TK Artety o Liverpoolu, Özilovi a finančním Fair Play

Mikel Arteta byl dlouze tázán na řadu témat, když čelil médiím před naším zápasem proti Liverpoolu

Náš hlavní trenér diskutoval o střetnutí s šampiony, Mesutu Özilovi, formě Emiho Martineze a dalším.

Čtěte úplný přepis:

o zvednutí týmu po severolondýnském derby…

Bylo to těžké, očividně vědí, co pro každého takový zápas znamená. Byli zklamání, protože podle způsobu, jakým se hra vyvíjela, cítili, že si zasloužili mnohem víc. Ale stejně tak je to i odraz hry, kdy jsme prohráli. Ale jsou připraveni, vědí, že zápasy, které přijdou v příštích dnech jsou pro nás důležité a jsou budoucnost příští sezóny. Jsou ochotni jít tam znovu a dát do toho stejné úsilí a odhodlání.

o tom, jak semifinále FA Cupu ovlivní výběr jeho týmu pro Liverpool…

Musíme jít zápas po zápase. Dnes budeme vědět více, jak se hráči zotavili. Je zřejmé, že někteří hráči měli od doby, kdy jsme restartovali sezónu, velké vytížení. Odehráli spoustu minut a můžeme vidět, že je moudré plánovat zotavování spolu s rozpisem zápasů, který jsme dostali od Premier League. Hrajeme každého dva a půl dne, ale dnes je dnes a zítra postavíme ty hráče, kteří jsou v nejlepší možné kondici, aby soupeřili a pokusili se znovu vyhrát.

o snaze řešit defenzivní slabiny…

Je to kolektivní hra, ale v ní je spousta individualit a sekvencí, které se během 95 minut dějí. Individuální chyby jsou součástí fotbalu, můžete je udělat a mohou zůstat nepovšimnuty, pokud se ale něco stane a třeba vedou ke vstřelení branky jsou samozřejmě vidět. Tím se nezabývám, to je něco, co vyřešíme. Je zřejmé, že je obtížné to udělat v krátké době. Co se stane potom když uděláte chybu, jak na to budete reagovat, jak se budete snažit a jak bude vaše myšlení pokračovat ve hře, abyste se pokusili to napravit a vyhrát zápas. Není to jen o hráči, který udělá individuální chybu. Je to také o zbytku týmu, který musí reagovat, aby se pokusili pomoci hráči, který ji udělal. Ale ano, onehdy nás za to pořádně potrestali a musíme se učit – ale víte sami, že týmy na to čekají a my jim nemůžeme nic darovat.

o tom, jak je to jiné na stadionech bez fanoušků…

Jiná hra. Řeknu to takhle, dav ovlivňuje mnoho situací, dav nedovolí týmu, který hraje doma, aby připustil určité chování během zápasu, protože se neustále ptá, a vyžaduje, aby domácí tým jednal určitým způsobem, vytvářel tlak na hráče, když mají míč, a když nemají míč, tak stejně tak dává jinou energii do celého zápasu. Vášeň, okamžiky před zápasem, kdy jste v teple. Je to úplně jiná hra a doufejme, že budou fanoušci brzo zpět ve velmi bezpečném prostředí. Chápu, že to pro ně bude velmi pomalý proces, ale doufejme, že se k tomu dostaneme.

o finančním Fair Play…

O tom, co se stalo, není pochyb. Naprosto si zaslouží být v Champions League, protože to, co dokázali na hřišti, je nezpochybnitelné. Regulátoři se na to podívali a rozhodli, že neudělali nic špatného, takže máte dva aspekty, které jsou jiné a transparentní. Budou v Champions League, protože si to zaslouží za to, co dokázali na hřišti a co dokázali mimo hřiště.

o dobrém držení míče v severolondýnském derby…

Nestarám se příliš o držení míče, ale o to, jak útočíme na soupeřovu branku, jak si vytváříme situace, abychom vstřelili gól, o dominanci, o to, jak rychle získáme míč, a jak blízko soupeřově brance se pohybujeme. Říkám vám to proto, abych vám ukázal, jak daleko jsme došli, když jsme to dokázali na venkovní půdě proti jednomu z našich největších rivalů. Ukazuje to osobnost a to, co chce tým dělat, a bude to velká část naší identity. Ale dokončíme to tím, že získáme tři body, a budeme moct kontrolovat hru a dominovat v zápasech proti jakémukoliv jinému soupeři.

o tom, jestli je Jurgen Klopp vzorem pro to, jak vybudovat klub…

Ano. To, co udělali je fenomenální. Samozřejmě první dva roky jim nějakou dobu trvalo, než přebudovali tým a vytvořili novou kulturu, novou filozofii a herní model, který vyhovoval trenérovi. Pak začali rekrutovat každého jednotlivého hráče, kterého potřebovali, a měl k tomu vztah. Myslím, že byli opravdu chytří. Koupili si specifické hráče pro každou požadovanou pozici. Finančně měli velkou podporu a udělali pár velkých podpisů, které podle mého názoru úplně změnili klub.

o tom, že Liverpool stále bojuje o rekordní počet bodů…

Když se podíváte na poslední zápas a způsob, jakým hráli, sestavu, kterou postavili, tak můžeme říct, že sem přijedou s plným odhodláním pokusit se vyhrát. Výsledek, který měli s ManCity, když se podíváme zpět na tento zápas, mohl být úplně jiný. Nemůžeme zpochybňovat přístup nebo energii tohoto týmu v jakémkoliv zápase a v jakékoliv minutě. Je to jeden z nejvíc nesmlouvavých týmů a můžeme to vidět v každém zápase.

