TK Artety o Wolves, Guendouzim a Özilovi

Mikel Arteta byl tázán na širokou škálu otázek, když stanul před médii na tiskové konferenci ve čtvrtek večer prostřednictvím Zoom call

Náš hlavní trenér byl tázán na kvalitu Wolves, Pierre-Emerick Aubameyanga, Matea Guendouziho a další…

Čtěte úplný přepis:

o pozitivech ze zápasu proti Norwichi…

Naším výkonem jsme dominovali po většinu času zápasu, tak, jak jsme chtěli. Myslím, že hodně věcí, na kterých jsme pracovali, se skutečně stalo. Stejně tak věci, které se vyvíjí a musí být zlepšeny. Jako je bojovnost na soupeřově polovině, když ztratíme míč, v době, kdy máme zápas pod úplnou kontrolou, která nás vzadu trochu více oslabuje. Ale celkově si myslím, že to byl pozitivní večer.

o formě Emi Martineze…

Jak jsem řekl po jeho prvním zápase. Emi se připravuje a pracuje dlouhou dobu. Byl velmi uctivý v roli, kterou měl, když byl č.2. Okolnosti s Berndem jej učinili č.1, daří se mu dobře a dělá svou práci, to je to, oč se musí snažit.

o tom, že Wolves už nejsou překvapením…

Myslím, že v posledních několika letech ukázali, jak jsou konzistentní svými výkony. Je to skupina hráčů, manažer a klub, který dělá přesně to samé po mnoho let. Můžete vidět jejich styl hry a velmi jasnou identitu toho, co chtějí dělat. Přivedli přesně ty typy hráčů na pozice, které potřebují, aby mohli dělat to, co dělají. Je opravdu velmi těžké je porazit.

o nejnovějších zprávách z týmu…

Z minulého zápasu jsme měli pár problémů. Nebudu zmiňovat jména, ale hráli jsme spoustu zápasů za pár dní, a někteří hráči se uzdravují. Zítra to posoudíme a budeme sledovat, kdo je v nejlepším stavu, aby se mohl zapojit do hry.

o výzvě proti Wolves…

Manažer vytvořil ideální prostředí pro hráče. Myslím, že neměli nikterak velká očekávání, ale s jejich výkony a jejich soudržností, získali respekt od všech týmů v lize. Hrají opravdu dobře, mají skutečně jasný gameplan, jak chtějí zdolat soupeře. Mají velmi solidní obranu a opravdu dobré talenty v předsunutých pozicích, kteří mohou vyhrát zápas v každém okamžiku. Bude to velmi složité.

o tom, proč je pozitivní v Aubameyangově budoucnosti…

Nevím, já to tak prostě cítím. Jak s ním komunikuji, rozhovory, které k němu mám, a lidé kolem něj. Já tu energii cítím. Je to jen můj názor, ale věci ve fotbale se mění velmi rychle. Nicméně, když se mě zeptáte v této chvíli na budoucnost Auby, mám pocit, že s námi chce pokračovat, nadále se rozvíjet a pomůže nám stát se lepším týmem.

o tom, zda pozitivní signály z týmu přesvědčí Aubu zůstat…

Myslím, že ano. Potřebuje cítit, že někam patří, že může dosáhnout cílů, které má jako jednotlivec i jako tým na dlouhou dobu. Daří se mu usadit ve městě, jeho rodina je tu opravdu šťastná, a myslím, že je milován a respektován spoluhráči – kamarády, což je obrovská věc v každém klubu. To je to, co mi dává pozitiva, protože vidím zájem a míru práce, kterou tomu věnuje po celou dobu, a rozhodnutí, která pokaždé dělá. Odtud pocházejí moje pocity.

o tom, jak je Aubameyang srovnáván s Agüerem…

Obecně mají úplně jiné kvality, ale velmi běžná věc, kterou mají, je neuvěřitelná schopnost dostat balón do sítě, to je jisté. Mají velmi různé charaktery. Oba jsou nelítostní v tréninku, v zakončování, jsou rozčílení, když se jim to nepovede, a mají neuvěřitelný talent to předvést v zápase – dávat góly.

o tom, jak by bylo důležité udržet Aubameyanga…

Ano, když jsme hráli s Robinem (van Persie), dělal pro náš klub rozdíl každý týden. Já vždycky říkám, že byl jedním ze střelců, s kterým jsem si hru opravdu užíval. Bylo to kvůli jeho inteligenci, celkové kvalitě a jeho hře na jakékoliv pozici a kterékoliv části hřiště a také jeho zakončení. Nyní máme štěstí, že máme Aubu a hráče, který to dokáže v kterýkoliv moment hry. Musíme jej zásobovat ve správné pozici, jak jen je to možné, aby nám pomohl vyhrát tak často, jak jen chceme.

