Tisková konference Mikela Artety před zápasem s PSV

Hned po přistání v Eidhovenu před zítřejším rozhodujícím zápasem Evropské ligy proti PSV byl Mikel Arteta vzat, aby se ujal svých předzápasových mediálních povinností.

Boss se bavil se shromážděnými britskými a nizozemskými médii o zápase, stejně jako o celé řadě dalších témat.

O návratu Alberta Stuivenberga do vlasti…

On je velmi důležitý. Je to někdo, koho znám už dlouho a je velmi důležitý ve všem, co děláme. V první řadě je to vynikající člověk, někdo, kdo má velmi zvláštní způsob, jak pochopit hru. Byl vychován v kultuře, která byla velmi podobná způsobu, jakým jsem vychován já, takže sdílíme spoustu nápadů. Má obrovské zkušenosti na mezinárodní úrovni, na úrovni akademie a na klubové úrovni, takže týmu přidává hodně hodnoty.

O Ruud van Nistelrooyovi, který naznačuje, že PSV přišlo o první místo ve skupině…

Minulý týden jsme udělali první krok, bychom se kvalifikovali do dalšího kola, teď potřebujeme abychom zítra vyhráli, protože chceme skončit jako první.

O případných problémech se zraněními v tomto zápase…

Měli jsme Maquinhose, který se dnes necítil dobře a neodcestoval, ale zbytek týmu je v pořádku.

O výběru silných sestav v Evropské lize…

Nemáme tolik hráčů! Přivezeme hráče, které máme, a přivezli jsme s sebou čtyři mladíky, takže ani nemůžeme sestavit družstvo, ale musíme vyčlenit 11 hráčů a ti musí hrát – nemůžeme těch 11 hráčů měnit každý zápas.

O významu Edua pro klub…

Doufám, že tady zůstane delší dobu, protože si myslím, že to bude pro klub opravdu pozitivní. Pracovalo se mi s ním opravdu dobře a myslím, že je to super důležitá osobnost v klubu, která reprezentuje všechny hodnoty a myšlenky, které chceme vzít správnou cestou a doufejme, že tomu tak bude.

O tom, jestli s ním pracuje den, co den…

Ano, ve fotbalovém klubu se toho děje hodně a on má obrovskou roli, ale má opravdu dobrý způsob komunikace s lidmi a zvládání spousty věcí, které se denně dějí, takže pro mě a tým je opravdu důležitý.

O tom, zda si s Eduem hned sedli…

Myslím, že to musí být v tom vztahu. V první řadě musí být dobře respektován a pravidla musí být opravdu jasná. Musíte sdílet stejné nápady, ale zároveň se musíte vzájemně konfrontovat, protože trenéři mají někdy nápady a my teď něco chceme, ale pro klub to nemusí být to nejlepší. Máme správnou rovnováhu – nejen s Eduem, Vinaiem, Richem a Timem (v tomto případě s vlastnictvím). Je opravdu důležité, že na konci, když se rozhodneme, je to společné – není to vaše rozhodnutí nebo můj nápad. V dobrých a v těžkých chvílích jsme všichni spolu.

O tom, jak udržuje hráče šťastné…

Hrajte s nimi a pak je nechte hovořit na hřišti. To je nejlepší způsob.

O tom, že FA nepodnikne žádné další kroky v souvislosti s incidentem Henderson-Gabriel…

Od prvního dne jsem říkal, že je to rozhodnutí, které zcela záleží na FA a oni to rozhodnutí učinili, tím to končí.

O tom, zda je Gabriel s rozhodnutím v pořádku…

Na to je třeba se zeptat Gabiho, ale rozhodnutí už padlo.

O tom, jal probíhalo posledních pár týdnů vyšetřování…

Je to vyšetřování, které vedlo FA, takže se k tomu nemohu nijak vyjádřit. Je to něco soukromého a já to raději nijak nekomentuji.

O posledních vystoupeních Sambiho Lokongy…

Uvidíme víc. Musí dokázat, že to, co žádá, může produkovat na hřišti. Hledáme každého jednotlivého hráče, aby zvýšil svou úroveň a získal tu správnou konkurenci v týmu, a když hrajete a podáváte výkony, vyhráváme a hrajeme dost dobře na to, abychom vyhrávali zápasy.

O důležitosti vítězství ve skupině kvůli velkým týmům, které potencionálně vypadnou z Ligy mistrů…

Tato soutěž je stále těžší a těžší a jak to dnes vypadá a jaké jsou možnosti, tak se zdá, že další kolo bude extrémně konkurenční. Proto je pro nás tak důležité skončit ve skupině první, abychom se tak vyhnuli dalším dvěma zápasům.

/arsenal.com/