TK Mikela Artety o Dundalku, Aubameyangovi a Salibovi

Naposledy v této soutěži tento rok se Mikel Arteta posadil před shromážděnými médii, aby na své virtuální tiskové konferenci odpovídal na otázky před posledním zápasem skupinové fáze Evropské ligy

Diskutovalo se o týmu, který cestoval do Dundalku, formě Pierra-Emericka Aubameyanga, plány s Williamem Salibou a Artetův názor na incident v Paříži.

Zde je plný přepis:

o tom, jak se cítí po severolondýnském derby…

Požadavky na tento fotbalový klub jsou ty nejvyšší. V lize nedosahujeme takových výsledků, jaké všichni očekáváme, a tlak se samozřejmě zvyšuje. Ale víc než tlak, řekl bych, že je to zodpovědnost nás všech, aby se to stalo příští neděli a začali jsme vyhrávat fotbalové zápasy, což je nejdůležitější.

o tom, jak se s tím tlakem vyrovná…

Vždy pracuji víc. Méně spím a snažím se povzbudit každého, kdo je vedle nás, aby byl pozitivní a věřil v to, co děláme. Takhle se k situaci stavím.

o týmových zprávách…

Máme tu pár mladíků. Pár hráčů jsme taky nechali doma. Je tam hodně zápasů a potřebujeme i kompletní tréninkový týden, což si myslím, že nám prospěje. Ale stejně budeme mít velmi konkurenceschopný tým, se kterým budeme zítra hrát.

o tom, kdo zůstal v Londýně…

Nemůžu je vyjmenovat všechny, ale zůstalo jich jen pár.

o stavu Thomase Parteyho…

Zranil se ve stejné oblasti jako předtím, ale ne úplně ve stejném místě. Zmešká několik dalších zápasů.

o tom, zda jsme zbytečně neriskovali, když jsme jej hnali zpět…

Vedl si neuvěřitelně dobře a byl velmi sebejistý. Testovali jsme ho třikrát a neměl žádné symptomy, ale ve fotbale máte spoustu nepředvídatelných akcí. Spadl na zem, zaseklo se mu koleno, potom se protáhl a vstal. Okamžitě vložil do podobné oblasti spoustu zátěže, a tak se stalo to, co se stalo. Potom lidé řeknou, že to bylo trochu brzy, ale nemyslím si, že to bylo proto, že by byl úplně v pohodě.

o údajném rasismu během úterního utkání v Paříži…

Bylo to velmi překvapivé. Neslyšel jsem přesně, co se stalo, jen jsem viděl ten incident. Potom jsem viděl reakci a jednotu, kterou ukázaly oba týmy a oba kluby. Jsme si jistý, že pokud se něco přihodilo, tak to UEFA vyšetří opravdu pečlivě, protože jsme v tomto směru v posledních letech udělali hodně práce, abychom se takovému chování ve fotbale vyhnuli. Myslím, že tohle byl velmi silný vzkaz.

o tom, zda hráči Arsenalu probírali tento incident v Paříži…

Nevím, jestli to udělali v šatně, ale dělali jsme to v klubu a s našimi zaměstnanci, protože je to incident, který má velkou pozornost v médiích a kolem našeho odvětví. Jak jsem řekl, doufám, že UEFA vyšetří akci opravdu dobře a pak uvidíme, co se stane dál.

o tom, proč usilujeme o vítězství od zápasu proti Manchesteru United…

Hlavně jsou to výsledky. Je to zvláštní, ale proti Spurs jsme hráli mnohem lépe než proti Manchesteru United. Proti ManUtd jsme dali penaltu a vyhráli 1-0. Měli jsme neuvěřitelný výkon, ale pak jsme prohráli derby 2-0, takže o tom samozřejmě nemůžeme mluvit, protože jsme prohráli zápas. Nemůžeme být tak analytičtí jen s jednou věcí v práci, kterou děláme, protože existuje mnoho dalších faktorů, které tomu přispívají. Ale očividně jsme tu, abychom vyhrávali fotbalové zápasy, a to je jediná věc, kterou na konci lidé vidí.

o špatných autech Hectora Bellerina…

Myslím, že to bylo opravdu, opravdu tvrdé. Poslali jsme záznamy do Premier League, protože tam bylo mnoho, mnoho incidentů, mnohem horších než toto, ale nikdy nebyly dány jako fauly (chyby). Ale budeme pokračovat v práci a zajistíme, abychom tyto věci dělali správně.

o Williamu Salibovi…

Kdykoliv máme prostor a věříme, že je připraven s námi hrát. Abych byl upřímný, za posledních pár měsíců udělal masivní zlepšení a byla to pro něj ošemetná situace. Jak už jsem zmínil, byla pro něj navržena cesta a bylo tam spoustu věcí, které se mu staly v jeho osobním a profesním životě. Udělali jsme pár kroků kupředu, pracuje opravdu tvrdě a zase hrál za U21. Byl to pro nás dobrý zápas, protože Martinelli se vrátil, aby odehrál 45 minut, takže si myslím, že to byl pro nás opravdu pozitivní den, co se tohoto týče.

