Tisková konference Artety po Shef Utd: o vítězství, přestupech, Pepem a dalších

Oslavy Mikela Artety na konci našeho těžce vybojovaného vítězství proti Sheffieldu United vypovídali o všem

Náš manažer byl potěšen, že si může připsat výhru, která nás posunula na čtvrté místo, a na pozápasové tiskové konferenci byl tázán na širokou škálu témat.

Zde je plný přepis:

o našem výkonu…

Co se mi dnes líbilo bylo to, že jsme se přizpůsobili velmi odlišnému scénáři, poté, kdy jsme dvakrát po sobě čelili zápasům proti Liverpoolu. Byl to úplně jiný zápas. Jsem spokojený se způsobem hry, kterým jsme hráli, a kterým jsme museli hrát. Měli jsme tu správnou trpělivost, vytvořili jsme si ty správné momenty ve hře, kdy se v druhé půli začalo otevírat hodně prostoru. Dali jsme dvě skvělé branky a když se to stane, musíme se zlepšit, abychom dali i třetí, a pak je rozhodnuto. V Premier League, když se poprvé přiblížili k našemu brankovišti, dali gól, a pak to musíš vydržet. Nechci tolik trpět, protože jsem ztratil hlas!

o 19ti přihrávkách, které vedli k druhé brance…

Ano, bylo to opravdu dobré. Myslím, že tým se vyvíjí správným způsobem, v držení míče v určitých oblastech, kdy musíme útočit do nízkého bloku. Tento způsob 5-3-2, jakým je Chris (Wilder) organizuje, a jak jsou odolní a chytří ve způsobu, jakým vás vedou do určitých oblastí, aby vás zamkli, je opravdu ošidný. Ale ve chvíli, kdy jsme zvýšili rychlost míče a začali lépe číst určité situace, jsme útočili efektivněji s větším smyslem, a tak jsme dávali branky.

o tom, jak se těší na Saku v anglické reprezentaci…

Ano, chci to vidět v televizi. Se mnou to nemá nic společného, tak budu uvolněný. Budu klukům fandit, jemu i Ainsleymu. Pro Bukaya to byl opravdu těžký týden, věřím, že hrát dvakrát na Anfieldu, s veškerou tou pozorností, které se mu dostalo od médií po jeho telefonátu, musíte ukázat hodně temperamentu a zvládnout své emoce a myslím, že to udělal opravdu dobře a s velkou zralostí.

o tom, jak sebejistě se cítí ohledně nových podpisů…

No, jsem přesvědčen, že přesně víme, co chceme dělat. Všichni se snažíme co nejlépe dokončit dohody, které chceme, ať už je to poslat někoho na hostování, nebo někoho přivést. Máme kompletní spojení a soudržnost mezi Eduem, mnou, radou a majiteli, takže uvidíme, co se stane v příštích 36 hodinách.

o tom, zda Guendouzi, Kolasinac a Torreira odejdou…

Teď to bohužel nemohu komentovat. V zákulisí se dějí věci, ale v tuto chvíli není nic jinak.

o výkonu Nicolase Pepeho…

Jsem opravdu šťastný, především za něj a také za jeho přínos pro tým. Když tyto typy hráčů nehrají, nejsou samozřejmě spokojeni, ale já jsem požadoval, aby byli na zápas zcela soustředěni a odhodláni udělat nějaký dopad, když dostanou možnost hrát, a to je přesně to, co udělal. Myslím, že je to pro něj další krok vpřed, je toho schopen, ale musí to dělat důsledně. Toto je požadavek, který na něj budeme klást, ale jsem rád, že to dokázal a dnes týmu hodně pomohl získat body.

o tom, zda má mužstvo na to, aby se dostalo mezi TOP4…

No, je spousta věcí, které říkáte a které se musí stát během 10 měsíců, ale je to pro nás výzva. Každý týden dostávají spoustu zpětné vazby, snažíme se je trénovat správným způsobem, snažíme se jim poskytnout správné prostředí, aby rostli a cítili se v našem klubu pohodlně, ale po určitých chvílích, jsou zde osobní okamžiky, okamžiky sebedůvěry, jsou okamžiky, kdy hrajete více či méně a musíte to vydržet po celou sezónu s 24 nebo 26 hráči, a to je výzva, kterou máme před sebou, ať už to dokážeme, nebo ne.

o tom, zda očekává, že podepíše alespoň jednoho hráče…

Nevím. Mohu vám zaručit, že děláme maximum pro to, aby se tak stalo, ať už toho dosáhneme, nebo ne. Nevím.

o přivedení nových možností do středu pole…

Nemohu diskutovat o hráčích, které chceme, ale uznáváme že máme určité pozice, o kterých jsme přesvědčeni, že v nich nejsme dostateční. Především v počtu a pak v přidávání různých kvalit, aby se vzájemně doplňovaly, a o to se snažíme.

o Gabrielovi…

Jsem velmi ohromen, protože jsem vždy říkal, že v této lize, v této zemi, je hrát jako střední obránce jednou z nejtěžších pozic, protože jste mnohokrát vyzýváni a vystaveni mnoha zkouškám. Viděl jsem od prvního dne, že má velkou osobnost, má odvahu hrát a není ničím zaskočen. Je velmi klidný a psychicky stabilní po celou dobu hry a myslím, že má fyzické a technické vlastnosti na to, aby se opravdu dobře adaptoval na ligu. Proto jsme ho podepsali. Ale jeho zásluhou, protože udělat to v tak krátkém čase je myslím velká věc.

