TK: Arteta o nové sezóně, Lionelu Messim a dalších

Možná to nejsou ani čtyři týdny co Mikel Arteta uspořádal poslední předzápasovou tiskovou konferenci, ale ve čtvrtek už proběhla další

Náš hlavní trenér čelil médiím a diskutoval o zápase Community Shield proti Liverpoolu, budoucnosti Lionela Messiho, Mattea Guendouziho a dalších.

Čtěte úplný přepis:

o tom, jak je mentálně těžké začít sezónu tři týdny po konci té poslední…

Není to těžké, protože máme opravdu rádi svoji práci a máme tu čest pracovat v tomto průmyslu. Potřebovali jsme nějaký čas, abychom se zamysleli na tím, co jsme udělali, a také abychom se trochu odpoutali od fotbalu. Myslím, že jsme měli šanci to udělat, ne jako obvykle, ale stačí to a hráči se zdají být v dobré kondici jak psychicky, tak fyzicky. Jsme připraveni začít. Nemáme na výběr, v sobotu musíme hrát o pohár.

o Williamu Salibovi…

Trénuje opravdu tvrdě. Zůstal tady v Londýně, aby se lépe připravil a dá se říct, že vypadá připravený. Samozřejmě je tu spousta věcí, které jsou pro něj nové a bude se muset přizpůsobit, ale určitě má pro tento fotbalový klub ty správné vlastnosti a také správný přístup k tomu, aby se stále zlepšoval a ukázal v sobě hráče, kterým může být v naší budoucnosti.

o tom, v jaké stavu je jeho mužstvo…

Měli jsme dva tréninky, takže si dovedete představit, že tento zápas přijde přímo uprostřed našeho mini předsezónního období, ale stejně tak jsme neměli moc času ztratit hodně z našeho stavu. Očividně to není ideální okamžik, kdy hrát toto finále, ale hráči mají motivaci. Bezpochyby je to další příležitost vyhrát trofej a my do toho půjdeme.

o tom, zda je někdo v karanténě, nebo neprošel testem…

Ne, prošli jsme si různými okamžiky se všemi omezeními a všemi pravidly z testování vlády a Premier League. Co se stane druhý den je vždy tak nečekané, ale snažíme se přizpůsobit a dostat tým v sobotu do soutěže tím nejlepším možným způsobem.

o situaci se smlouvou Pierra-Emericka Aubameyanga…

Pořád jsem pozitivní. Měli jsme s ním a jeho agentem pár opravdu dobrých rozhovorů a jsem si docela jistý, že brzy najdeme dohodu. To je můj pocit.

o tom, že Aubův podpis bude masivní vzpruhou…

Rozhodně, a pro něj také! Myslím, že by měl být velmi šťastný, pokud bude schopen zůstat v tomto klubu dlouho.

o tom, jestli je mužstvo opravdu připraveno bojovat o TOP4…

Podívejme se na to, jak budeme vypadat na konci přestupového okna. Právě to všechno začalo a všechno vypadá dost zpomaleně v momentě, kdy málokterý tým postupuje agresivně, takže se odteď do 6. října stane spousta věcí. Ale nezáleží na tom, koho máme, budeme bojovat o vrchol, na sto procent.

o tom, že COVID-19 zůstává pro sport stejně nebezpečný, jako předtím…

Ano, a není to jen fotbal, je to v naší společnosti. Musíme si toho být vědomi. Skutečnost, že jste odjeli na dovolenou, vás přiměla myslet si, že je všechno pryč, ale musíme začít být znovu opatrní, udržovat si odstupy a všechna bezpečnostní opatření, která byla zavedena, a to jsme schopni zajistit. Ukázali jsme světu, že dokážeme vytvořit bezpečné prostředí pro naše sportovce, tak doufejme, že v tom budeme moci pokračovat.

o Willianově ambici vyhrát Champions League a o Gabrielovi…

No, je to ten správný duch! Chci hráče, kteří jsou optimističtí, ochotní a chtějí vyhrávat pro náš klub. To je pocit, který jsem měl od první chvíle, kdy jsem potkal Williana. Není spokojen s tím, co ve své kariéře udělal, což je hodně, a přinese do našeho týmu nějaké zvláštní vlastnosti a ten typ přístupu a mentality, který jste právě zmínil ve své otázce. Pokud jde o Gabriela, zatím nemůžeme nic oznámit, dohoda není dokončena – všichni víte, že to je hráč, kterého jsme sledovali dlouho a doufejme, že se vše podaří.