o tom, zda by mohl Saliba v lednu odejít na hostování…

Je to něco, o čem v tuto chvíli diskutujeme, nejlepší věc, kterou můžeme udělat. Brzy bude rozhodnuto.

o tom, zda měl pokušení hrát zítra s Aubameyangem…

Ne.

o tom, zda má Aubameyang v Premier League v sestavě nenahraditelnou pozici…

Nikdo tu pozici nemá. Nakonec musíme najít ty správné hráče, kteří vyhrají fotbalové zápasy. Ale nemůžeme zapomenout, co Auba udělal pro tento klub a co udělal v posledních měsících, a ne před lety. Stejně tak vidím, jak trénuje a jak se chová, jak moc chce tuhle situaci zvrátit. Když vidím ten typ hladu, je to o podpoře hráče, stejně jako o postavení, které má v týmu díky výkonům, které pro tento fotbalový klub zajistil.

o tom, jestli Aubova morálka klesla a jestli je důležité, aby zůstal pozitivní…

Poslouchejte, dnes a tento týden, odezva, kterou jsem viděl od hráčů a reakce, kterou jsem od nich viděl po zápase – nemohu být pyšnější! Protože vím, jak je to teď pro všechny těžké. Po prohraném derby můžete být úplně dole a viděl jsem úplně jiný tým, tým, který chce bojovat, který má velkou víru v to, o co se snaží a chtějí se tlačit a tlačit jeden druhého víc a víc. Auba tam byl jedním z hlavních kluků a dnes tam chodil s energií, která nebyla spojena s hráčem nebo týmem, který momentálně trpí, a to je pro mě způsob, jakým k tomu musíme přistupovat.

o tom, zda má Auba v šatně hlas kapitána…

Bude-li to nutné, udělá to, ale myslím, že svou energii, touhu a oddanost týmu předává různými způsoby.

o tom, jak dlouho si myslí, že bude trvat vybudovat tým hrající v ideální formaci, taktiku, se kterou chce hrát a typy hráčů, které bude chtít přivést do týmu…

Existují hráči, kteří se mohou dokonale rozvinout ve formaci 4-3-3 a jedna strana je ideální věc, kterou byste chtěli udělat, a druhá je možnost, že toho musíte dosáhnout. Jako trenér se musíte přizpůsobit tomu, co máme a co můžeme dělat v budoucnosti, samozřejmě musíme pracovat na tom, abychom to vyvinuli tam, kam chceme, protože stejně tak musíme získat hráče, kteří jsou pro určité oblasti velmi specifičtí. A ať už je máme, nebo ne, je to otázka, která je v tuto chvíli jedním z problémů, které máme.

o tom, zda pět, nebo šest je přesný počet nových hráčů, které bude potřebovat…

Ne, ale není to jen rekrutování, protože tu máme hráče, kteří se vyvíjejí, že jsme je nemohli vidět, že by na těchto pozicích zahráli, a teď vidíme, jak si tam vedou a jak tam hrají. Máme tu spoustu hráčů, kteří nebyli schopni hrát tímto způsobem, a teď jsou. Takže je to také o načasování, je to o jejich trénování a o jejich vývoji na správných pozicích a dozrávání. Je to od všeho trochu.

o tom, zda si myslí, že jeho starší hráči ospravedlňují jeho víru v ně…

Když si je vyberu, tak proto, že věřím, že máme větší šanci vyhrát fotbalové zápasy. V choulostivých chvílích hrajeme i s mladými hráči a ve finále jsme s mladými hráči hráli. Myslím, že je to trochu moc, když řeknu, že hrajeme se staršími hráči v Premier League.

o tom, zda je v zápase s Dundalkem šance pro mladé hráče vyvinout tlak na starší hráče…

Ano a vyvíjejí tlak na nás. Máme několik opravdu dobrých příkladů, které se staly v posledních měsících a nejsou to jen hráči, kteří začínají fotbalové zápasy v různých soutěžích, ale také hráči, kteří zaujali místo někoho staršího v tomto týmu nebo družstvu.

o tom, zda by tento proces mohl pokračovat…

Tento proces bude pokračovat.

o tom, zda by podpořil svůj tým, kdyby se rozhodl odejít ze hřiště kvůli rasismu…

Naprosto. Pokud hráči věří, že je to správná věc, udělám to a budu stát hned za nimi.

o tom, co očekává od Dundalku…

Nejprve bych jim chtěl pogratulovat, že v neděli vyhráli pohár. Je to velký úspěch, takže klubu, trenérskému štábu a hráčům gratuluji. A ano, viděl jsem opravdu statečný tým, když přijeli na Emirates a myslím, že budou hrát beze strachu na krásném stadionu a zkomplikují nám to.

