Tisková konference po Manchesteru City

Freddie o Manchesteru City, střídání a jeho budoucnosti

Freddie se v neděli odpoledne na pomezní čáře tvářil frustrovaně a pozoroval naši třetí po sobě jdoucí domácí prohru na Emirates Stadium.

Od chvíle, kdy Kevin De Bruyne vstřelil City ve druhé minutě branku, to byl těžký úkol. Na tiskové konferenci nastínil náš hlavní trenér důvod porážky.

Zde je úplný přepis toho, co Freddie řekl:

o porážce…

Samozřejmě jsme proti City v několika posledních letech doma hráli, tak jsme je znali před začátkem zápasu. Začali jsme dobře, když měl Martinelli šanci a mysleli jsme si: „Ach, vypadá to dobře.“ Ale znovu jsme ztroskotali v přechodech. Jedním z důvodů byla hra pěti našich hráčů na dva jejich, a oni i přesto skórovali. Hodně jsme pracovali na tom, abychom byli vyrovnaní a měli vzadu vždy dostatek hráčů, když budou v protiútoku, ale De Bruyne ukázal svou kvalitu. Jen málo hráčů dokáže vstřelit takové branky z malých šancí jako měl on dnes. Možná to ukazuje rozdíl v týmech. Oni tyto šance proměňují skutečně s nejlepšími hráči. Myslím, že to, co se můžeme naučit je, že jsme opět dělaly chyby v přechodech. Když se podíváte na City, když jsme byli schopni kontrovat – a to byl jeden z našich herních plánů – dostali 5 žlutých karet, aby zastavili naše šance jít do protiútoku. To je taktické a na tom pracovali. To je něco, co potřebujeme dělat také. Možná se musíme naučit být více cyničtí, když mají protihráči možnost kontrovat. To je trochu naše slabost a možná bychom se z těchto faulů měli poučit.

o tom, zda hráči berou jeho pokyny na vědomí…

Nejprve si myslím, že berou. Dívali jsme se na klipy o tom, jak jsme změnili naši strukturu. Ve skutečnosti jsme byli „tam“, jelikož jsme neměli žádné hráče pro přechodovou fázi. Nyní jsme „tady“. Další částí je, že musíme akci zastavit, něco vytvořit. Nevzpomínám si, kdo to byl, ale bylo to 3 na 1, pak se to odklonilo a vyšlo to na De Bruyneho. Je to malá věc, ale musíme na tom pracovat: jak bránit. Ale myslím, že jsme organizaci uspořádali tak trochu na přechodovou fázi.

o tom, zda očekával více od snahy vrátit se v druhém poločase…

Musím říci, že pokud prohráváte 3-0 proti týmu jako City, který dokáže hrát dobře na balónu, je to těžké. V poločase jsem řekl, že vím, že je to těžké, zvláště proti City. Liverpool a City hrají momentálně vlastní soutěž. Řekl jsem, že je to o hrdosti. Museli jsme jít ven a ukázat to v druhém poločase. I když by nereagovali, bylo by těžké vyhrát 4-3, ale neměli by mít šanci přidat další branku. Zkoušeli jsme jim to alespoň trochu vnutit. Bylo to pro nás těžké, protože City dobře kombinovalo. Někdy jsme hráli dobře mezi vápny. Pochopili jsme gameplan, pokusit se to změnit a pokusit se je trochu otevřít. Ale nebyli jsme dost nebezpeční. Měli jsme několik malých šancí, kde by se něco mohlo stát. Když měli šanci, De Bruyne ji zakončil přímo do brány.

o hře s deseti hráči, když se Sead zranil…

Sead šel dolů a pak se náš hráč začal připravovat. Počasí zapříčinilo, že měl na sobě hodně oblečení. Snažili jsme se ho dostat nahoru. To je něco, co se musíme naučit s mladými hráči, aby se mohli připravit rychleji. Ale když jsme zraněni a jste na zemi, musíte zůstat na zemi, dokud nejsou hráči připraveni, abychom mohli provést změnu.

o tom, zda můžeme konkurovat TOP 6…

Myslím, že bychom měli být dost dobří, abychom mohli konkurovat prvním šesti, ale ukazuje se, že Liverpool a City jsou velmi, velmi dobří. Myslím, že jsme postavili podobnou, téměř stejnou, sestavu, jako proti West Hamu, kde jsme hráli dobře a mohli jsme vyhrát 4-1 nebo 5-1. Hráli jsme proti City a oni nás okamžitě potrestali, dokud jsme neprohráli 3-0. Myslím, že to ukazuje rozdíl v kvalitě týmů v této lize.