o tom, zda je jeho současná práce podobná, jako když Klopp nastoupil do Liverpoolu…

Když tu budeme sedět za čtyři roky a znovu se mě na to zeptáte a já vám budu moct odpovědět: „Ano, dokázali jsme to.“, budu nesmírně šťastný. Ale vím, kolik rozhodnutí musí být správných a jak velkou podporu potřebujete od klubu a lidí kolem sebe a jak velké spojení musíte vytvořit se svými fanoušky, abyste měli celý balíček. Potom je to fotbal. Kontext je teď jiný než před čtyřmi lety a schopnosti klubu něco přestavět jsou omezenější, ale je to určitě něco, na co se musíme podívat, jak to udělali, protože je to skvělý příklad. Ale musíme vědět, že to musíme udělat po svém s našimi zdroji a musíme mít na paměti, že jsou jiné. Směřujeme k tomu být lepší, a to je můj jediný cíl s tímto klubem. Musíme najít způsob, jak to udělat.

o tom, jak může ovlivnit finance klubu to, když nezískáme žádný evropský turnaj…

Evropský fotbal vám dává více finančních zdrojů, to je jasné. My se budeme snažit toho dosáhnout až do konce sezóny. Poté vyhodnotíme, kde jsme a jaké máme schopnosti získat hráče a udržet si ty, které máme. Udržet si strukturu, kterou v klubu máme a posunout se dále.

o tom, zda budou někteří hráči proti Liverpoolu odpočívat, aby byli připraveni na Manchester City…

Věřím, že je velmi důležité mít energii a dynamiku jít do důležitých zápasů, a aby se tak stalo, musíme jít zápas po zápase. Dnes a zítra budeme posuzovat hráče a to, jack na tom jsou. Očividně byli hodně zasaženi a hodně z nich hrálo až doposud hodně minut. A znovu, budeme mít zápasy každého dva a půl dne. Pokusíme se zde i v sobotu postavit co nejsilnější tým, a k tomu potřebujete vědět, jak se všichni zotaví ze zápasu.

o formě Emiho Martineze a o tom, zda ho to překvapilo…

No, z hlediska Emiho charakteru a jeho brankářských schopností jsem neměl žádné otazníky. Způsob, jak každý den trénuje a jak se chová od té doby, co je v klubu, je fenomenální. Otazníkem bylo to, jak si povede, a jak se s tím dokáže vypořádat zápas po zápase, protože neměl žádné zkušenosti z Premier League. Ukázal, že je na to víc než připravený. Teď si své místo zaslouží, vede si opravdu dobře a hraje s velkou sebedůvěrou. V klíčových momentech byl opravdu nápomocný a musí v tom pokračovat. Je to maraton, dlouhý běh a fotbalový klub jako je tento vyžaduje, abyste každý den byli na takovéto úrovni, proto v tom musí pokračovat.

o plánu zápasů…

Odehráli jsme 11 zápasů a výhodu jsme měli jen v jednom, což bylo proti Spurs. Ve zbytku měly týmy nejméně o 24/36/48 hodin více času než my. Ale podívejme se na kluky, jedou dál, jedou na plný plyn. Na tom opravdu záleží a ukážeme to znovu. Nemůžeme si stěžovat, protože na tom nezáleží. Oni to nezmění. Rozlosování je tady, takže musíme pokračovat a snažit se ze všech sil.

o tom, že neočekává, že zítřejší zápas bude 0-0…

Dobře. Nevím, co to bude za zápas. Je jasné, že když se podíváme na ofenzivní hráče, které jste právě zmínil, jsou za nimi branky. Ale fotbal je tak nepředvídatelný. Tak uvidíme. Pokusíme se udržet čisté konto na naší straně a vstřelit nějaký gól, jak jen to půjde. To je vše, co můžeme udělat.

o tom, zda bude Mesut Özil hrát tuto sezónu…

S Mesutem je situace stále stejná, jako byla.

o tom, zda si myslí, že může Arsenal zrcadlit Liverpool a bojovat o titul za čtyři roky…

Nechci ve fotbale mluvit o čtyřech letech. Je to téměř nemožné. Musíte vidět trend a musíte vidět pohyb a směr, kterým se ubíráte. Že je správný a že neustále děláte pokroky. Na konci sezóny budeme muset posoudit, kde jsme ve všech podmínkách klubu, jaké jsou ambice a kam chceme mířit. Aby to bylo možné. Buď jsou ambice a úroveň stejné, nebo to není realistické, nebo je to více než realistické. Na tom se musíme dohodnout.

o tom, zda byl krok Alexe Oxlade-Chamberlaina ospravedlněn…

Je snadné to teď říct, ale v tuto chvíli musíte pochopit všechny okolnosti. Nevím, co chtěl Alex v té době ve své kariéře dělat, ani jaká byla situace s klubem, ani jak probíhala jednání. Nemám k tomu všechny informace. Všichni jsme viděli potenciál Alexe a to, kde se může rozvíjet. Vybral si k přestupu neuvěřitelný klub a chtěl výzvu. Musíme se s tím smířit a myslím, že mu všichni přejeme to nejlepší, protože kromě toho, že je to skvělý hráč, tak si myslím, že to byl někdo, kdo byl opravdu oblíbený mezi fanoušky, zaměstnanci a hráči.

o spekulacích fanoušků, že bude Özil opět hrát v této sezóně…

Nevím. V tuto chvíli zůstává situace stejná. Uvidíme, jestli se to změní.

/arsenal.com/