Tisková konference Mikela Artety před zápasem s Brightonem.

Rok 2022 zakončíme výjezdem na Brighton & Hove Albion a Mikel již tradičně před tímto zápasem odpovídal na dotazy novinářů.

o tom, jaký vliv na něj měl Pelé…
Vše, co o něm vím, mám z videí a od lidí, kteří jej znali osobně. Změnil kompletně celý světový fotbal – on dokázal cokoliv. Je to pravděpodobně ten nejkomplexnější hráč, kterého tenhle sport mohl vidět. Je to samozřejmě obrovská ztráta. Za poslední roky již druhá protože jsme se museli rozloučit i s Maradonou.

zda hráči z Brazílie zmínili v týmu Pelého odkaz…
Mluvili jsme o tom. Je to pro ně samozřejmě velmi emotivní protože byl jednou z nejpopulárnějších postav v jejich zemi. Je to velká ztráta.

o novinkách v týmu…
Vše jde prozatím dobře, krom hráčů, kteří již byli mimo hru. Všichni trénovali velmi dobře.

zda je Tomiyasu blíže návratu…
Ano – je blíž a blíž. Už s námi trénoval, takže je k dispozici.

co si odnesl z porážky s Brightonem v League Cupu…
Jsou velmi dobrý tým. Hrají na vysoké úrovni. Dominují téměř v každém aspektu hry, který je třeba k vítězství v zápase. Mají velké sebevědomí a hrají velmi osobitě. Trenéra znám velmi dobře, už velmi dlouhou dobu jej sleduji.

zda je potěšen, že se Nketiah ukázal v dobré světle…
Toto od hráčů potřebujeme – ztráta Gabiho je obrovská. Jeho ztráta měla na tým velký vliv, ale jak jsme vždy tvrdili, Eddie má potřebné kvality. Potřeboval příležitost se ukázat a to se na Boxing Day povedlo.

jaký je to pocit, být na špici na Nový rok…
Velmi dobrý, ale spíše se zaměřuji na nadcházející zápas. abychom hráli dobře, předvedli výkon na úrovni, který je třeba k vítězství nad velmi dobrým soupeřem. Na to se teď soustředíme. Jsme opravdu rádi za to, kde nyní jsme, ale jak stále tvrdím, je zde ještě spousta věcí, které můžeme dělat lépe a zlepšit. A to musíme ukázat v následujících zápasech.

jaký zápas očekává…
Vždy je to velmi těžký a ošidný zápas. Mají spoustu individuální kvality, jsou na míči velmi rozvážní. Jsou velmi agresivním týmem a my musíme předvést výkon na opravdu vysoké úrovni, abychom tento zápas vyhráli.

o vlivu De Zerbiho na Brighton a zda si všiml nějaké změny v jejich týmu po odchodu Pottera…
Každý manažer má své ideje a je jiný. Určité podobnosti můžete vidět v tom, co udělal v Sassuolu a Shaktaru. Ma svůj styl a vždy to tak i prezentuje v zápase.

jak blízko je Smith Rowe návratu do týmu…
Velmi. Udělat za poslední týdny velké pokroky. Zúčastnil se pár společných tréninků a vypadá velmi dobře. Už se těšíme, až jej budeme mít zpět v týmu.

o tom, že se na Boxing Day prosadilo celé útočné trio a jaký to bude mít vliv na sebevědomí týmu bez Jesuse…
Je to jen jeden zápas, musíme mít schopnosti toto předvést každé tři dny. Teď máme tu možnost proti Brightonu.

o Arséne Wengerovi a jeho účasti na zápase na Boxing Day…
Byl to skvělý den, velmi emotivní. Konečně jsme se toho dočkali a přišlo to naprosto přirozeně. Myslím, že dostal přesně to, co si zaslouží, obrovské ovace od publika a skvělý pocit z vřelého přivítání od každého, kdo byl na stadionu. Jsem opravdu rád, protože on si to naprosto zaslouží.

zda je přestup Mudryka pravděpodobný…
Nemůžu komentovat hráče, kteří nejsou naši.

jak se vzpamatovává Saliba z darované penalty proti West Hau a zda je důležité si jej pojistit do budoucna…
Máme pár takový hráčů, u kterých chceme smlouvy prodloužit. William je jedním z nich. Za ty měsíce, co je zde, ukázal kvalitu a osobnostní vlastnosti, které jsou potřeba, aby hrál na takové úrovni, jakou požadujeme. Snažíme se o to, protože vím, jak moc může být pro naše plány do budoucna důležitý.

zda vyjednávání pokračuje podle plánu…
Doufám. To je spíše otázka na Edua a vedení, ale já vím, že hráč je zde opravdu šťastný a chce zde zůstat, a to je nejdůležitější.

o fanoušcích a dobré domácí atmosféře a zda jsou venku tak energičtí kvůli tomu, že jsou v početní nevýhodě…
Naši fanoušci jsou na venkovních zápasech mnohem hlasitější než domácí fans. I venku máme obrovskou podporu a spoustu lidí cestuje za týmem. Venku jsou fanoušci fantastičtí. Je to odlišná atmosféra. V této sezóně jsme už odehráli pár velkých zápasů na hřišti soupeře a teď nás čeká další.

zda hráči chápou velké zápasy mnohem lépe než loni…
Ano, můžete se zlepšit, ale každý zápas je výzva. Každý zápas má jiný kontext a nás teď čeká velmi speciální den. Je Silvestr, jsem si jistý, že na stadionu bude pořádný hluk a doufám, že jsme na to připraveni.

o tom, co si může přenést z jiných sportů, které studoval…
Miluji sport. Baví mě potkávat se s lidmi a my máme to štěstí, že k tomu máme příležitosti. Daří se nám to celou dobu, vyměňovat si názory, zkušenosti a myšlenky s trenéry jiných sportů.

/arsenal.com/