby se mohli cítit svobodně a rozvíjet se bez dalšího tlaku, který v těchto chvílích nepotřebují. Nedáváme jim příliš mnoho odpovědnosti příliš brzy, protože vždy existuje riziko jejich vyhoření.

o dodržování zásad, které vytvořil, proti špičkovým týmům…

Musíme brát každý zápas stejným způsobem, jít tam a vyhrát. Víme, že každý stadion a každý soupeř je úplně jiný. Musím se soustředit a musím se snažit přesvědčit své hráče, aby se zaměřili na to, co musíme udělat. Nemůžeme ovládat všechno, co Man City dělá, je to nemožné, i když to chceme, a já budu hráče řídit, aby to dělali. Snažím se je tedy přesvědčit o tom, co můžeme udělat, abychom se je pokusili porazit, jaký je nejlepší možný plán, abychom měli nejlepší možnou šanci hrát o vítězství v tomto zápase. Uvidíme, kolik toho dokážeme, protože tady je to snadné, ale jít tam na hřiště a ukázat to po dobu 96 minut je jiné.

/arsenal.com/