Tiskovka před Liverpoolem

Unai Emery odpovídal před zápasem s Liverpoolem na otázky novinářů.

O velké zkoušce…

Ano, těšíme se až budeme hrát proti týmu jakým je Liverpool. Jsme na zítřek natěšení, protože nám doma pomůžou fanoušci. Myslím si, že to bude těžký zápas proti velmi obtížnému soupeři. Chceme proti nim uspět díky naší kvalitě, výkonu a pokoře.

O prvním zápasu proti Kloppovi od roku 2016 a co si myslí o jeho týmu…

Jeho tým se teď velmi vyvíjí. Před třemi lety hrál finále Evropské ligy. Po podpisech několika nových hráčů se mu loni povedlo dojít až do finále Ligy mistrů. Pro nás to je pozitivní příklad, jakým bychom se chtěli zlepšit. Velmi je respektujeme. Myslím si, že proti nim dokážeme podat dobrý výkon a ukázat každému fanouškovi, že se s námi musí počítat.

O problémech s krajními obránci…

Ano, ale hrajeme spoustu zápasů: v neděli, ve středu, v sobotu. Potřebujeme každého hráče a zranění jsou v sezoně běžná. Dnes budeme s hráči naposledy trénovat. Existují pochybnosti, ale uvidíme jestli budeme moct využít na kraji obrany jednoho nebo druhého hráče. Pokud nebudou moct hrát, tak využijeme jiného hráče. Budeme hrát jedenáct na jedenáct. Myslím, že hráči jsou v dobré pohodě a již se těší na zápas. Podle mě jsou hráči v pořádku a zítra budou hrát.

O výsledcích proti týmům z velké šestky…

Chceme začít psát novou historii. Nová historie je v přítomnosti. Věřím ve své hráče a v tento projekt. Začali jsme tento projekt velmi pozitivním způsobem. Jsme si vědomi toho, že se musíme zlepšit a každý zápas nám poskytuje spoustu informací o tom, kde máme mezery a kde je prostor ke zlepšení. Důvěřuji svým hráčům.

O tom jestli to je velký zápas a příležitost se ukázat…

Myslím si, že každý zápas je velmi důležitý. Nejdůležitější je ten následující. Je to velký test, protože hrajeme proti Liverpoolu. Je to velmi dobrý tým, hrající intenzivním způsobem a který si od nás bude vyžadovat velké kvantum práce. Nicméně svým hráčům a týmu věřím. Taky hrajeme svým způsobem. Ve vzájemných zápasech mezi Arsenalem a Liverpoolem padá podle statistik spoustu gólů. Pro nás je nejpodstatnější, aby si fanoušci tento zápas užili. Ale my si chceme užít vítězství.

O zastavení silných stránek Liverpoolu…

Chceme jim po 90 minut zabránit v jejich hře. Mají nejen kvalitní individuality ale taky kolektiv a taktiku. Jednou z jejich kvalit je přechod do útoku, druhá je rozehrávka od brankáře Allisona, středních obránců a záložníků. Taky mají velmi rychlý útok díky hbitým hráčům jako Mane, Firmino a Salah. Potřebujeme nad nimi vítězit v individuálních soubojích ale také takticky. Myslím, že musíme držet pospolu a hrát s naší kvalitou, identitou a stylem a musíme jim vnutit naši hru. Je velmi těžké někomu vnutit svou hru po 90 minut, ale musíme to dokázat aspoň v částech zápasu a využít přitom naší kvality a hráčů.

O tom jestli může Aaron Ramsey odejít během ledna…

Pro mě je nejdůležitější to, aby se on a každý hráč soustředil na následující zápas a trénink. Já se soustřeďuji vždy na další zápas.

O tom, že 75 % všech vstřelených gólů padlo v 2. půli…

Je to perfektní. Vyhráváme spoustu zápasů v druhém poločase. Nechceme u tuto statistiku přijít. A pokud zlepšíme první poločasy, tak bude ještě líp.

O tom jestli nastoupí Čech nebo Leno…

Jsem velmi spokojený s oběma a moje rozhodnutí je tak jasné a jednoduché. Když vyberu jednoho, bude to perfektní. Když vyberu druhého, tak to samé v bledě modré.

O tom, že Alex Iwobi říká, že v Arsenalu panuje rodinná atmosféra…

Myslím, že v Arsenal byla jedna velká rodina ještě než jsem sem přišel. Myslím, že jsme potřebovali zlepšit a rozvinout některé věci odlišně, ale klub je velmi velký a byl velkou rodinou ještě než jsem přišel. Děláme více kombinací, abychom posílili vztahy mezi námi. Rodina je pro nás velmi důležitá. Každý hráč se potřebuje cítit důležitě a těšit se.

O tom, že v sobotu slaví své narozeniny…

Pro mě je nejdůležitější zápas. Soustředím se na něj. Soustředím veškeré své soustředění a energii do zápasu, abych si mohl užít 90 minut a mohl se tak těšit z vítězství.

O tom jestli se poučil z porážek s Chelsea a Manchester City…

Ano. Tyto dva zápasy byly tak dávno a tak těsně za sebou. Zítřek je podobný v tom smyslu, že Manchester City, Chelsea a Liverpool jsou před námi v tabulce a my se s nimi chceme měřit. Je to hodně důležitý test, ale věřím svým hráčům a našemu stylu. Zítřejší výsledek bude velmi důležitý, ale nejdřív chceme všem ukázat co nejlepší výkon. Pokud budeme hrát se správnou mentalitou, podáme dobrý výkon individuálně i kolektivně a usměje se na nás štěstí, tak můžeme vyhrát.

O vývoji Alexe Iwobi a jeho větším zapojení…

Je velmi mladý a myslím, že se zlepšuje. Musíme na něj tlačit, aby se zlepšil, protože má kvalitu a potenciál. První věcí je chování v tréninku a je nutné každý den najít způsoby, jak se zlepšit. A kromě toho poukázat na to, co může zlepšit takticky a individuálně. Velkou roli hraje sebevědomí. Každý hráč si musí věřit. Chci aby se každý hráč cítil sebevědomě, ale taky aby si byl vědom velkých požadavků od nás i od svojí vlastní osoby a pracoval na sobě každý den.

O tom co řekl Iwobimu…

Že musí zkoušet, zkoušet, zkoušet a zkoušet. Pokud něco zvládneš individuálně dobře nebo ne, zkoušej to sebevědomě znovu a znovu. Poté jsem mu řekl, aby poctivě každý den pracoval, dobře se choval, respektoval rozhodnutí a své spoluhráče. Je jenom jedna věc, které rozumím a tou je práce. Pracuješ a získáváš každým dnem sebevědomí a tvoje kvalita se pak projeví v zápasech.

 O tom jestli je toto Emeryho Arsenal nebo stále tým, který podědil od Arsena Wengera…

To nevím, ale pro mě je podstatný fakt, že se každý den zlepšujeme. Ještě než jsem sem přišel, tak jsem o klubu a hráčích slyšet spoustu pozitivních věcí a chci s ním sdílet tento potenciál a práci v uplynulém ruce. Chci týmu dát svůj osobní styl a své ideály. Chci tady psát novou historii a vytvořit novou budoucnost. Jsme teprve na začátku a bude to chtít ještě hodně času. Zítra máme šanci zlepšit se a ukázat se fanouškům svou mentalitu, nápady a výkon proti velmi silnému týmu. Stále pracujeme na svém stylu a chceme s ním tady psát novou historii. Chci tvořit velkou historii.

/Arsenal.com/