o tom, zda jsou hráči stále fit z minulé sezóny…

Ano, nevíme, jak budou reagovat, až začnou hrát každé tři dny a až přijde listopad, prosinec, leden, protože jsme na ně kladli velké nároky. Byla COVID přetržka a pak znovu plný plyn, bylo vidět, že míra zranění šla šíleně nahoru. Budeme se je snažit co nejvíce chránit, dát jim vše, co je v našich silách z vědeckého a fyzického hlediska, aby byli v té nejlepší kondici k výkonu.

o fanoušcích, kteří se brzy vrátí na stadiony…

Všichni v to doufáme, víme, jak rozdílné jsou to zápasy bez fanoušků, takže pokud to můžeme udělat, za předpokladu, že je to bezpečné pro naše lidi, pak skvělé, udělejme to a ať to funguje.

o dohodě s Gabrielem a o tom, zda je vše v pořádku…

No, všechno je v pořádku, když obě strany podepíší, a hráč se dohodne na podmínkách a projde lékařskou prohlídkou – někdy to není v závěrečných fázích tak snadné, jak to vypadá. Ale jsme si celkem jistí, že to zvládneme.

o soupeření při získání Gabriela…

Opět, až jej získáme, budu velmi potěšen. Je to hráč, kterého jsme sledovali a jsme pevně přesvědčení, že to byl správný profil pro zlepšení našeho družstva. Pokud se nám dohodu podaří dokončit, budeme potěšeni.

o tom, že Ainsley Maitland-Niles odchází do Wolves…

Ano, čteme o našich hráčích spoustu zpráv, což není špatné, že ho chtějí jiné kluby, ale Ainsley je hráč, o kterém jsem řekl, že se mi opravdu líbí. Nejlepší způsob, jak to ukázat bylo, že jsem ho hrál v nejdůležitějších zápasech sezóny a on na to reagoval opravdu dobře, takže tak jsme na tom s hráčem.

o tom, zda by mu dovolili odejít…

Jsem vždy otevřený naslouchat tomu, co hráč cítí v každé fázi své kariéry a pak jim mohu sdělit svůj názor na to, jak to vidím já, a co od nich očekávám, a pokud se správně chápeme, pak se musíme společně posunout kupředu. Pokud existuje něco, co nefunguje, pak to s hráčem a klubem musíme posoudit a najít správně řešení pro oba.

o tom, jak nadále hodláme podporovat Black Lives Matter…

Mezi kluby Premier League a FA došlo k určitě komunikaci o tom, jak budeme tuto věc nadále podporovat. Jsem si jistý, že v příštích dnech budeme mít nějaké zprávy o tom, jak to bude dál.

o Lionelu Messim, který by mohl opustit Barcelonu…

Byl spojován se všemi kluby, víte? Je spojován s více týmy než kterýkoliv jiný hráč v historii. Už od mládí jsem fanouškem Barcelony a vždy je smutné vidět toho, kdo byl podle mého názoru nejlepším hráčem v historii fotbalu, jak opouští tento fotbalový klub. Uvidíme, co se stane. Jestli přijde do Anglie, všichni si to užijeme.

i když to bude v konkurenčním klubu…

Na tom nezáleží. Je to dobré pro fotbal. Budeme muset najít způsob, jak ho potkat v Lize mistrů, když ne v Premier League, nikdy nevíš. Ve své lize chcete ty nejlepší hráče a pro mě je to ta nejlepší věc, mít nejkonkurenceschopnější ligu na světě. Premier League to tak měla vždycky. Ty časy s Ronaldem, hrál jsem proti němu a bylo to skvělé, protože to zvyšuje úroveň každého jednotlivce a také každého týmu.

o tom, jak blízko je Gabriel k podpisu…

Snažíme se dokončit dohodu. To vám teď mohu říct.

o opětovném začlenění Mattea Guendouziho…

Bylo mi jasné, že ve fotbale začíná každý od nuly. Na tom, co jsi udělal před dvěma týdny, nebo dvěma lety vlastně nezáleží. Záleží jen na tom, čím jsi teď schopen přispět do týmu. Všichni budou mít stejné příležitosti. Budou muset svými výkony a přístupem ukázat, že jsou lepší než jejich spoluhráči, a nebo nějak přispět k tomu, čeho chceme v této sezóně dosáhnout.

o tom, zda mluvil s Matteem mimo sezónu…

Ano.

o tom, zda je spokojený s tím, co se děje…

Říkal jsem mu, že bude součástí týmu a v tuto chvíli je jako každý jiný hráč v našem družstvu. Zaslouží si, aby s ním bylo zacházeno úplně stejně, a to udělám, jak nejlépe dovedu.

