Tisková konference po Southamptonu: Arteta o Pepem, Sakovi a přestupech

Mikel Arteta byl šťastný muž poté, co se jeho tým po obdržené brance zvedl a dokázal na St. Mary’s Stadium porazit Southampton 1-3

Po zápase se ho ptali na náš výkon, Nicolase Pepeho, Bukayo Saky a nejnovější informace o lednových posilách. Zde je to, co řekl:

o výkonu…

Přijít sem a hrát tak, jak jsme hráli poté, co jsme měli velkou šanci v první minutě a neskórovali, pak jsme připustili branku ze standardní situace, ale stále jsme reagovali tím, jak jsme hráli fotbal proti opravdu dobrému soupeři. Tři branky, které jsme dali, celkově si myslím, že bychom měli být hrdí, protože nikdy není lehké zde, proti tomuto týmu, vyhrát.

o tom, jak byl spokojený s tím, jak vypadala naše hra dopředu…

V sobotu jsme měli určité potíže proti vysokému presingu, který jsme dnes vyřešili. Byli jsme mnohem efektivnější v rozbíjení jejich tlaku, a proto jsme byli v mnohem lepších pozicích a poskytovali mnohem lepší prostory, abychom ukázali jejich kvality. To bylo velké zlepšení. Defenzivně jsme byli opravdu dobří, na vysokém presingu a vyhrávali jsme míč v opravdu nebezpečných oblastech a odtamtud jsme se rozjížděli. Když jsme museli bránit hluboko, dělali jsme to docela dobře.

o 16 bodech z 18 možných v posledních šesti zápasech…

Fotbalové zápasy se vždy posuzují podle výsledků, a to ovlivňuje sebedůvěru. Někdy jsme měli dobré zápasy a vůbec jsme si nezasloužili prohrát, ale prohrávali jsme je. V momentě, kdy jsme začali vyhrávat, naše sebevědomí vzrostlo a začali jsme růst, abychom si lépe rozuměli. Vrátili se nám hráči a duch se začal trochu zvedat. Věci byly mnohem lepší.

o Nicolasi Pepem, který dostal žlutou kartu za střídání…

No, chtěli jsme Nica stáhnout dolů a dát tam Gabiho, ale Emile se zranil, takže jsme to museli změnit. Nechtěli jsme to střídání uskutečnit, protože pak bychom museli udělat dvě. Rozhodčí uvěřil, že zdržujeme, nebo tak něco, a tak to udělal.

o Martinu Odegaardovi…

Myslím, že jsme opravdu blízko, ale není to dokončené, jak jsem rozuměl. Posledních pár hodin jsem nemluvil s Eduem ani s klubem, ale jsme si velmi jistí, že dohodu můžeme dokončit.

o tom, zda si můžeme pomýšlet na první čtyřku…

Nechci se dívat na tabulku. Chci se dívat na sebe a na to, jak se můžeme zlepšit. Na důvody, proč předvádíme lepší výkony a vyhráváme více fotbalových zápasů a pak získat tu soudržnost, která nám chyběla. Chceme se jen zlepšit jako tým. Zítra je další den, takže si zopakujeme zápas, budeme trénovat. Zlepšujeme se v mnoha oblastech, které potřebujeme zlepšit a pak uvidíme, kam se tím dostaneme.

o Emile Smith Roweovi…

Pro zápas v FA Cupu byl zraněn, takže nebyl k dispozici. Věděli jsme, že by dnes pravděpodobně nemohl hrát celý zápas. Má nějaké svalové potíže, takže jsme ho museli stáhnout.

o srovnání Bukayo Saky a Raheema Sterlinga…

Bukayo si vede opravdu dobře a vždy žádá více trénování a zlepšování se v oblastech, které může dělat lépe. Jednou z nich bylo produkování finálních přihrávek a skórování a to dělá mnohem častěji. Je toho schopen s prací, kterou do toho vložil, a s inteligencí, kterou na hřišti ukázal. Má schopnosti pochopit hru z různých pozic. Stane se opravdu kompletním hráčem.