o Raulu Jimenezovi a Adamaovi Traorem…

Jsou s ostatními propojeni opravdu dobře. Jejich souhra, pohyb a partnerství, které mají … to je velká hrozba. Myslím, že Raul, a způsob, jakým se usadil v zemi a jakým hráčem se stal, je kvůli struktuře, kterou vytvořil jeho manažer a hráči kolem něj. Adamu znám z působení v Barceloně, a je to hráč, který dokáže otevřít dvířka v každém okamžiku zápasu.

o tom, zda je rozhodnutý, zda bude Özil a Guendouzi v týmu proti Wolves…

Je třeba se ještě rozhodnout.

o tom, jak mnoho se naučil od doby, co má tým na starosti…

Je to náročné, protože jak jsi řekl, za šest měsíců se stalo mnoho různých věcí. Velké přerušení soutěže, spoustu zápasů, když jsem se připojil, spoustu zápasů po obnovení soutěže, velmi krátký čas na trénování a spoustu otázek, které musí být řešeny okolo týmu a v rámci klubu. Shromažďování všech informací, která mohou přispět k tomu, abychom udělali co nejlepší možná rozhodnutí pro budoucnost klubu. Pokoušeli jsme se co nejvíce zlepšit tým, poznat hráče, které máme, životní prostředí a kulturu, kterou jsme se snažili vytvořit. Doufejme, že krok za krokem budeme lepší.

o tom, jak blízko je zahajovací jedenáctce hráčů, kterou chce…

Myslím, že je to něco, co je vždy na průběžném hodnocení. Věci se z týdne na týden mění velmi rychle. Musíš to vidět na reakcích hráčů. Když pro ně vše pracuje, nebo pokud mají těžké chvíle, nebo špatné výsledky. Je to součást procesu, ale každý dostane šanci. Mladí hráči – ne že bych jim dal šanci – ale zaslouží si to prací, kterou do všeho vkládají, a také prací zaměstnanců v minulosti. Členové akademie s nimi v minulosti pracovali tak, aby je připravili na roli, v které nyní jsou. Hodnotíme spoustu věcí v čase, stejně jako se snažíme dosáhnout co nejlepších výkonů, vyhrávat a stoupat tabulkou vzhůru.

o tom, zda překonání obrany Wolves je největší výzvou víkendu…

Ano, myslím, že proti nim hrálo spoustu týmů a nic si nevytvořili.  Jsou hodně, hodně silní v obraně. Velmi dobře strukturovaní, je zde velmi málo místa k útoku. Máme plán, abychom se pokusili týmu pomoci, při výběru správných hráčů ve správných prostorech, abychom si vytvořili šance, které potřebujeme k vítězství. Jsou týmem, který se snaží o protiútoky a když jsou v závěrečné třetině hřiště, jsou stabilní. Mají hráče, kteří dokážou udeřit. To je důvod, proč jsou velmi solidní a konzistentní. Jsou tým, který vám nedovolí mnoho a má velmi dobré šance zvítězit, a být tak blízko vrcholu tabulky.

o příchodu velkého víkendu…

Myslím na zítřek a na to, abych připravil co nejlepší trénink, abychom se pokusili porazit Wolves, uvidíme, co se stane. V tuto chvíli není v našich rukou dělat cokoliv jiného, než hrát zápasy, vyhrávat, a dát nám tak nejlepší možnou šanci v posledních dvou nebo třech zápasech, abychom byli tam, kde chceme být.

o tom, zda se Mikel dívá na výsledky týmů okolo nás…

Samozřejmě, ano.

o formě Adama Traoreho…

Vždy jsem viděl jeho úžasný potenciál, že se může vyvíjet a rozvíjet některé oblasti jeho hry. Častokrát byl nezastavitelný. Když dostane nabídku ve správnou chvíli a je sám, je obtížné jej bránit, a ukazuje se, že je v tom konstantní. To je něco, co není jednoduché i pro velmi talentovaného hráče.

o tom, že v lize jsou TOP dva týmy následovány zbývajícími šesti…

Vypadá to, že to, co se dělo v posledních dvou nebo třech letech naznačuje, že se věci mění velmi rychle. Podívejme se na Liverpool, jak se vyvinuly v posledních čtyřech nebo pěti letech. Stejně tak United vypadají opravdu silně, i v tom, že dělají spoustu správných rozhodnutí. Leicester také tak. Wolves, a sezóny, kterou letos mají, předpokládám, že budou ještě lepší, takže je to výzva. Propast (na Liverpool), kterou máme, musí být uzavřena. Rezerva, kterou máme pro zlepšení, je stále velmi velká.

o tom, zda může být Granit Xhaka příkladem pro Mattea Guendouziho…

Snažíme se řešit každou situaci individuálně. Snažíme se vyhodnotit vše, co se stalo a snažíme se hráči pomoct, snažíme se jej vylepšit. Snažíme se jim dát správně prostředí, a to se neliší od žádného jiného hráče.

/arsenal.com/