Top štatistiky PL

Poďme si priblížiť štatisitky hráčov a týmov z Premierleague. . .

Týmová čísla

1002 – celkový počet branek v soutěži, který je nejvyšší od sezóny 2003-04.

29. září 2007 na Fratton Parku Portsmouth porazil Reading 7:4 a stanovil nový rekord v počtu gólů v jednom utkání na 11.

Middlesbrough zaznamenal při výhře 8:1 nad Manchesterem City nejvyšší vítězství v historii Premier League.

Londýnský Fulham stanovil nový rekord v počtu zápasů bez vítězství na půdě soupeře (33).

Tottenham poztrácel celkem 33 bodů v zápasech, ve kterých alespoň jednou vedl a vyrovnal tak nelichotivé zápisy Chelsea ze sezóny 1995-96 a Wimbledonu z ročníku 1999-00.

Derby County nevstřelil gól celkem 777 minut a zařadil se v tomto ohledu hned za vedoucí Crystal Palace, jehož hráči čekali v sezóně 1994-95 na radost z gólu celkem 836 minut.

V sezóně bylo k vidění celkem 15 hattricků, tedy o 5 více než v předchozích dvou ročnících dohromady.

Další smutný rekord Derby – 32 ligových střetnutí bez vítězství. „Berani“ se s 11 získanými body stali rovněž nejhorším účastníkem v historii Premier League a s pouhými 20 góly také nejhůře střílejícím týmem.

Ve dvacetičlenné soutěži se ještě nestalo, aby klub se ziskem 85 bodů nezískal mistrovský titul, jako se to letos přihodilo londýnské Chelsea.

Hráči Boltonu Wanderers byli jediní, kteří letos neviděli od rozhodčích červenou kartu.

Nejvíce pokutových kopů bylo nařízeno proti Sunderlandu. Nováček soutěže musel čelit celkem 9 pokusům z bílého puntíku.

Specialisté na trefování brankové konstrukce jsou hráči Tottenhamu, kterým se podařilo některou z tyčí orazítkovat celkem 15krát.

Nejvíce branek bylo k vidění na White Hart Lane, kde hrají domácí zápasy právě „kohouti“. Diváci zde mohli vidět míč v síti celkem 80krát.

Manchester United vstřelil celkem 33% svých branek hlavou, což je nejvyšší procento ze všech týmů v soutěži.

Hráči Blackburnu se ukázali jako největší bojovníci. Z utkání, ve kterých prohrávali, dokázali vydolovat 23 bodů.

Nejvylučovanějšími se stali hráči Fulhamu, Chelsea a Blackburnu – každý z týmů má na kontě 6 červených karet.

Hráči Blackburnu spáchali nejvíce faulů – celkem 583.

Nejaktivnější byli střelci Manchesteru United, kteří vypálili celkem 547 střel. Nejméně ran na soupeřova brankáře naopak vyslali hráči Derby (288).

Nejlépe střílející náhradníky má Tottenham. Střídající hráči se trefili celkem 13krát.

Nejvíce gólů hlavou nastřílela Aston Villa (16).

Naopak nejvyšší počet gólů hlavou inkasovali Spurs (15).

Nejvíce branek v posledních 15 minutách zápasu vstřelili hráči londýnského Arsenalu (27).

Nejvíce čistých kont udrželi fotbalisté Chelsea a Manchesteru United (21).

Nejpevnější byla obrana Liverpoolu – soupeřům dovolila na svého gólmana za celou sezónu vyslat pouze 90 střel.

V prvním poločase nejlépe střílel Middlesbrough, jeho hráči v úvodním dějství zaznamenali 53% z celkového počtu vstřelených gólů.

Ve druhé půli naopak nejlépe střílel Reading, který po přestávce nasázel soupeřům 76% svých branek.

Za Arsenal vstřelilo gól celkem 12 hráčů různých národností.

Celkem 41 branek Aston Villy vstřelili Angličané, žádný tým v tomto ohledu nebyl lepší.

Rozdíl 76 bodů mezi prvním a posledním týmem tabulky vyrovnává rekord z ročníku 2005-06, kdy se mistrem stala Chelsea a na chvostu tabulky skončil Sunderland.

Hráči Wiganu měli největší potíže s pravidlem o ofsajdu. V postavení mimo hru se objevili celkem ve 137 případech.