o tom, jestli Arsenal našel v Gabrielovi „svého muže“…

Myslím, že aby byl stabilní, aby mohl fungovat, potřebuje kolem sebe správnou strukturu a správnou organizaci. Myslím, že se v tom zlepšujeme. Vidím hodně obránců, kteří říkají, že je to něco, co jsme museli zlepšit. Ano, udělalo to z nás solidnější tým. Jak vidíte, nepohybuje se v mnoha otevřených prostorech. Jde spíše o funkci a strukturu týmu, a to jim pomůže. Čím lepší je náš postup s míčem, tím lépe postupujeme do závěrečné třetiny hřiště. Tím pomůžeme našim útočníkům a obraně taktéž.

o tom, jestli má vzkaz pro fanoušky Arsenalu…

Myslím, že se snažím být vždy upřímný a hovořit jasně. Věřte mi, že majitelé, představenstvo i já, děláme vše, co je v našich silách, abychom maximalizovali zdroje, které máme na zlepšení týmu a na udržení hráčů, kteří jsou v tomto klubu, aby byl klub úspěšný. Mám od nich 100% podporu. Nejsou to jen slova, to je realita. Kdokoliv mě zná ví, že kdyby to tak nebylo, neřekl bych to. Říkám to, protože to tak cítím a je to pravda.

o finančních omezeních…

Cokoliv můžou udělat, ať už jsme to my, nebo majitelé, jsou ochotni to udělat, aby nás podpořili. Aby podpořili to, o co se snažíme, protože mám pocit, že tomu věří.

o kvalitě současných hráčů…

Jsem opravdu šťastný s hráči, které mám. Mým úkolem je, zlepšovat je, to je moje práce. Musím se soustředit na hráče a personál, které tu mám, aby to tu bylo lepší, víš? Cokoliv můžeme dodat, můžeme samozřejmě zlepšit. Pokusíme se o to, ale musíme být také realističtí, pokud jde o to, kolik toho za určitou dobu zvládneme. Upřímně, moje energie je v lidech, kteří pracují po mém boku, všichni jsou ochotni pomoci. Všichni mě opravdu podporují a já jim mohu jen poděkovat. Mezi námi je to „dávej/ber“. Ten, kdo naskočí na palubu, bude vítán, protože budeme věřit, že sem něco přináší, ať už je to hráč, zaměstnanec, nebo kdokoliv jiný. Mohu říci, že si myslím, že nyní sdílíme všichni stejné ambice a máme velmi jasný směr a cíl kterého chceme právě teď dosáhnout.

o únavě z tohoto týdne…

Říkám ti, potřebuji pauzu!

o tom, jak to vypovídá o naší mentální síle, udělat takovou práci…

Dvakrát na Anfieldu … jednou emocionálně vyčerpaní. Víš, čemu budeš čelit a že nebudeš mít čas. Víte, jak jsou dobří, jak jsou organizovaní a odolní, takže od sebe musíte požadovat 100%. Jít tam dvakrát za čtyři dny – a oni chtějí vyhrát, není to tak, že by chtěli Carabao Cup zahodit – když vidíte to odhodlání a reakce v šatně poté, co jsme prohráli ligový zápas, víte, že tenhle tým je na správné cestě. Viděl jsem, že jsou naštvaní, že mohli udělat trochu víc, chtěli být trochu víc ve hře až do konce. Měli jsme šance, ale v cestě nám stálo jedno nebo dvě správná rozhodnutí. Byli naštvaní a tohle je další krok vpřed. Dnes jsme proti Sheffieldu museli hrát ta, jak nám Sheffield dovolí a my si museli najít příležitosti. Byla to úplně jiná hra než na Anfieldu. Ta adaptabilita je velmi nutná, protože v Premier League máte mnoho různých stylů a typů zápasů. To je krok, který musíme učinit i jako tým.

o Hectoru Bellerinovi…

Není v tom žádné tajemství. Pořád se dožaduje více individuální práce, aby se zlepšil v poslední třetině hřiště. Dělá spoustu posouzení, hodně individuální práce ve věcech, které musí zlepšit. Když to uděláš, dostaneš odměnu. Možná se to stane v prvním týdnu, nebo měsíci, ale časem se to zlepší. Měl těžké období, protože o sobě pochyboval, s tím množstvím času, co je tady. Hodně věcí se děje v pozadí. Každý den ukazuje, že je ochoten to udělat. Mám radost, protože ho mám opravdu rád.

o tom, jak velkou vzpruhou je, že Hector zůstal…

Ano (bál jsme se, že by mohl odejít), protože chápu, že po tak dlouhé době strávené v klubu a po spoustě věcí, které se staly na této ose jeho vývoje, pochyboval, zda je stále v pořádku, aby zde pokračoval, jaké má ambice a jak se může vyvíjet. Ale líbilo se mi, že za mnou přišel a řekl: „Vidím, o co se tady snažíme, a jsem přesvědčený, že je to pro mě správné místo.“ Když pak zavřete tuto kapitolu, můžete začít novou. Byl to úplně jiný hráč, kterého jsem mohl vidět i v tréninku s jeho energickou úrovní a jeho ochotou pracovat trochu víc po celou dobu. Musíme ho také udržet v kondici, to je jeden z problémů, který měl v posledních letech, protože měl opravdu smůlu se zraněními. Chcete mít konzistenci a na této úrovni výkonu musíte být fit. Jinak to nejde.

o tom, zda cítí, že potřebuje Hectora přesvědčit, aby zůstal…

Myslím, že mu musím říct, že v tom, co jsem o něm řekl jsem byl upřímný. Pak ho nechám přemýšlet. Chtěl jsem, aby mluvil se svou rodinou, se svými lidmi, a on se ke mně hned vrátil, aby mi řekl, že je stoprocentně oddaný a šťastný, že je tady. Tohle je typ hráče, kterého tady potřebujeme. Není to 50:50 nebo 80:20, chceme dělat to, co chceme, a to vyžaduje stoprocentní odhodlání.

/arsenal.com/