o tom, zda bude od nynějška dále používat Saku vpředu…

Myslím, že je mnohem lepší, když hraje v poslední lajně našeho útoku. Pravdou je, že máme jen jednoho levonohého obránce a někdy ho tam budeme muset použít. Je to dobré pro jeho rozvoj, že tam hraje. V minulé sezóně tam odehrál spoustu zápasů a stal se mnohem lepším hráčem. Má takový talent a vždycky rád hraje na různých pozicích. Ale v určitých momentech se pro něj musíme pokusit najít nějakou stabilitu. Musíme se soustředit na to, kam s ním míříme.

o tom, zda je Saka na hřišti vůdcem…

On to v sobě má. Je opravdu pokorný, opravdu uctivý, ale zároveň má v sobě charakter a na hřišti může požadovat míč. Může dělat věci a rozhodnutí, které nejsou v jeho věku obvyklé. To je něco, co je skvělé, protože to vůdcovství potřebujeme a on ho získává svými výkony a přístupem k týmu.

o tom, proč hrál Nicolas Pepe nalevo…

Bylo to spíš kvůli tomu, co jsme chtěli dělat v útoku a kvůli prostorům, které jsme chtěli využít. Věřili jsme, že by tam mohl nějaké prostory využít a že by v tom mohl být opravdu efektivní. Myslel jsem, že nedávno měl dobrý zápas a byl zapojen do našich nejlepších útočných momentů, a způsob, jakým trénuje, si zaslouží příležitost. Dnes tu práci odvedl opravdu dobře.

o vyšší obranné linii…

Když dovolíte Southamptonu čas na míči, tím, že hrají se spoustou hráčů uprostřed, tak vás opravdu přetíží v nebezpečných oblastech. Museli jsme si na to dávat opravdu pozor, takže jsme museli být agresivnější, abychom znovu získali míč v těchto oblastech. Věděli jsme, jak útočí, že je tomu můžeme vystavit při přechodu. Myslím, že jsme to udělali velmi efektivně a opravdu dobře po velkou část hry. Fyzicky to bylo opravdu náročné a někdy jsme museli bránit hlouběji. Myslím, že to se nám taky povedlo. Proto jsme byli schopni porazit tým, jakým jsou, protože na konci jsme udělali spoustu věcí správně.

o koncentraci a vůdčích schopnostech, které jsou při hlubší obraně vyžadovány…

Můžeme bránit trochu hlouběji a být plošší, být trochu silnější. Ale musíš být agresivní a ovládnout svůj prostor. Myslím, že dnes jsme to dokázali a všichni pracovali skvěle. Když to budeme dělat, budeme odměněni.

o Thomasi Parteym a Kieranu Tierneym…

Od soboty, aby bylo jasno, jsme měli 5 hráčů, kteří nebyli k dispozici pro zápas. Udělali jsme sedm změn a pět z nich bylo proto, že nebyli připraveni hrát zápas. Kieran byl jedním z nich a Thomas dalším. Dnes jste mohli vidět, že nevydržel 60 minut, takže ty hráče musíme řídit, chránit je. Někdy nejsou fit, ale nedokážu každý den vysvětlit, jak se každý hráč cítí.

o tom, zda měl Partey křeč…

To nevíme, to nevíme. Cítil nějaké nepohodlí a snad to nic není, ale bojoval.

o tom, zda by se Tierney mohl vrátit na zápas s Manchesterem United…

Já ti nevím. Proti Southamptonu v FA Cupu nebyl k dispozici, byl zraněný. Ještě dnes je zraněný. Uvidíme, jak postoupí do zápasu proti ManUtd.

o Pierre-Emerick Aubameyangovi…

Ne, nic nového, ale líbí se mi, jak se navzájem podporují a jak se navzájem chrání. Auba prožívá těžké období. Všichni za ním stojíme a tahle výhra je pro něj.

o tom, proč se Alex Lacazette od Vánoc tak zlepšil…

Od té doby je dynamika týmu lepší a on našel svou formu. Má víc po sobě jdoucích zápasů, ve kterých začíná a dává branky. Myslím, že to je opravdu silná kombinace pro každého hráče, a zejména pro takového střelce, jako je on. Musí být na výsledkové listině.

/arsenal.com/