Nejčastěji byli faulováni hráči Tottenhamu – celkem 536krát.

Nejpřesněji přihrávajícím týmem se stal Arsenal. Úspěšnost přihrávek dosáhla až na 83%.

Kombinace naopak nejvíce vázla ve Wiganu, jehož fotbalisté našli svého spoluhráče pouze v 64% přihrávek.

Arsenal inkasoval pouze 3 góly hlavou.

Nejlépe střílející obránce má Everton. Zadáci Toffees zaznamenali celkem 22% všech gólů Evertonu.

Hráčská čísla

Fernando Torres vstřelil 21 ze svých 24 branek na domácím Anfieldu.

Španělský útočník překonal rekord Ruuda van Nistelrooye, který jakožto cizinec vstřelil ve své premiérové sezóně v anglické lize 23 branek.

Cesc Fabregas připravil svým spoluhráčům 17 gólových přihrávek, čímž se zařadil na třetí místo v historii Premier League. Rekordmanem je Francouz Thierry Henry, který v sezóně 2002-03 zaznamenal 20 přesných finálních přihrávek.

Cristiano Ronaldo se stal teprve pátým hráčem v Premier League, který se v sezóně přehoupl přes 30 vstřelených branek. Dosud se to podařilo pouze Alanu Shearerovi, Kevinu Phillipsovi, Andymu Coleovi a Thierry Henrymu.

Obránce Stephen Kelly z Birminghamu City se stal jediným hráčem, který na hřišti nechyběl ani minutu – odehrál všech 3420.

Pape Bouba Diop z Portsmouthu vyslal na branku celkem 55 střel, ale žádná z nich neskončila v síti.

John Carew z Aston Villy se stal nejvíce faulujícím hráčem, nedovoleně si pomohl v rovné stovce případů. Obrovitý Nor ukončil kralování Kevina Daviese z Boltonu, který této statistice vévodil v minulých čtyřech ročnících. Letos skončil druhý.

Nejvíce střel na branku vyslal Cristiano Ronaldo – celkem 176, v průměru asi 4,6 za zápas.

Nejvíce přihrávek má na svědomí Cesc Fabregas – celkem 2526.

Nejvíce faulovaným hráčem nebyl Ronaldo, ale další křídelník David Bentley z Blackburnu, na kterého si soupeř vyšlápl celkem 90krát.

Nejvíce žlutých karet nasbíral Nicky Butt z Newcastlu (13).

Dvě červené karty obdrželi Richard Dunne z Manchesteru City, Sulley Muntari z Portsmouthu a Ryan Nelsen z Wiganu.

Brankář Readingu Marcus Hahnemann inkasoval nejvíce branek (66), ale má na kontě také nejvíce úspěšných zásahů (152).

Brazilec Elano byl nejčastěji střídajícím hráčem v soutěži. Ze hřiště byl stažen celkem 23krát.

Jako nejčastější žolíci byli naopak využívání útočníci Marlon Harewood z Aston Villy a Shane Long z Readingu, kteří vyběhli z lavičky na hřiště ve 22 zápasech.

Nejvíce gólů hlavou vstřelil Roque Santa Cruz z Blackburnu (8).

Emmanuel Adebayor vstřelil ve své třetí sezóně v Premier League 24 branek. Stejný počet branek zaznamenal ve svém třetím ročníku v Arsenalu také Thierry Henry.

Brankář mistrovského Manchesteru United Edwin van der Sar se může pochlubit nejvyšším procentem úspěšnosti zásahů (80%).

Gól v tomto ročníku vstřelilo celkem 262 různých fotbalistů.

Trenérská čísla

Celkem 8 týmů ze 20 vyměnilo v průběhu sezóny trenéra.

Sedm z těchto celků skončilo ve druhé polovině tabulky.

Sir Alex Ferguson získal svůj 10. mistrovský titul během 16 sezón.

Čísla rozhodčích

Tři z pěti porážek Arsenalu v této sezóně má na svědomí Howard Webb.

Manchester United získal pouze jediný bod z posledních čtyř zápasů, které pískal Mark Clattenburg.

Clattenburg vyloučil v této sezóně celkem 8 hráčů, přitom v předchozích třech ročnících rozdal pouze tři červené karty.

Nejvíce pokutových kopů nařídil Rob Styles (11).

Nejvíce červených karet vytáhl z kapsy Mike Dean (11).