Tisková konference Mikela Artety: Mesut Özil, Partey, Rapid Vídeň, Evropská liga

Mikel Arteta zdůraznil, že opomenutí Mesuta Özila v našem týmu pro Premier League a Evropskou ligu je zcela na základě fotbalových důvodů

Před naším zápasem proti Rapidu Vídeň byl náš manažer dotázán na vyjádření našeho playmakera a jeho budoucnost.

Zde je to, co řekl:

o prohlášení Mesuta Özila…

Každý může svobodně vyjádřit své pocity. Co můžu říct za sebe? Je to jen fotbalové rozhodnutí, ve kterém mám velmi čisté svědomí, protože jsem k němu byl velmi spravedlivý. Úroveň mé komunikace s ním byla opravdu vysoká, víme, co od sebe očekávat. Když věřím, že by mohl přispět k tomu, aby byl tým lepší, má šanci, proto jsem byl najat do tohoto fotbalového klubu – abych se stal manažerem, vyhrával fotbalové zápasy, soutěže a vytvořil a vybudoval krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý projekt. Měl příležitost jako všichni ostatní. Jsem smutný, že jsem musel vynechat tři hráče z tohoto seznamu, což není nikdy příjemné, ale musím říct, že jsem se snažil všem podívat se do očí a být s tím rozhodnutím spokojený. S Mesutem jsem měl ten pocit, protože jsem byl od svého příchodu do klubu velmi přímočarý.

o tom, zda by mohl Özil odejít před koncem smlouvy…

Ne (to není fáze ve které se nacházíme). Očividně hráč takového rozměru, s kariérou, kterou má na mezinárodní úrovni, a všechno, co se kolem něj děje, má velký vliv. Je to tak posledních osm let. Není to nic nového, není to nic, co se děje teď, hodně věcí se stalo za těch osm let. Mým úkolem je dostat z každého hráče to nejlepší, aby přispěl týmu a výkonu. Tady cítím, že v tuto chvíli, dnes, jsem selhal, protože chci pro tým toho nejlepšího možného Mesuta. V některých okamžicích jsem se k tomu dokázal přiblížit, ale v jiných ne, proto jsem se musel rozhodnout, že ho z družstva vynechám. Tohle je ve fotbale realita, za ta léta jsme se naučil, že se může stát cokoliv. Je to fakt a my mu musíme čelit. Nejlepší způsob, jak to udělat, je probrat věci tváří v tvář a udělat to správným způsobem. Tohle je směr. Je to způsob, jakým budu pokračovat.

o tom, zda hrál Özil svůj poslední zápas za klub…

Opravdu na sebe beru plnou zodpovědnost. Já musím být ten, kdo z hráčů dostane to nejlepší. Je to moje zodpovědnost a znovu, není to nic, co by souviselo s jakýmkoliv chováním nebo věcmi, které čtu, jako je snižování platů. Není to pravda, je to moje rozhodnutí. Pokud mě bude chtít někdo obviňovat, a to se stane, až prohrajeme fotbalové zápasy, je to moje zodpovědnost. Musím se rozhodnout pro nejlepší možný tým, aby vyhrával fotbalové zápasy a soutěže tak často, jak to jen půjde. Abychom toho dosáhli, snažím se být fér k němu i ke všem ostatním hráčům v týmu, a také abych co nejvíce bránil zájmy fotbalového klubu.

o tom, co Özil nedělal na hřišti, aby splnil Artetova očekávání…

Poslyšte, nemohu mluvit o individuálních výkonech každého hráče. Stejně jako u Mesuta cítím vždy bolest, když musím vynechat nějakého hráče. Věřte mi. Je to stejné, jako jsem to musel udělat s Papou (Sokratisem). I skutečnost, že tu s námi není Willian poté, co vstoupil do klubu, kvůli omezením, která máme. Jak jistě chápete, nemohu zveřejnit technická rozhodnutí, zda bude hráč hrát, či ne.

o plánu pro Mesuta na několik příštích měsíců…

Trénuje s námi, zapojuje se do našich tréninkových rutin. Očekáváme, že bude trénovat a dělat, co bude v jeho silách. Musíme se k němu chovat (dobře) a já se ho musím snažit co nejvíce motivovat, což je samozřejmě za těchto okolností obtížné. Od toho se odrazíme.

o tom, zda ho Özilovo prohlášení překvapilo…

Ne, nepřekvapilo mě to.

o tom, zda nabídl podobné vyjádření osobně…

No, očividně hráči, kterým bylo řečeno, že nemají být vybráni, alespoň projevili zklamání, protože jsou profesionální fotbalisti a chtějí mít šanci pracovat se správnou motivací, aby se pokusili dosáhnout možnosti hrát, a když se to nestane, je to těžké. Ale jak jsem řekl, raději bych vedl tyto složité rozhovory tváří v tvář, vysvětlit si důvody a vědět, jak se věci mění s časem.