O Danim Ceballosovi a jestli se ho chystáme přivést zpět…

No, s Danim za sebou máme pár rozhovorů a moc dobře ví, co si o něm myslím. Se mnou hovořil také celkem jasně v tom, že s námi chce zůstat, ale očividně je do toho zapletený Real Madrid a já zatím nevím, co s ním chtějí dělat. Ale je to hráč, o kterého máme zájem, protože v posledních měsících sezóny jsme opravdu viděli, co je schopen nám přinést.

o budoucnosti Mohameda Elnenyho…

Dobře, znám Moa opravdu dobře. Hrál jsme s ním, takže vím, čím může být a znám jeho silné a slabé stránky opravdu dobře. Je to opravdu pozitivní postava, kterou je třeba mít nablízku. Má také některé opravdu dobré vlastnosti a jako každý jiný, v momentě, kdy je s námi, dostane veškerou naši podporu a nejlepší možné prostředí, aby mohl podávat co nejlepší výkony.

o tom, jestli čeká, že Mo zůstane…

To nevíme. Šestý říjen je ještě příliš daleko, jak jsem řekl. Je dost nepředvídatelné vědět, co se stane.

o tom, jestli Bernd začne sezónu jako číslo jedna…

Miluju mít dva brankáře na úrovni Bernda a Emiho. Pokud měl někdo v minulé sezóně pochybnosti o Emiho charakteru nebo kvalitách, když se Bernd zranil, pak ukázal, co je schopen udělat. A neudělal to jen v jednom zápase, ale udělal to v 10 nebo 11 zápasech v řadě. Jsem rád, že je mám oba. Oba vědí, že první den v předsezónní přípravě začnete a znovu budete bojovat o své místo a ukážete nám, kdo si zaslouží šanci začít.

o tom, zda si myslí, že je možné udržet je oba šťastné…

Nechci, aby byli oba šťastní. Chci, aby ten, co nehraje byl naštvaný. Ale naštvaný tak, aby vyzval hráče, aby ho udělal lepším, nebo pokud ne, zasloužit si místo snahou. Není snadné to udělat. Já osobně nevidím žádný rozdíl. Vědí, že mám s nimi jasno a doufám, že se navzájem zlepší a doufejme, že se zlepší i tým.

o tom, zda je Bernd úplně fit…

Ano Bernd je fit. Byl téměř v pořádku na poslední zápas proti Chelsea ve finále FA Cupu. Nechtěli jsme riskovat ani tím, že bychom ho zapojili do družstva. Ale celé léto trénoval a je v perfektní kondici.

o Berndově reakci na Emiho formu…

Není naštvaný. Myslím, že je opravdu šťastný, protože opravdu chápe Emiho pozici a zná Emiho historii v tomto fotbalovém klubu a to, jak je trpělivý a jak moc bojuje za to, aby si zasloužil své místo a získal právo, že teď ho má každý rád. Bernd je tak skvělá postava i pro nás a není to někdo, koho by tato situace mohla rozrušit.

o tom, zda je Emi naštvaný, že karanténa zastavila jeho zvolení…

No, to bude pravděpodobně ten případ. Očividně jsme měli plán se všemi hráči, abychom se ujistili, že jich máme co nejvíc.

o tom, zda mohou fanoušci očekávat, že uvidí Williama Salibu a Williana proti Liverpoolu…

Já vám nevím. Zítra se rozhodneme, kdo bude hrát a kdo se zapojí, ale určitě budou v této sezóně hrát spoustu minut. Není kam spěchat, aby ty minuty nahráli v jednom zápase. Vím, že budou nadšeni a zoufalí, aby je odehráli, ale letos jich uvidí ještě spoustu.

o tom, že to není dlouho, co jsme v lize vyhráli nad Liverpoolem a o důležitosti toho…

Máte pravdu. Myslím, že nám to dodalo velkou sebedůvěru a víru, že můžeme vyzvat a hrát proti špičkovým týmům na této úrovni, a porazit je. Víte, musíte vždycky najít způsob, jak vyhrát zápas, poté, co jsme to udělali s Man City a s Chelsea. Souhlasím ale s tím, že to byl moment, kdy tým trochu secvakl a přešel do více věřícího módu.

/arsenal.com/