o vyprázdněném stadionu před konečným hvizdem…

Samozřejmě, jsem „Arsenal man“ a zkoušíme všechno. Ale zároveň musíme být trochu realističtí. Mezi ostatními a Liverpoolem a City je propast v kvalitě. Dnes to ukázali. Ale za mě, jsem na fanoušky skutečně hrdý a šťastný za ně. Na mladé hráče, kteří přišli, reagovali nakonec kladně. Mohli jsme to vidět, když Sead odešel. Viděli, že máme osmnáctileté křídlo, které přišlo a musí hrát levého obránce proti Raheemu Sterlingovi. Pak je tu Gabriel, kterému je osmnáct a musel hrát proti Kyle Walkerovi. Samozřejmě vidíme, že je tu rozdíl. Ale byl jsem hrdý na fanoušky, když ke konci zpívali a ukázali, že dokáží ocenit, jak se mladí kluci snaží.

o Mesutu Özilovi… (*)

Především s čínskou záležitostí. To je politická diskuze, takže to nechám na klubu, aby se s tím vypořádal. Myslím, že bude, nebo už bylo, nějaké prohlášení. Pokud jde o další věci, měl by být naštvaný, když je střídán. Ale v tuto chvíli jsem trenér a rozhodl jsem se, že chci v týmu více energie. Chceme držet míč, ale někdy musíte běhat a napadat, abyste vyhráli míč zpět. Myslím, že Emile hrál ve čtvrtek v Belgii velmi dobře a chtěl jsem mu dát šanci. Myslím, že si vedl dobře, když přišel na hřiště.

o nedostatku taktických faulů…

Myslím, že je od City inteligentní, když takto hrají. Je to vidět. Říkal jsem to čtvrtému rozhodčímu – „Je to taktické, není žádná jiná možnost, jak to vidět jinak.“ Musíme být trochu lhostejní, když víme, že jsme v přechodu slabí. Možná jsme je měli nechat zahrávat volný kop a nic by se nedělo.

o neschopnosti vystřídat správně…

Myslím, že je trochu drsné mluvit takto o střídání. Hráč nemůže být připraven rychleji, než se svlékne. Ano, samozřejmě můžeme říci, že by na sobě neměl mít to oblečení, ale jedná se o první poločas, kdy nemá pocit, že by měl být střídán. Samozřejmě je tu co se učit. Možná budeme muset zůstat na zemi trochu déle, abychom se všichni stihli připravit. Takhle to funguje.

o tom, zda může vyjadřovat své politické názory…

Dnes jsme se s klubem nebavili o tom, co bych měl, nebo neměl dělat. Snažil jsem se soustředit na hru. Svůj názor mám, ale samozřejmě budu mluvit s klubem. Bylo mi řečeno, že se s tím klub vypořádá. Nechám to na nich.

o tom, proč jsme vyhráli pouze jeden zápas za posledních 11 her…

Není to to, kde bychom chtěli být, že jsme vyhráli pouze jeden zápas v posledních jedenácti. Všichni se musíme podívat do zrcadla. Za sebe jsem cítil, že hra proti West Hamu je velký krok správným směrem. Dlouho jsem v našem týmu neviděl, že jsme mnohem lepší, než soupeř a hrajeme tak dobrý fotbal, že můžeme klidně vyhrát 5-1. Dnes jsme hráli se špičkou a jsou lepší než my. To je fakt a nemyslím si, že by si někdo myslel, že tomu tak není.

o tom, zda manažerská nejistota ovlivňuje hráče…

Myslím, jak jsem řekl klubu, je to velká, velká čest to dělat. Per je samozřejmě manažer akademie a dělá dvě práce najednou. Myslím, že je třeba to vyjasnit a učinit rozhodnutí, aby všichni věděli. To je něco, co jsem řekl. Je to plně na klubu. Jsem velmi poctěn a snažím se dělat věci tak dobře, jak umím, ale myslím si, že by bylo dobré učinit rozhodnutí bez ohledu na to, jaké bude.

(*) – Arsenal se distancoval od komentářů Mesuta Özila na instagramu , ve kterém důrazně vystoupil proti čínskému pronásledování Ujgurské populace v severozápadní oblasti Sin-ťiangu a kritizoval muslimy, že neudělají více pro zdůraznění této záležitosti.

Klub se snažil omezit jakékoli škody způsobené jeho počínáním v Číně, kde má Arsenal četné obchodní zájmy, vydáním prohlášení na Weibo – přední čínské stránce sociálních médií – a dalších platformách zdůrazňujících, že je Arsenal apolitický a nespojuje se s Özilovými názory.

/arsenal.com/, /theguardian.com/