o tom, zda jsme trénovali na stadionu, protože je to čím dál více využívané…

Ne, a proto jsme se rozhodli jet rovnou do hotelu. Měli jsme trénink v Londýně. Nechme hřiště trochu nadechnout, protože za posledních 72 hodin mělo dva intenzivní zápasy.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

 1. Marchel (karma: 327) #1

  Ano Salibu pošli na hosťovanie ?? no comment toto už..keby ho aspoň vyskušal ? A potom tak nepoviem,ale rovno čau ..som fakt kurva verný fanúšik ale na toto sa už nevládzem pozerať.Od kedy fandím Arsenalu,zažil som časté sklamania či už vo finalových zápasoch alebo rôzne výprasky od Chelsea,bayernu atd..ale vždy som sa cez to preniesol a vždy sme hrali pekný futbal.Áno bayern nás vypraskal ale prišlo do nás burnley a mali sme 3:0 pohoda ale teraz teraz keď vidím tu neschopnosť dať vobec gól ?‍♂️ A dúfam že cez víkned opäť nastúpi Willian a nelson ,ESR ani lavička..to preferovanie Willocka,Nketiaha,williana je tiez očividne a na nervy.

 2. Pedro Sanches (karma: 5274) #1

  Absolutně nechápu Artetu. Salibovi nedá šnaci a hrají u nás tragédi jako Holding, Luiz, Mustafi… Hráči, kteří už x-let ukazují, že nás nikam neposunou a i když mají jeden povedenej zápas, další 4 je to bída.. To samé s nelsonem. Neříkám, že je to hráč s pevným místem v základu. Ale když vidím co tam dělá Willian, tak proč tam radši není perspektivní Nelson, nebo Pepe? Artetovi jako trenérovi už fakt moc nevěřím a doufám, že brzy přijde nějaká změna, jinak spadneme…

  • orek (karma: 14251) #1

   Možná jsem zaujatej,ale zápas mladých s chlapama a rozhodčí trestá takhle mladý? Akinolovi pískl faul po kterém ztratil nervy a míč zakopnul. Podle mě neztratil nervy náhodou. Pak rozhodčí dá druhou žlutou Salibovi,za to že odehrál balon a soupeř předvedl divadlo. Ikdyž tam šel šlapákem,kolikrát se proti nám tohle ani nepísklo? 2goly jsme dostali po chybách. Očividně našim hráčům terén moc neseděl,jelikož snad u každého golu tam někdo uklouzl. Jinak koukněte na situaci u druhého golu. Sokratis neustupuje a udržuje si pozici a pak se ihned snaží zatlačit na útočníka. Přesně situace kde by Holding,Luiz,Mustafi ustupuvali až do vápna!

 3. Feri (karma: 6284) #1

  #FreeSaliba
  Toto není možné, dělá „obrovský progres“… Tak proč doprdele nedostane šanci. Gabriel nastoupil okamžitě bez přípravy a okamžitě nejlepší hráč týmu snad. Saliba měl podobné výkony ve stejné lize jak Gabriel, tak kde je problém že nemůže dostat ani jeden zápas šanci a stále se nasazuje Holding,Mustafi a Luiz co nás stály spousta bodů. V menším měřítku to je také Nelson a Row. Pokud odejde v lednu na hostování bez odehraného zápasu tady tak to je pro mě slušný nesmysl. Dnes navíc video s jeho depresí, kde se ani nepovažuje za hráče Arsenalu protože nedostal absolutně žádnou šanci…

 4. bajtasek (karma: 457) #1

  Vidím to tak že Arteta chcete hrát jako city ale zdaleka na to nemá hráče a ani hráčům neumí vštípit jak na to.
  Jak jinak si vysvětlit jeho tvrzení že jsme derby hráli parádně jen tomu chyběli góly.
  Takovýto styl hry se mi nelíbí a centrama na náhodu pravidelně vyhrávat nebudeme.
  Jak se ukazuje, tak nedáváme ani góly.

 5. Ondřej (karma: 395) #1

  Se vší úctou a respektem k vám všem a vašim názorům ohledně Saliby, pojďme tomu Mikelovi ale ještě věřit. Vidí ho na každém tréninku a navíc v tom trenérském týmu není sám. Navíc berte v úvahu to, že to není hráč, kterého Arteta chtěl, ale přišel za doby Emeryho. Mně se osobně vůbec nelíbí hra, kterou nyní převádíme, nemám rád hru Holdinga, Xhaky a dalších, ale sakra, nikdo z nás není trenér, nikdo z nás nechodí na tréninky Arsenalu, tak pojďme společně razit (někdy možná už otravné a ohrané) „trust the process“. Pojďme spíš podporovat klub, hráče i trenéra. Vše ostatní Arsenalu nyní nepomůže. Sorry za sluníčkářskej koment a COYG!!!

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.