o tom, zda se něco během uzavření soutěže, nebo nedávno, přihodilo…

Ne, nejsem moc soustředěný na to, co se stalo v minulosti, a budete mě znát lépe, ale za posledních šest let se stalo mnoho věcí, ale já jsem je neudělal. Pamatujete si, že atmosféra kolem něj, když jsem nastoupil, byla dost obtížná. Požádal jsem naše fanoušky, aby ho podpořili a vytvořili mnohem lepší atmosféru a pamatujete si a vzpomínáte si, že jsme na Emirates za dva nebo tři týdny mohli vidět rozdíl. A to byl podle mého názoru způsob, jak podpořit hráče a co nejvíce sledovat zájmy fotbalového klubu. Pak ale musím denně sledovat vstupy a výkony, co každý hráč přinese týmu, a odtud se rozhodnu, protože jsem manažer a musím vybrat správné hráče, kteří vyhrají fotbalové zápasy.

o tom, zda bude naštvaný kvůli domněnkám o vnějším vlivu na něj…

Nezlobím se, protože pravděpodobně také potřebují vyjasnit situaci a já to chápu a jsem zde, abych odpověděl na jejich otázky. Nechci se schovávat za nikoho v klubu, nebo za majitele. Nakonec se bavíme o hráči, který na tom hřišti hraje, nebo ne. Myslím, že budeme reagovat na každou povinnost, kterou ve fotbalovém klubu máme, a pak je mou povinností dostat z hráčů to nejlepší a dosáhnout výkonů, které potřebujeme k hraní fotbalových zápasů. Věřte mi ale, že to nemá nic společného s boardem, majiteli, nebo něčím podobným.

o tom, kam se Evropská liga řadí v jeho prioritách…

Jsme velmi rádi, že po náročné sezóně, kdy jsme si museli vítězstvím v FA Cupu zasloužit právo hrát zde, hrajeme znovu v Evropě. Je to pro nás velký bonus. Chceme z toho a z každé soutěže, které se účastníme, vytěžit to nejlepší. Naším cílem je pokusit se ho vyhrát.

o zvěstech kolem evropské Superligy…

Já nevím, je to jako by každé tři nebo čtyři dny vycházel nový formát. Myslím, že brzy přijde další. Znovu žádám o určitou jednotu, abychom hájili zájmy všech, jako tomu bylo v Anglii. Myslím, že díky tomu je tahle liga tak jedinečná. Tyto věci se musí tak či onak vyvíjet, ale zkusme to udělat společně, abychom našli správně řešení.

o tom, zda může toto družstvo soutěžit v Evropské lize a Premier League…

To ukáže čas. V závislosti na tom, co se stane a na situaci s Covidem a také v závislosti na zraněních…atd. Věřím, že máme vášeň a tým, který se snaží bojovat do poslední chvíle. To, co v této soutěži hledáme, je dojít co nejdál a vyhrát ji.

o tom, zda bude Runarsson zítra hrát…

Nemůžu vám říct, jaká bude zítra sestava, omlouvám se.

o síle našeho družstva…

Měli jsme jeden nebo dva problémy, jak víte, ze zápasu proti City. Několik hráčů chybí, ale zbytek je v pořádku. Po dlouhém zranění máme zpět Mustiho. Vedl si opravdu dobře a vypadá, že je schopen hrát, takže máme pořád velké družstvo. Máme tu 21 hráčů a zítra se rozhodneme, kdo začne.

o tom, jaký rozdíl bude hrát znovu před fanoušky…

Já nevím, myslím, že to bude opravdu pěkné. Bude to zvláštní, ale nakonec tam budeme mít pár lidí, kteří nás budou sledovat a nebudou to jen lidé, kteří kolem nás denně pracují. Je to zkušenost, uvidíme, jak se budeme cítit, ale je to velmi pozitivní věc.

o tom, zda bude Thomas Partey hrát…

Reagoval opravdu dobře. Přišel a vypadal silný a sebevědomý (proti ManCity) a přidal něco pozitivního do týmu. Bylo to pro něj velmi rychlé od chvíle, kdy se připojil k týmu. Měl den nebo den a půl v tréninku. Absolvoval několik dalších a zdá se, že je připravený.

o tom, jestli to potřebují vyjasnit fanoušci, nebo to musí vyjasnit board…

Je dobré, že ty otázky pokládáte, abych mohl odpovědět na své pocity a realitu situace.

o tom, zda lidé jako Nelson, Smith-Rowe a Willock budou hrát za U23 častěji…

Věříme, že to byli ti hráči, kteří potřebovali nějaké minuty, zejména v reprezentační přestávce neměli šanci hrát za své země, takže to byly téměř tři nebo čtyři týdny bez zápasu a chceme, aby byli všichni v dobrém rytmu. Byli v tom velmi pozitivní a předvedli opravdu dobrý výkon, což je dobře, protože máme všechny víc připravené soupeřit, když mají příležitost.

o důležitosti kvalifikace do Evropské ligy…

Ano, protože víme, že tento klub musí usilovat o každou soutěž a my se musíme zapojit do evropské soutěže, takže začneme zítra. Bude to těžké. Příliš jste se neptali na zápas a já mám obavy, protože jsem viděl hru Rapidu. Vypadají opravdu silně a nebezpečně, takže bychom měli být připraveni.

o tom, zda mají nastavené exekutory přímých volných kopů…

Čeká nás několik soubojů, ale před standardními situacemi je to především hra. Je tu řád, který se musíme snažit co nejvíce respektovat, ale hráči se musí rozhodnout na hřišti, jak se cítí a jakou úroveň sebedůvěry mají k provedení takové akce.

/arsenal.com/