Tisková konference po St. Lutych

Freddie Ljungberg si v Lutychu prošel řadou emocí

Po většinu času to vypadalo, že se budeme muset spokojit s druhým místem ve skupině F. Pak nastal krátký okamžik, kdy jsme byli v nebezpečí, zda se vůbec kvalifikujeme. Náš comeback v zápase nakonec znamená první místo ve skupině.

Náš hlavní trenér reagoval na čtvrteční zápas a mluvil o potřebě vůdcovství ze strany starších hráčů.

Zde je to, co Freddie řekl:

o starostech na pomezní čáře ve druhém poločase…

Ano samozřejmě, bylo to trochu obtížné, protože si myslím, že jsme náš gameplan v prvním poločase hráli opravdu dobře a vytvořili si hodně šancí, které oni neměli. Myslím tím, žádnou střelu na bránu. (započtena byla 1 střela – pozn. r.) V prvním poločase jsme měli dosáhnout jedné nebo dvou branek. Alespoň tak to cítím. Pak jsme měli trochu smůly a tím jsme byli poněkud sraženi dolů. Poté vstřelili dvě tečované branky. Samozřejmě je zde spoustu bodů, z nichž bychom se měli poučit, ale stále jsou to tečované branky, které opravdu nemůžeme hráčům vyčítat. Ale potom, reakce, kterou jsme měli. Věřili jsme v to, jak hrajeme, drželi jsme se toho a našli jsme skuliny, které vyústily ve dvě fantastické branky. Jak jsem řekl hráčům, na venkovním zápase – bez urážky – na hřišti nebylo tolik trávy a za stavu 2-0 jsme se mohli cítit jako – „Ugh, už se nebudeme obtěžovat.“ – a mohli jsme to zabalit, ale neudělali jsme to. Vlastně jsme pokračovali a vrátili jsme se zpět do hry. Vyrovnali na 2-2 a nakonec jsme mohli brát i výhru 3-2. Ale ve stejný čas jsem dostal informace o ostatních utkáních, a tak jsme se snažili do toho tolik nechodit.

zda to bylo, když věděl, že Frankfurt prohrává…

Ano.

o tom, co otočení zápasu vypovídá o charakteru týmu…

Je obrovský. Jsem na ně opravdu hrdý. To je to, co jsem jim po zápase řekl. Je těžké se vrátit do zápasu, když prohráváte 2-0. Úžasní fanoušci a skvělá atmosféra. Hráči ukázali víru v to, jak můžou hrát fotbal a také ukázali své vlastní kvality. Do budoucna je to pro nás dobré, samozřejmě, potřebují zkušenosti a potřebují hrát, ale vidět to srdce, bojovnost a víru z pomezní čáry, bylo úžasné. Možná bych měl také zmínit energii, s kterou to dokážou. Jdou, jdou a jdou a nezastaví se.

o tom, zda dopad mladých hráčů nezmění jeho myšlení o potřebě zkušených hráčů k posílení…

To, co jsem tím myslel, nebyla neúcta ke starším hráčům. Sám jsem byl kdysi mladým hráčem, a pokud máte hluboké potíže, není spravedlivé vyvíjet tento tlak na mladé hráče. Musíme to pro nás změnit, hráči, kteří hrají po mnoho sezón, kteří jsou zkušenými profesionály, to jsou ti, kteří musí převzít vedení. Samozřejmě jsme měli mladé hráče, kteří hráli opravdu dobře a pracovali skutečně tvrdě. Myslím, že tak dobře, že ti zkušení jim pomohou cítit tu svobodu a pomohou jim, aby se vyjádřili. Ale samozřejmě, někteří mladí hráči si vedli opravdu dobře.

o intenzivním nárůstu střílení branek v posledních dvou zápasech…

Věřím, že jak tomu bylo i v prvním poločase proti West Hamu, i dnes jsme se snažili mít vysoké držení míče. Možná to bylo trochu pomalé, protože jsme neměli intenzitu, ale soupeře to táhne dolů. V prvním poločase jsme proklouzli skrz a pravděpodobně bychom měli skórovat. Myslím, že jsme si v prvním poločase vedli dobře. Ale to tempo na konci hry… lidé jsou unavení a dostávají se z pozic, nemohou s námi běhat celou dobu. Někdy se musíte zapojit do hry a možná, když je váš soupeř trochu unavený, dostanete metr navíc, a to je moment, kdy střílíte branky. Po mě je to součást gameplanu a součást hry, která se, když se zapojíme, pro nás stane později snazší. Doufejme.

o prvním místu ve skupině…

Samozřejmě je to velmi dobré. Skupinu jsme začali opravdu dobře a pak jsme měli problémy ve dvou hrách. V poslední době jsme hráli spoustu zápasů a samozřejmě jsem chtěl dát šanci mladým. Také jsem musel rotovat, protože v zápase s West Hamem jsme utrpěli nějaká zranění a nezbylo mi mnoho možností. V neděli máme opět zápas, takže to byl trochu hazard. Ale věřím v tyto hráče, a tak jsme se dostali do čela skupiny.

o tom, jak je podle jeho názoru zodpovědný…

Je to směs každé emoce, kterou jsem kdy zažil! Dnes jsme nevyhráli, ale když jsme vyhráli jiné dny a dnes jsme se kvalifikovali, je to velmi pěkný pocit. Snažím se dělat práci tak dobře, jak umím, a někdy je to těžké. To je součást mojí každodenní práce. Kdo pracuje ví, že práce je někdy těžká. Baví mě to, ale hlavní věc je, že jsme vyhráli skupinu a vyhráli jsme jiné dny, a klub se tak může posunout dál. To je pro mě ta hlavní věc, ta nejdůležitější věc, a pokračuji tak den za dnem, zápas za zápasem.